wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-02-03| Teledetekcja

Sentinel w zasięgu ręki

W lutowym wydaniu GEODETY rozmawiamy z dr. inż. Piotrem Struzikiem z Zakładu Teledetekcji Satelitarnej IMGW-PIB w Krakowie nadzorującym instalację stacji do odbioru i przetwarzania danych m.in. z satelitów Sentinel-1 oraz systemu obsługi w ramach projektu Sat4Envi.


Sentinel w zasięgu ręki <br />
Instalacja nowoczesnej stacji do odbioru i przetwarzania danych Sentinel-1 uruchomionej na terenie krakowskiego oddziału IMGW-PIB
Instalacja nowoczesnej stacji do odbioru i przetwarzania danych Sentinel-1 uruchomionej na terenie krakowskiego oddziału IMGW-PIB
ANNA WARDZIAK: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy niedawno poinformował, że pod koniec ubiegłego roku zakończono odbiór techniczny stacji. Co to oznacza i jak daleko jeszcze do uzyskania pełnej operacyjności?

PIOTR STRUZIK: Stację zainstalowano we wrześniu, a w październiku zakończono pierwszy odbiór techniczny funkcjonalności. Natomiast nadal [rozmowa odbyła się w połowie stycznia – red.] prowadzone są testy długoterminowe weryfikujące poprawność odbioru sygnałów. Warto zaznaczyć, że system jest uniwersalny, dostosowany w zasadzie do wszystkich satelitów meteorologicznych i środowiskowych. Obecnie w paśmie X odbieramy dane z satelitów: Sentinel-1, Terra, Aqua, Suomi NPP, NOAA 20, FengYun 3D, a w paśmie L: NOAA-18 i -19 oraz Metop A, B i C. Jeszcze tylko ostatnie testy dla Sentinela-1 i najprawdopodobniej pod koniec stycznia stacja przejdzie do fazy operacyjnej. Dane odbieramy już teraz, ale liczymy, że drobny tuning zoptymalizuje krytyczny dla nas czas przetwarzania danych.
Teoretycznie dane z satelitów Sentinel-1 można bowiem pozyskiwać różnymi drogami, np. z Copernicus Open Access Hub, gdzie jest zarejestrowanych kilkaset tysięcy użytkowników. Jako krajowy operator danych satelitarnych systemu Copernicus Instytut ma także dostęp do Collaborative Data Hub, który obsługuje zaledwie dwudziestu kilku użytkowników, co wiąże się ze znacznie większą prędkością transferu danych. Jednak dane na serwisach Copernicus, a także na platformach DIAS są dostępne z opóźnieniem mniej więcej 2-, 3-godzinnym. Natomiast na naszej stacji dane odbieramy w momencie przelotu satelity, właściwie w czasie rzeczywistym. Ponadto założenie jest takie, że czas przetwarzania danych dotyczących naszego obszaru zainteresowania – czyli Polski z marginesem wokół rzędu do 500 km – powinien zmieś­cić się w 30 minutach. Teraz „walczymy” już o pojedyncze minuty, co oznacza, że dane będą dostępne w czasie zbliżonym do rzeczywistego, a nie po kilku godzinach.

Co zdecydowało o wyborze satelitów obsługiwanych przez stację?

Zakład Teledetekcji Satelitarnej IMGW-PIB działa głównie na rzecz służby meteo­rologicznej, hydrologicznej i tzw. osłony morskiej. Nasza działalność statutowa wiąże się z przygotowywaniem produktów zaspokajających potrzeby w tych obszarach. Oczywiście dostarczamy dane także dla innych użytkowników, m.in. poprzez stronę copernicus.imgw.pl udostępniamy dane ze wszystkich Sentineli (-1, -2, -3, -5P) ściąg­nięte z Collaborative Hub. Wybór satelitów był więc podyktowany obszarem naszego działania (atmosfera, hydrosfera, bio­sfera i środowisko morskie). Są to przede wszystkim satelity wyposażone w przyrządy typowo meteorologiczne i środowis­kowe, a jeśli chodzi o Sentinel-1, zaważyły serwis hydrologiczny i osłona morska.

Dane z satelitów Sentinel-1 znajdują zastosowanie również w geodezyjnym monitorowaniu przemieszczeń.

Rzeczywiście, nadają się do monitorowania wszelkich zapadnięć terenu czy szkód górniczych. Nie jest to jednak obszar naszej działalności, więc skupiamy się jedynie na tym, żeby potencjalni użytkownicy mieli szybki i bezproblemowy dostęp do tych danych.

W jakiej formie odbywa się to udostępnianie?

Surowe dane z satelitów Sentinel-1 odbieramy i przetwarzamy do poziomu 1 (Level-1), a pliki udostępniamy w formacie...

Pełna treść wywiadu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS