Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-12-21| GIS

IMGW z dostępem do danych Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uzyskał licencję na dostęp do operacyjnych danych prognostycznych Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF, European Centre for Medium-Range Weather Forecasts).


IMGW z dostępem do danych Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody

Instytut na bieżąco otrzymuje wyniki globalnych numerycznych prognoz pogody produkowane przez Centrum. Są to zarówno średnioterminowe prognozy, przygotowywane w nowoczesnej technologii prognoz wiązkowych, jak i prognozy sezonowe.

Umowa dostępu do danych podpisana została w połowie grudnia 2020 roku przez dr Florence Rabier, dyrektor generalną ECMWF, oraz dr Przemysława Ligenzę, dyrektora IMGW.

– Dostęp do danych ECMWF pozwoli w sposób wymierny poprawić jakość prognoz, a tym samym osłony meteorologiczno-hydrologicznej Polski. Dla Instytutu to kolejny krok milowy, dzięki któremu podniesiemy jakość naszych prognoz, co w konsekwencji zwiększy bezpieczeństwo państwa i obywateli, szczególnie w zakresie ostrzegania przed ekstremalnymi zjawiskami meteorologicznymi i hydrologicznymi – komentuje dr Przemysław Ligenza, dyrektor IMGW-PIB.

Instytut będzie wszechstronnie wykorzystywał udostępnione dane. Zostaną one wykorzystane do podwyższenia jakości hydrologiczno-meteorologicznej osłony kraju, będącej podstawowym obowiązkiem statutowym IMGW, w tym przede wszystkim do średnio- i długoterminowego prognozowania wystąpienia i ostrzegania przed szczególnie niebezpiecznymi zjawiskami hydro-meteorologicznymi. Dane z czasu rzeczywistego wpłyną także na podniesienie jakości krótkoterminowych prognoz pogody. Dodatkowo, uzyskane dane będą wykorzystywane do prowadzenia prac badawczych nad rozwojem i poprawą jakości nowoczesnych numerycznych narzędzi prognostycznych Instytutu, a także do prowadzenia badań klimatu.

ECMWF w koszulce lidera

– Dane i prognozy ECMWF są powszechnie używane przez większość krajów Unii Europejskiej (zwłaszcza tych, które nie mają własnych modeli globalnych) jako warunki początkowe i brzegowe niezbędne dla własnych regionalnych krótkoterminowych numerycznych prognoz pogody. Sprawdzalność prognoz modeli ECMWF jest bardzo wysoka – komentuje prof. Mariusz Figurski, dyrektor Centrum Modelowania Meteorologicznego w IMGW.

ECMWF systematycznie rozwija aktywność, rozszerzając zakres prognoz na globalne prognozy stanu środowiska (Earth System Prediction), wliczając w to prognozy stanu mórz i oceanów, pokrywy lodowej oraz prognozy stężeń gazowych i aerozolowych składników atmosfery. W ramach tych prac ECMWF angażuje się także w projekt Copernicus Komisji Europejskiej, w którym uczestniczy również IMGW.

Strategia Centrum do roku 2025 przewiduje dalszy wzrost dokładności prognoz oraz prace nad przedłużeniem zakresu użyteczności prognoz niebezpiecznych zjawisk pogody na okres do około 2 tygodni, a prognozy wielkoskalowych systemów atmosferycznych do około 4 tygodni, co zbiega się z celami strategicznymi, jakie postawił przed sobą IMGW również do 2025 roku.

Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF)

ECMWF powstał w 1975 r. jako ośrodek, którego zadaniem jest prowadzenie zaawansowanych badań naukowych nad metodami numerycznych prognoz pogody oraz prowadzenie operacyjnych prognoz średnioterminowych wykorzystujących wyniki tych badań. W rezultacie Centrum stało się przodującym światowym ośrodkiem naukowym rozwijającym numeryczne modele prognostyczne w skali globalnej (w tym metodykę probabilistycznych prognoz wiązkowych), metody asymilacji danych (w tym asymilacji danych satelitarnych), metody interpretacji wyników modeli numerycznych, metody optymalnego wykorzystania wielkich mocy obliczeniowych oraz przetwarzania ogromnych baz danych (ang. big data science). Ścisłe połączenie zaawansowanych badań naukowych z ich operacyjnym wykorzystywaniem dało Centrum pozycję niekwestionowanego od lat światowego lidera w dziedzinie dokładności prognoz globalnych.

Źródło: IMGW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama