Gmach przewyższył swoich sąsiadów z centrum stolicy – Pałac Kultury i Nauki (188 metrów do dachu) oraz apartamentowiec Złota 44 (192 metry), a także dotychczasowego lidera w tej kategorii – Sky Tower we Wrocławiu (206 metrów). Teraz na szczycie Varso Tower trwa montaż iglicy, która zapewni gmachowi docelową wysokość architektoniczną 310 metrów. Wówczas stanie się najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej (o 10 metrów „bijąc” Commerzbank Tower we Frankfurcie nad Menem), a także jednym z najwyższych w Europie (po 462-metrowym Łachta Centr w Petersburgu i kilku ponad 300-metrowych wieżowcach w Moskwie).
• Gigant w środku miastaVarso Tower jest częścią wielofunkcyjnej inwestycji Varso Place realizowanej przez firmę HB Reavis, która oferować będzie biura, hotel, centrum innowacji oraz pasaż handlowo-usługowy. Kompleks trzech budynków powstaje w pobliżu Dworca Centralnego – na terenie rozciągającym się wzdłuż zachodniego odcinka ul. Chmielnej, od narożnika z al. Jana Pawła II w kierunku ul. Żelaznej. Dwa niższe obiekty – ukończone w 2020 r. 81-metrowy Varso 1 i 90-metrowy Varso 2 – tworzą już nową śródmiejską pierzeję wzdłuż ul. Chmielnej, „wyrastając” kaskadowo ze wspólnego, kilkupiętrowego podium o kamiennej elewacji.
Varso Tower, którego ukończenie planowane jest w I kwartale 2022 r., liczy 53 kondygnacje nadziemne. Gmach został zaprojektowany przez studio Foster + Partners. Jego architekci są autorami wielu słynnych drapaczy chmur, takich jak HSBC Tower w Hongkongu, wspomniany już Commerzbank Tower we Frankfurcie, 30 St Mary Axe w Londynie czy 2 World Trade Center w Nowym Jorku. – Varso zajmie szczególne miejsce w Warszawie, przywracając do życia duży fragment centrum miasta. W zaprojektowanym przez nas budynku znajdą się najwyższej klasy biura, ale też wiele udogodnień i atrakcji dla wszystkich mieszkańców – mówił stojący na czele zespołu projektowego Grant Brooker, partner zarządzający londyńskiego biura Foster + Partners.
Na 49. i 53. piętrze Varso Tower znajdą się dwa ogólnodostępne tarasy widokowe, a tuż pod nimi restauracja i bar z widokiem na miasto. Dwie ściany lobby zostaną natomiast pokryte ręcznie wykonaną mozaiką z 1800 ceramicznych kafli, nawiązującą do historii i kolorytu Warszawy. Pomimo swojej skali Varso Tower to jeden z najbardziej ekologicznych budynków w Polsce.
• Rusza budowaPrace budowlane przy Varso Place rozpoczęły się w grudniu 2016 r. od zmodernizowania przebiegającej przez teren inwestycji miejskiej sieci ciepłowniczej, przekładek prowadzonych tędy światłowodów oraz rozbiórki dawnej infrastruktury podziemnej. Następnie przystąpiono...
Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA