Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-03-21| Mapy

Merkator idzie w odstawkę

Szkoły publiczne w Bostonie przestaną korzystać z map świata w słynnym odwzorowaniu Merkatora – zadecydowały lokalne władze oświatowe.


Merkator idzie w odstawkę <br />
fot. Wikipedia
fot. Wikipedia

Gdy bostońskie szkoły publiczne pokazały nowe standardy map, uczniom opadła szczęka. Nagle zmieniło się ich postrzeganie świata – relacjonuje brytyjski dziennik „Guardian”. Powierzchnia USA nagle się zmniejszyła, wyraźnie skurczyła się także Europa, nie mówiąc o Alasce czy Grenlandii. Znacznie większa wydaje się za to Afryka czy Ameryka Południowa.

Odwzorowanie wymyślone przez flamandzkiego kartografa Gerarda Merkatora jest powszechnie wykorzystywane do przedstawiania świata już od blisko 500 lat. Szczególnie popularne stało się w nawigacji morskiej, bo trasy żeglugi odwzorowywały się na tych mapach jako linie proste.

W ocenie bostońskich władz oświatowych ze względu na spore zniekształcenia powierzchni odwzorowanie to kiepsko sprawdza się jednak w edukacji. Na przykład Ameryka Południowa wydaje się mieć powierzchnię podobną do Europy, tymczasem jest dwa razy większa. Z kolei Afryka prezentuje się podobnie jak Grenlandia, a w rzeczywistości jest 14 razy większa. Nie brak opinii, że stosowanie tego odwzorowania poza nawigacją ma charakter propagandowy, bo sztuczne przewiększa dawne potęgi kolonialne i kraje „cywilizacji zachodniej”.

Specjaliści od edukacji uznali, że w szkolnych atlasach lepiej sprawdzi się więc odwzorowanie wiernopowierzchniowe. W przypadku bostońskich szkół wybór padł na walcowe odwzorowanie Galla-Petersa. Proces jego wprowadzania w regionie Bostonu (obejmującym 125 szkół) potrwa trzy lata.

– Odwzorowanie Galla-Petersa budzi kontrowersje, bo zafałszowuje kształty, ale z drugiej strony lepiej oddaje proporcje i wzajemne położenie poszczególnych obiektów na mapie – komentuje dla „Guardiana” Bob Abramms z firmy kartograficznej ODT. – Odwzorowanie Merkatora pokazywało siłę i rozprzestrzenianie się chrześcijaństwa. Stało się standardem w kartografii. Ale nie pokazuje prawdziwego świata. To, co dzieje się w bostońskich szkołach, jest bardzo ważne i powinno zostać zaadaptowane w całych Stanach Zjednoczonych oraz poza nimi – mówi z kolei Jane Elliott, emerytowana nauczycielka i znana amerykańska aktywistka antyrasistowska.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS