|2020-12-22|
Geodezja, Prawo
Nowe standardy geodezyjne czeka nowelizacja
Niecałe pół roku po wejściu w życie nowych standardów geodezyjnych Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii szykuje nowelizację tego rozporządzenia.
Projekt nowych przepisów został dziś przekazany organizacjom geodezyjnym do konsultacji. Nowelizacja przewiduje cztery zasadnicze zmiany.
Tylko podpis kwalifikowany lub osobisty
Pierwsza dotyczy podpisów elektronicznych. Przepisy obowiązujące od 22 sierpnia pozwalają sygnować operaty elektroniczne oraz mapy do celów projektowych i prawnych trzema rodzajami podpisu: zaufanym, osobistym oraz kwalifikowanym. Po nowelizacji dopuszczalne będą już tylko te dwa ostatnie. „Skuteczne wdrożenie operatu elektronicznego i innych dokumentów wymaga podpisu zintegrowanego z plikiem PDF i umożliwienia sprawnej weryfikacji dokumentów elektronicznych, a podpis kwalifikowany i osobisty dają taką możliwość” – wyjaśnia resort rozwoju w uzasadnieniu projektu.
Choć po wejściu w życie nowych standardów pojawiało się sporo głosów, że podpisywanie operatów elektronicznych Profilem Zaufanym powoduje różne problemy, zaletą tego rozwiązania była jego nieodpłatność. Tymczasem stosowanie podpisów kwalifikowanego lub osobistego wiąże się już z pewnym wydatkiem. W pierwszym przypadku oznacza to na ogół uiszczanie opłaty co rok lub kilka lat, a w drugim – posiadanie nowego dowodu osobistego oraz odpowiedniego czytnika.
Co istotne, w nowelizacji przewidziano przepis, zgodnie z którym operaty podpisane Profilem Zaufanym i przekazane do PZGiK przed wejściem w życie nowych przepisów wciąż będą ważne.
Paragraf 31 nie dla obiektów liniowych
Zmiany doczeka się też kontrowersyjny §31, który określa, kiedy przy sporządzaniu mapy do celów projektowych należy wykonywać pomiar punktów granicznych. Zgodnie z tą regulacją obowiązek taki pojawia się w przypadku, „gdy w zamierzeniu budowlanym przewiduje się usytuowanie:
- budynków w odległości mniejszej lub równej 4 m lub
- innych obiektów budowlanych w odległości mniejszej lub równej 3 m
– od granicy działki ewidencyjnej, a w zasobie brak jest danych określających położenie punktów granicznych tej granicy z dokładnością właściwą dla szczegółów terenowych I grupy”.
W nowelizacji punkt 2 ma otrzymać brzmienie „innych obiektów budowlanych z wyłączeniem obiektów liniowych, w odległości mniejszej lub równej 3 m”. Taka zmiana to odpowiedź na często wyrażane obawy, że przy inwestycjach liniowych przepis ten znacząco komplikuje wykonywanie MdcP, wydłużając czas jej opracowania oraz zwiększając jej koszt.
„Asumpt do dokonania przedmiotowej nowelizacji stanowią liczne wystąpienia i zapytania ze środowiska projektantów i inżynierów wskazujące na potrzebę doprecyzowania tego przepisu. Analiza powyższych sygnałów potwierdza możliwość wystąpienia utrudnień w procesie realizacji kluczowych dla ogółu społeczeństwa inwestycji infrastrukturalnych na etapie ich projektowania, w szczególności polegających na braku możliwości rzetelnego oszacowania kosztów i czasu wykonania niezbędnej dokumentacji” – wyjaśnia tę zmianę MRPiT.
Kiedy szkic polowy? Kiedy modyfikować współrzędne punktów granicznych?
Zmiany w pozostałym zakresie maja charakter doprecyzowujący i wynikają z powstałych problemów interpretacyjnych, które ujawniły się na etapie ich praktycznego zastosowania – twierdzi resort.
Drobna, choć zasadnicza zmiana zostanie wprowadzona w §36 określającym skład operatu technicznego. Po zmianie punktu 4 mapa porównania z terenem i szkice polowe będą musiały być załączane do operatu technicznego nie wtedy, „jeżeli zostały wykonane”, ale wówczas, „jeżeli wykonywany był pomiar”. „Brak szkiców w przypadku wykonywania pomiarów wpływa na wydłużenie procesu weryfikacji, dlatego należało wprowadzić odpowiednie zmiany” – uzasadniają tę zmianę autorzy nowelizacji.
Zgodnie z §40. ust. 1 „współrzędne punktów granicznych pozyskane z zasobu nie podlegają modyfikacji, jeżeli pierwiastek z sumy kwadratów różnic między dotychczasowymi współrzędnymi i współrzędnymi uzyskanymi z pomiaru nie przekracza 0,20 m albo jeżeli pochodzą z dokumentów geodezyjnych zasobu, które stanowiły podstawę ustalenia przebiegu granic w postępowaniu administracyjnym lub sądowym”.
Przepisu tego nie stosuje się jednak w przypadku, gdy zmiana współrzędnych położenia punków granicznych jest wynikiem zmiany układu odniesień przestrzennych. Nowelizacja przewiduje jednak, że przepisu tego nie stosuje się, „gdy zmiana współrzędnych położenia punktów granicznych jest wynikiem dostosowania danych z materiałów zasobu do obowiązującego układu współrzędnych płaskich prostokątnych”. Jak wyjaśnia MRPiT, w nowym brzmieniu przepis ten będzie bardziej czytelny.
Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?
Resort rozwoju dał 10 dni na zgłaszanie uwag do tego projektu.
Nowelizacja rozporządzenia ma wejść w życie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Projekt zmiany rozporządzenia
Jerzy Królikowski
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
|