Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-03-09| GNSS

Realne korzyści z Galileo w zegarku

Zegarki to po smartfonach najpopularniejsze urządzenia nawigacyjne na świecie, dlatego Europejska Agencja ds. GNSS (GSA) postanowiła wszechstronnie sprawdzić ich dokładność. Z testu płynie kilka ciekawych wniosków.


Realne korzyści z Galileo w zegarku <br />
fot. Suunto
fot. Suunto
Realne korzyści z Galileo w zegarku <br />
Wybrane wyniki testu (fot. GSA)
Wybrane wyniki testu (fot. GSA)

Tylko w 2019 roku na światowy rynek trafiło 70 mln urządzeń tzw. elektroniki ubieralnej (wearables) z wbudowanym odbiornikiem GNSS, z czego znakomita większość to smartwatche. Obserwując rosnące zainteresowanie tym sprzętem, GSA postanowiła przeprowadzić testy tego typu produktów pod kątem dokładności wyznaczania pozycji oraz dostępności rozwiązań nawigacyjnych.

Pod lupę wzięto trzy modele zegarków: Suunto 9, Samsung Galaxy Watch Active 2 oraz Garmin Fenix 6X Pro. Eksperyment przeprowadzono w okolicy biur Airbusa w Monachium. Obejmowały one zarówno pomiary statyczne przy otwartym niebie, jak i dynamiczne w terenie zalesionym i zabudowanym. W tym drugim przypadku zegarki testowano w trzech trybach: na ręku oraz przymocowany do plecaka i roweru. Ponadto dla każdego urządzenia badano różne konfiguracje systemów GNSS, o ile możliwy był ich wybór (takiej opcji nie oferował jedynie Samsung).

Streszczając wyniki eksperymentu, GSA podkreśla, że generalnie wyższą dokładność oferowały rozwiązania bazujące na sygnałach GPS wspartych dodatkowym systemem. Najlepsza okazała się kombinacja GPS + Galileo. Aż w 52% przypadków zapewniła wyższą dokładność względem rozwiązań GPS lub GPS + GLONASS.

Spośród trzech badanych zegarków najlepszy okazał się Suunto – w jego przypadku dostępność rozwiązań nawigacyjnych wyniosła 90%.

Test wykazał także, że spory wpływ na wynikową dokładność ma pozycja anteny. Największy błąd stwierdzono bowiem, gdy zegarek noszony był na ręku, a najmniejszy – przy umieszczeniu go na plecaku. W tym drugim przypadku antena skierowana jest bezpośrednio na niebo, ponadto okoliczne obiekty w mniejszym stopniu przesłaniają satelity.

W ocenie inżynierów z GSA ten spadek dokładności można ograniczyć, stosując lepsze anteny bądź wykorzystując odbiorniki dwuczęstotliwościowe, których popularność powinna w najbliższym czasie szybko rosnąć. Z technicznego punktu widzenia najlepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie zewnętrznej anteny, jednak dla większości użytkowników zegarków byłoby to nie do zaakceptowania.

W podsumowaniu eksperymentu GSA podkreśla, że po raz kolejny potwierdzono, iż Galileo stanowi istotną wartość dodaną w urządzeniach lokalizacyjnych, a ich producenci są tego coraz bardziej świadomi.

Źródło: GSA, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama