Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-02-25| Mapy

Nowy pomysł na mapę świata z niewielkimi zniekształceniami

Od wieków kartografowie na całym świecie głowią się, które odwzorowanie pozwala zaprezentować świat z możliwie najmniejszymi zniekształceniami. Swój nietypowy pomysł na rozwiązanie tego problemu zaproponowała trójka amerykańskich naukowców – astrofizyk, fizyk oraz inżynier finansowy.


Nowy pomysł na mapę świata z niewielkimi zniekształceniami

Autorami pomysłu są profesorowie John Richard Gott i Robert Vanderbei (Uniwersytet Princeton) oraz David Goldberg (Drexel University). Punktem wyjścia dla ich badań było zaproponowanie w 2007 roku wskaźnika informującego o zniekształceniach występujących w danym odwzorowaniu (tzw. wskaźnik Goldberga-Gotta). Uwzględnia on aż 6 typów zniekształceń – oprócz odległości, kątów i powierzchni pod uwagę bierze także skośność, zgięcia oraz nieciągłości granic. Wartość 0 oznacza brak jakichkolwiek zniekształceń i oczywiście dotyczy tylko globusów.

Jeśli chodzi o mapy, początkowo wspomniani naukowcy uważali, że możliwie najmniejsze zniekształcenia w skali całego świata oferuje odwzorowanie Winkla tripel – w jego przypadku wskaźnik Goldberga-Gotta osiąga 4,563. Dla porównania, wciąż popularne na mapach świata odwzorowanie Merkatora charakteryzuje się wartością 8,296.

Dla trójki naukowców liczby te wciąż były jednak za wysokie. Dlatego zaczęli rozważać wykorzystanie odwzorowań wielościennych. Już od dawna wiadomo, że oferują one niewielkie zniekształcenia różnego typu, ich zasadniczą wadą pozostają jednak liczne nieciągłości granic. Po latach badań naukowcy uznali jednak, że bez zupełnej zmiany sposobu myślenia trudno będzie o przełom. I taką zmianę zaproponowali – jest nią zaprezentowanie globu na… dwustronnej mapie w kształcie dysku. De facto jest to więc połączenie dwóch odwzorowań azymutalnych wiernoodległościowych, gdzie na każdej stronie prezentowana jest inna półkula.

Swój pomysł w szczegółach zaprezentowali na łamach „arXiv”. Jak piszą, dla takiej mapy na dwustronnym dysku wskaźnik Goldberga-Gotta wynosi raptem 0,881. Cechują ją też zniekształcenia odległości mniejsze niż na jakiejkolwiek jednostronnej mapie świata. Z kolei zniekształcenia powierzchni osiągają maksymalnie tylko 1,57. Twórcy zwracają ponadto uwagę, że – wbrew pozorom – oferuje ona pełną ciągłość wszystkich granic.

Pomysł wydaje się banalnie prosty, ale – jak podkreśla trójka naukowców – dotychczas nie pojawiał się w fachowej literaturze. Np. w kompendium z 1993 r. zestawiono blisko 200 odwzorowań, ale żadne z nich nie prezentowało podobnej koncepcji. – Nasza mapa to bardziej globus niż płaskie opracowanie – komentuje prof. Gott. – Aby zobaczyć cały świat na globusie, musisz go obrócić, i analogicznie, aby zobaczyć całą naszą nową mapę, wystarczy ją odwrócić – wyjaśnia.

Źródło: Uniwersytet Princeton, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama