Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-02-18| GNSS, Teledetekcja, Ludzie, Instytucje

Nowy szef Polskiej Agencji Kosmicznej wybrany

Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin wręczył dziś (18 lutego) prof. Grzegorzowi Wrochnie nominację na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA).


Nowy szef Polskiej Agencji Kosmicznej wybrany <br />
fot. MRPiT
fot. MRPiT

– Z jednej strony taka rola w sektorze kosmicznym jest naturalną kontynuacją moich zainteresowań sięgających jeszcze dzieciństwa i rozwijanych przez całe życie w różnych okolicznościach. Z drugiej, moje dotychczasowe doświadczenia zawodowe dobrze przygotowały mnie do pełnienia tej funkcji. Objęcie kierownictwa POLSA dostrzegam więc z jednej strony jako szansę na kolejną przygodę życiową oraz realizację swoich zainteresowań i fascynacji, z drugiej zaś jako możliwość zrobienia czegoś pożytecznego i ważnego dla Polski – mówi prof. Grzegorz Wrochna.

Grzegorz Wrochna jest profesorem nauk fizycznych. Urodził się 13 marca 1962 r. w Radomiu. W latach 1986-1991 pracował na Wydziale Fizyki UW, współpracował z ośrodkami naukowymi DESY w Hamburg i CERN w Genewie. W latach 1991-1998 w CERN uczestniczył w projektowaniu i budowie eksperymentu CMS przy Wielkim Zderzaczu Hadronów LHC, w szczególności w projektowaniu i testowaniu elektroniki odpornej na promieniowanie.

Od 1999 r. pracował w Instytucie Problemów Jądrowych, od 2006 r. jako dyrektor, wcześniej jako kierownik Laboratorium Aparatury Astrofizycznej. Był inicjatorem utworzenia Narodowego Centrum Badań Jądrowych w 2011 r. i jego dyrektorem do 2015 r. Utworzył w nim m.in. Zakład Astrofizyki Cząstek. Był współtwórcą i przewodniczącym Polskiej Sieci Astrofizyki Cząstek. Wraz z prof. Makiewiczem z CFT PAN prowadził eksperyment „Pi of the Sky” śledzący optycznie błyski promieniowania gamma wykrywane przez sieć satelitów. Obserwacja najjaśniejszego z nich zaowocowała wspólną z zespołem satelity NASA SWIFT publikacją w „Nature”.

Reprezentował Polskę w komitetach programowych EURATOM, komitetach Nuclear Energy Agency OECD, radzie nadzorczej Wspólnotowego Centrum Badawczego KE (od 2019 r.). W latach 2017-2018 był przewodniczącym Komitetu Polityki Naukowej.

W latach 2019-2020 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, gdzie nadzorował m.in. współpracę z Komisją Europejską i ESA.

Poczet prezesów POLSA

Od powstania w 2014 roku Polska Agencja Kosmiczna miała już 4 prezesów. Początkowo agencją kierował prof. Marek Banaszkiewicz, został jednak odwołany pod koniec 2016 roku. Następnie p.o. prezesa został płk Piotr Suszyński. Po nim konkurs na prezesa PAK wygrał dr Grzegorz Brona – kierował jednak POLSA tylko przez rok, do marca 2019 r. Czwartym prezesem był Michał Szaniawski, który otrzymał nominację w październiku 2019 r. Nie obyło się przy tym bez kontrowersji. „Rzeczpospolita” pisała, że konkurs mógł być ustawiony pod Szaniawskiego, ponadto według ocen niektórych osób w ogóle nie spełniał on wymagań tego naboru. Nadzorujące agencję Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zaprzeczało jednak wówczas tym zarzutom. W grudniu 2020 r., po zmianie na stanowisku ministra rozwoju, Michał Szaniawski został zdymisjonowany.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS