wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-03-09| GNSS

Realne korzyści z Galileo w zegarku

Zegarki to po smartfonach najpopularniejsze urządzenia nawigacyjne na świecie, dlatego Europejska Agencja ds. GNSS (GSA) postanowiła wszechstronnie sprawdzić ich dokładność. Z testu płynie kilka ciekawych wniosków.


Realne korzyści z Galileo w zegarku <br />
fot. Suunto
fot. Suunto
Realne korzyści z Galileo w zegarku <br />
Wybrane wyniki testu (fot. GSA)
Wybrane wyniki testu (fot. GSA)

Tylko w 2019 roku na światowy rynek trafiło 70 mln urządzeń tzw. elektroniki ubieralnej (wearables) z wbudowanym odbiornikiem GNSS, z czego znakomita większość to smartwatche. Obserwując rosnące zainteresowanie tym sprzętem, GSA postanowiła przeprowadzić testy tego typu produktów pod kątem dokładności wyznaczania pozycji oraz dostępności rozwiązań nawigacyjnych.

Pod lupę wzięto trzy modele zegarków: Suunto 9, Samsung Galaxy Watch Active 2 oraz Garmin Fenix 6X Pro. Eksperyment przeprowadzono w okolicy biur Airbusa w Monachium. Obejmowały one zarówno pomiary statyczne przy otwartym niebie, jak i dynamiczne w terenie zalesionym i zabudowanym. W tym drugim przypadku zegarki testowano w trzech trybach: na ręku oraz przymocowany do plecaka i roweru. Ponadto dla każdego urządzenia badano różne konfiguracje systemów GNSS, o ile możliwy był ich wybór (takiej opcji nie oferował jedynie Samsung).

Streszczając wyniki eksperymentu, GSA podkreśla, że generalnie wyższą dokładność oferowały rozwiązania bazujące na sygnałach GPS wspartych dodatkowym systemem. Najlepsza okazała się kombinacja GPS + Galileo. Aż w 52% przypadków zapewniła wyższą dokładność względem rozwiązań GPS lub GPS + GLONASS.

Spośród trzech badanych zegarków najlepszy okazał się Suunto – w jego przypadku dostępność rozwiązań nawigacyjnych wyniosła 90%.

Test wykazał także, że spory wpływ na wynikową dokładność ma pozycja anteny. Największy błąd stwierdzono bowiem, gdy zegarek noszony był na ręku, a najmniejszy – przy umieszczeniu go na plecaku. W tym drugim przypadku antena skierowana jest bezpośrednio na niebo, ponadto okoliczne obiekty w mniejszym stopniu przesłaniają satelity.

W ocenie inżynierów z GSA ten spadek dokładności można ograniczyć, stosując lepsze anteny bądź wykorzystując odbiorniki dwuczęstotliwościowe, których popularność powinna w najbliższym czasie szybko rosnąć. Z technicznego punktu widzenia najlepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie zewnętrznej anteny, jednak dla większości użytkowników zegarków byłoby to nie do zaakceptowania.

W podsumowaniu eksperymentu GSA podkreśla, że po raz kolejny potwierdzono, iż Galileo stanowi istotną wartość dodaną w urządzeniach lokalizacyjnych, a ich producenci są tego coraz bardziej świadomi.

Źródło: GSA, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
najlepszy zegarek z zewnetrzna antenka "Największy błąd stwierdzono bowiem, gdy zegarek noszony był na ręku, a najmniejszy ? przy umieszczeniu go na plecaku." Uwaga - SZOKUJACE odkrycie 'inżynierów z GSA'! Ciekawe, co odkryliby, gdyby zegarek trafil do wewewnetrznej kieszeni plecaka? "Z technicznego punktu widzenia najlepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie zewnętrznej anteny, jednak dla większości użytkowników zegarków byłoby to nie do zaakceptowania." Nie, no DLACZEGO, ja mysle, ze wiekszosc ludzi jak najbardziej marzy o zegarku z dlugim, wijacym sie kablem. Byly zegarki na lancuszku, byly sluchawki na kablu, itd. A z technicznego punktu widzenia, najlepszym rozwiazaniem bylaby antena podlaczona do stacjonarnego masztu. Ciekawe, dlaczego nikt jeszcze nie wpadl na takie rozwiazanie?!
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: najlepszy zegarek z zewnetrzna antenka poprzednie modele nagrodzonej firmy miały wysuniętą antenę GPS poza bezel np. Ambit 3 - biły konkurencję pod każdym względem. Konsumenci w ankietach wskazywali jednak elementy estetyczne i firma wróciła z odbiornikiem GPS do wnętrza zegarka.
odpowiedz zgłoś
Na zdjęciu jest Suunto 7. Nie polecam tego zegarka. Zabawka typu apple watch. Jak lubisz codziennie ładować zegarek to fajny. Dla aktywnych tylko Sunnto 9 ewentualnie w wersji 9 Baro. Do 20 godzin w trybie 1s GPS (potrzebny tryb m.in. do nawigacji). Zegarek posiada również dwa tryby oszczędzające baterię, ale bez opcji z navi.
 1 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS