Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-03-21 | Mapy

Merkator idzie w odstawkę

Szkoły publiczne w Bostonie przestaną korzystać z map świata w słynnym odwzorowaniu Merkatora – zadecydowały lokalne władze oświatowe.


Ilustracja: Merkator idzie w odstawkę <br />
fot. Wikipedia
fot. Wikipedia

Gdy bostońskie szkoły publiczne pokazały nowe standardy map, uczniom opadła szczęka. Nagle zmieniło się ich postrzeganie świata – relacjonuje brytyjski dziennik „Guardian”. Powierzchnia USA nagle się zmniejszyła, wyraźnie skurczyła się także Europa, nie mówiąc o Alasce czy Grenlandii. Znacznie większa wydaje się za to Afryka czy Ameryka Południowa.

Odwzorowanie wymyślone przez flamandzkiego kartografa Gerarda Merkatora jest powszechnie wykorzystywane do przedstawiania świata już od blisko 500 lat. Szczególnie popularne stało się w nawigacji morskiej, bo trasy żeglugi odwzorowywały się na tych mapach jako linie proste.

W ocenie bostońskich władz oświatowych ze względu na spore zniekształcenia powierzchni odwzorowanie to kiepsko sprawdza się jednak w edukacji. Na przykład Ameryka Południowa wydaje się mieć powierzchnię podobną do Europy, tymczasem jest dwa razy większa. Z kolei Afryka prezentuje się podobnie jak Grenlandia, a w rzeczywistości jest 14 razy większa. Nie brak opinii, że stosowanie tego odwzorowania poza nawigacją ma charakter propagandowy, bo sztuczne przewiększa dawne potęgi kolonialne i kraje „cywilizacji zachodniej”.

Specjaliści od edukacji uznali, że w szkolnych atlasach lepiej sprawdzi się więc odwzorowanie wiernopowierzchniowe. W przypadku bostońskich szkół wybór padł na walcowe odwzorowanie Galla-Petersa. Proces jego wprowadzania w regionie Bostonu (obejmującym 125 szkół) potrwa trzy lata.

– Odwzorowanie Galla-Petersa budzi kontrowersje, bo zafałszowuje kształty, ale z drugiej strony lepiej oddaje proporcje i wzajemne położenie poszczególnych obiektów na mapie – komentuje dla „Guardiana” Bob Abramms z firmy kartograficznej ODT. – Odwzorowanie Merkatora pokazywało siłę i rozprzestrzenianie się chrześcijaństwa. Stało się standardem w kartografii. Ale nie pokazuje prawdziwego świata. To, co dzieje się w bostońskich szkołach, jest bardzo ważne i powinno zostać zaadaptowane w całych Stanach Zjednoczonych oraz poza nimi – mówi z kolei Jane Elliott, emerytowana nauczycielka i znana amerykańska aktywistka antyrasistowska.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Kopernik pisał W szkole o nim uczą, ale podają tylko efekt tego badania, a nie jego metodologię.
  
 1 
@Kondonminimum , to w takim układzie o czym Kopernik pisał w "De revolutionibus orbium coelestium"? O sposobach warzenia domowego kompotu?
  
 2 
_ To co "ogłosił" Kopernik to też tylko teoria. W szkole uczą o Koperniku ale nikt nie wie jakie przeprowadził obserwacje i jakie wykonał obliczenia aby wykazać że ziemi jest w przybliżeniu kulą która krąży wokół słońca.
    3 
 5 
_ Powoli przygotowują ludzi do przyjęcia teorii płaskiej ziemi.
    1 
 2 
Niewiarygodne Oni są nadal w błędzie, przecież ziemia jest płaska :)
  
 5 
Waterman FTW Najlepsze odwzorowanie to motyl Watermana, kto sie nie zgadza ten bez gustu!
  
 2 
@X oni tam jeszcze nie dotarli do etapu globusów. być może wiedza o tym, że Ziemia naprawdę jest okrągła, mogłaby zaszkodzić bostońskim uczniom.
  
 2 
rosja A w Rosji zawsze uważali to odwzorowanie za najlepsze :)
  
@atlas Z założenia każde odwzorowanie daje zafałszowany obraz świata - zarówno te sprzed 500 lat jak i te nowsze. A to czy odwzorowanie jest lepsze od drugiego zależy od kontekstu. A dzieciom z Bostonu polecam globusy :)
  
 9 
ale w tej dyskusji chodzi tylko o to, aby odwoływać się do takiej lub innej ideologii (już same argumenty to potwierdzają). ale to pokazuje, jak daleko świat zboczył z drogi zdrowego rozsądku i poszukiwania prawdziwego sensu.
    1 
 7 
bdb Nie jesteśmy żeglarzami, żeby stosować odwzorowanie sprzed 500 lat, skoro od tego czasu dorobiliśmy się wielu lepszych. Niestety spora tu wina Google, który przez swoje mapy zakonserwował i jeszcze rozpowszechnił to rozwiązanie. I nie trzeba się tu uciekać do wytłumaczeń z zakresu ideologii czy propagandy. Po prostu Merkator daje zafałszowany obraz świata (i to nawet nie całego, bo przecież bieguny są odcięte).
    5 
 5 
Chyba władze Bostonu, nie bardzo rozumieją w którym miejscu mapy w odwzorowaniu merkatora są największe zniekształcenia. Najlepiej, odwzorowane są okolice równika. Skala w okolicach równika jest najmniejsza, a idąc w stronę biegunów zwiększa się aż do 1:1 :-) Przez to Afryka, nie może wydawać się największa - jest odwzorowana w miarę ok. Przewiększenie obiektów jest tym większe im obiekt oddalony jest od równika. I tu zgoda, Antarktyda i Grenlandia są relatywnie powiększone bo są dalej odsunięte od równika. Moim zdaniem, politycznie na takim odwzorowaniu korzysta Kanada i Rosja. Może lepiej tłumaczyć dzieciom, co to jest odwzorowanie, jak działa, do czego służy, z jakich powodów możemy dzisiaj zrezygnować ze stosowania układów projekcyjnych przechowując dane w komputerze? Pomimo, że żyjemy w czasach macdonaldyzacji otoczenia to wcale nie trzeba uciekać do takich decyzji jak koledzy z Bostonu.
    2 
 7 
oni tam, w tych bostonach, powinni już wprowadzić odwzorowanie Gender-Nigera.
    5 
 15 



zobacz też:

Wyjątkowy portolan na Polona.pl

Wśród systematycznie rozrastających się cyfrowych zbiorów Biblioteki Narodowej, dostępnych pod adresem Polona.pl...

Dziś dzień europejskiego geodety

Dziś (5 marca) obchodzony jest Dzień Europejskiego Geodety i Geoinformacji.


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Kolorowe wideo z orbity
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
łańcuch triangulacyjny w łuku Struvego miał długość 2880 km?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Stefan Juliusz Hausbrandt (1896-1971)

Stefan Juliusz  Hausbrandt  (1896-1971)
Urodził się w Warszawie 19 listopada 1896 roku. W 1922 roku ukończył tamtejszą Państwową Szkołę Mierniczą. Przez kilka lat prowadził prace pomiarowe związane z triangulacją, poligonizacją i scaleniami, najpierw jako praktykant, a po uzyskaniu tytułu...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1818
Robert Adrain (1775-1843), matematyk irlandzki, zainspirowany pracami Laplace'a pisze pracę pt. "Investigation of the figure of the Earth and of the gravity in different latitudes", w której określił, że spłaszczenie Ziemi na biegunach wynosi 1/319.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2