wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-02-05| Geodezja, Prawo, Software

Czas na e-podpis. Porównanie ofert podpisów kwalifikowanych

Niezależnie od szykowanych zmian w prawie podpis kwalifikowany jest przydatnym narzędziem w każdej firmie geodezyjnej. Tylko co wybrać? W podjęciu decyzji na pewno pomoże opublikowane w lutowym GEODECIE zestawienie ofert. Choć ich liczba wydaje się skromna, to różnice między poszczególnymi produktami bywają istotne.


Czas na e-podpis. Porównanie ofert podpisów kwalifikowanych
Projekt nowelizacji nowych standardów geodezyjnych, który szerzej przedstawiliśmy w styczniowym GEODECIE, wskazuje, że od podpisu kwalifikowanego raczej nie uciekniemy. O ile obowiązujące rozporządzenie pozwala sygnować e-operaty oraz mapy do celów projektowych i prawnych trzema rodzajami podpisów elektronicznych, o tyle po zmianie przepisów ten najpopularniejszy (czyli zaufany) będzie już niedopuszczalny. „Skuteczne wdrożenie operatu elektronicznego i innych dokumentów wymaga podpisu zintegrowanego z plikiem PDF i umożliwienia sprawnej weryfikacji dokumentów elektronicznych, a podpis kwalifikowany i osobisty dają taką możliwość” – argu­mentuje resort rozwoju w uzasadnieniu projektu.

W konsultacjach społecznych propozycja ta spotkała się jednak z mocną krytyką. Padały argumenty, że Profil Zaufany (PZ) przeznaczony jest przecież do kontaktów obywatela z administracją publiczną, nie bardzo zatem wiadomo, dlaczego tylko w sprawach geodezyjnych miałby być nieważny. Ponadto od końca ubiegłego roku podpis zaufany jest już „wszywany” w PDF, więc mówienie o mniejszej wygodzie jego użytkowania wydaje się już nieaktualne. Jest też bardziej praktyczny argument za utrzymaniem ważności podpisu zaufanego – brak jakichkolwiek opłat!

Jeśli przepisy zostaną uchwalone w proponowanej formie, w praktyce oznacza to dla geodetów konieczność nabycia podpisu kwalifikowanego do końca tego roku, bo właśnie wtedy wchodzi w życie obowiązek stosowania operatu elektronicznego. Ale nawet jeśli resort rozwoju zrezygnuje z tej zmiany, i tak warto pomyśleć o nabyciu takiego produktu. Przynajmniej pod czterema względami jest on bowiem lepszy niż Profil Zaufany. Z punktu widzenia wykonawców prac geodezyjnych najważniejszy jest argument pierwszy – PZ możemy podpisać dokument o wielkoś­ci tylko do 10 MB. A rząd stawia sprawę jasno – możliwości systemu informatycznego wykluczają podniesienie tego limitu w najbliższej przyszłości. Oczywiście znakomita większość operatów czy map elektronicznych nie zajmuje aż tyle miejsca. A nawet gdy przekraczają tę wartość, istnieje kilka sposób, by znacząco zmniejszyć rozmiar PDF?-a (możemy zredukować rozdzielczość załączanych rastrów, zwiększyć stopień kompresji lub po prostu użyć jednego z wielu dostępnych w sieci konwerterów PDF-ów). Ale jeśli mamy ambicję wykonywać większe i bardziej złożone prace, to zamiast kompresować dokument do granic czytelnoś­ci, chyba lepiej zainwestować w podpis kwalifikowany.

Drugi argument to zawodność państwowych systemów informatycznych. Niestety bywa, że ulegają awariom na kilka godzin lub ich działanie jest spowolnione. Wtedy złożenie podpisu zaufanego staje się niemożliwe. W przypadku kwalifikowanego odpowiednika takiego ryzyka nie ma – wszystko zależy tylko od naszego sprzętu. Ponadto – co nie bez znaczenia w biznesie – konsekwencje prawne ewentualnych błędów technicznych związanych ze składaniem podpisu kwalifikowanego bierze na siebie...


Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
PZ zwykłe haamstwo i kolejny sposób na okradanie geodetów.
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: PZ kolejny komentarz pokazujący jak na dłoni poziom i miejsce naszego środowiska w łańcuchu pokarmowych. To się samo nie zrobiło.
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: PZ "Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej"
zgłoś
Ciekawe, stosowanie profilu zaufanego wynika z ustawy, a rozporządzenie nie powinno tego zmieniać- ale nie będzie to jedyna kolizja prawna w geodezji.
 6 
odpowiedz zgłoś
Podpis zaufany Mam nadzieje że podpis zaufany jednak przetrwa. Widać stały postęp w jego rozwoju od kilku miesięcy, co powoli obala argumenty za jego zakazaniem, dodatkowo jest lepszy w użytkowaniu bo wystarczy tylko telefon i jest darmowy. Zdecydowanie za pozostawieniem PODPISU ZAUFANEGO oraz wsparciem jego rozwoju. Za 1 rok przy tym tempie rozwoju tego narzędzia, przegoni on podpis kwalifikowany pod katem technologi i popularności.
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: Podpis zaufany A jeśli się profil zaufany służbie geodezyjnej nie podoba, to niechże apeluje o jego ulepszenie w rzadzie, a nie wymaga od wykonawców. Albo niech sobie służba tak ważnej i istotnej dla państwa dziedziny zamówi u naszych informatyków takie rozwiązania, jak np. ZUS najpierw z systemem Płatnik, teraz PUE z e-Płatnikiem. A urząd skarbowy z JEDNOLITYM plikiem kontrolnym, e-deklaracjami jednakowymi w całym kraju. Oba te systemy obsługują FIRMY. Poziom arogancji wśród osób wypowiadających się chyba w imieniu urzędników naprawdę urąga powadze instytucji publicznych, to aż niewiarygodne. Znakomicie, że są lepsze rozwiązania, i że są na razie niedrogie. Ale wiemy co się stało swego czasu z cenami kas fiskalnych, szczególnie po uruchomieniu dopłat na ich zakup. Cudownie, że są lepsze i gorsze samochody terenowe, ale na szczęście na razie sami sobie wybieramy markę. Ponawiam pytanie - kiedy będą uwierzytelniane elektronicznie dokumenty dla naszych klientów, mapy z podziałami, mapy do sądów?
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Podpis zaufany Ale się porobiło. Każdy chce mieć długopis za darmo.
 8 
zgłoś
odp: odp: Podpis zaufany No porobilo się, państwo do zbierania podatków chce ma dodatek pośrednictwa firm komercyjnych. Ale jak na razie tylko chyba w geodezji. Tylko geodetów taki zaszczyt kopnął, że najpierw musieli kupić specjalne oprogramowanie, bo służba nie ogarnęła gml-a ale obowiązki narzuciła, teraz do podpisywania operatów mamy kupić jako jedyni z branży budowlanej i nieruchomości kolejne, płatne oprogramowanie. Ale się porobiło w naszym kapitaliźmie, że państwo nie dość, że za towar nie płaci, to jeszcze marudzi. A długopisów za darmo mam pełne szuflady, ostatni dostalem przy okazji zakupu papierów do plotera.
 2 
 4 
zgłoś
odp: odp: Podpis zaufany Ale się porobiło, urzędnik będzie uzależniał przyjęcie dokumentu od tego jakim długopisem jest podpisany. Wypowiedź z pewnego MODGiK "ja wiem że to jest niezgodne z prawem ale Pani Kierowniczka wymaga". To przestaje być śmieszne.
 1 
 5 
zgłoś
odp: odp: Podpis zaufany misiu tam ktoś ma kogoś z rodziny co ma taką firmę która to sprzedaje i zapewne stąd te nagłe zmiany
 2 
zgłoś
Poziom ludzi jest żałosny Abstra#$%!!ąc od słuszności istnienia PZ, to taka konstatacja: "Padały argumenty, że Profil Zaufany (PZ) przeznaczony jest przecież do kontaktów obywatela z administracją publiczną, nie bardzo zatem wiadomo, dlaczego tylko w sprawach geodezyjnych miałby być nieważny." Czy wykonawca geodezyjny to obywatel czy firma? Czy komputer/samochód też ma nam dać państwo albo zleceniodawca bo trzeba sobie kupić? Znowu z uśmiechem zadowolenia na ustach robimy z siebie dziadów. Kierunek słuszny, na równię pochyłą.
 7 
 6 
odpowiedz zgłoś
Poziom państwa teoretycznego a czy mapy ma sprzedawać albo udostępniać za darmo w geoportalach państwo? Co to jest, księgarnia jakaś geograficzna czy Google Maps made in Poland? Czy państwo to przedsiębiorstwo jakieś komercyjne? Wszelkie mapy do projektowania powinny pochodzić od geodetów. O tym, jak, kiedy i w jakim zakresie mierzyć niech decydują normy i płacący za mapy. O przewodach powinni decydować kierownicy budów wraz z właścicielami tych sieci. O chodnikach i krawężnikach zarządcy dróg. Jak mierzyć budynki do podatków gminy a do jak celów rewitalizacji architekci. Proste? Ale jak państwo chce za darmo dane kosztem właścicieli za pośrednictwem firm, to niech przynajmniej nie utrudnia ani nie wykonuje ruchów sugerujących mało etyczny lobbing. Poczekajmy może, jak sobie z tematem projektów elektronicznych i e-dziennikami budów poradzi branża budowlana i zróbmy tak samo, bo to dla głównie nich robimy mapy? A umiecie już podpisywać e-mapy z projektami podziałów, czy dalej pocztą to będzie przychodzić do nas?
 3 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: Poziom ludzi jest żałosny Do gamonia, który pisze, że z budowlanki tylko geodeci będą musieli mieć podpis kwalifikowany: Prawo budowlane art. 34 (od 01.07.2021) "
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Poziom ludzi jest żałosny obserwuję coraz częściej, że niektórym chyba od ciągłego robienia fuch w godzinach pracy w urzędzie już się wszystko miesza, szczególnie kiedy są organem, a kiedy wykonawcą. Kiedyś po zmianach ustrojowych wynikało to chyba z faktu, że część kierowników z firm państwowych poszła na etaty do ODGiK-ów. I do dziś wydaje im się, że są kierownikami swoich dawnych podwładnych, którzy otworzyli własne firmy. I mogą ich nazywać np. gamoniami. Ja jestem odporny, w terenie na ustaleniach nieraz nie takie mięso leci od krzykaczy, co nie mają racji. Bo ten przepis będzie na razie taki: "4b. W przypadku sporządzenia projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego w postaci elektronicznej zatwierdzenie polega na opatrzeniu projektów kwalifikowanym podpisem elektronicznym organu zatwierdzającego projekt. Zatwierdzony projekt przekazuje się inwestorowi". Analogicznie, nam operaty powinien podpisywać ODGiK. Ale to proste i o ile mniej podpisów do kupienia.
 2 
 4 
zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS