Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-11-04| Mapy

IMGW-PIB prezentuje mapy ryzyka termicznego

Nowe opracowania przedstawiają prawdopodobieństwo wystąpienia (w danym miesiącu) wartości temperatury większej/mniejszej niż maksymalna/minimalna zanotowana na danej stacji w analizowanym miesiącu (dla Tmax/Tmin). To nowatorski produkt, który Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wdraża w Polsce jako pierwszy.


IMGW-PIB prezentuje mapy ryzyka termicznego <br />
Fragment mapy ryzyka termicznego
Fragment mapy ryzyka termicznego

Mapy ryzyka termicznego przygotowywane są z wykorzystaniem analizy probabilistycznej (dopasowanie optymalnych rozkładów gęstości prawdopodobieństwa) danych Tmin oraz Tmax z wielolecia 1981-2010. Umożliwia to w łatwy sposób obliczać prawdopodobieństwo wystąpienia wartości wyższych/niższych niż zanotowane w danym miesiącu, odnosząc się jednocześnie do charakterystyk wieloletnich, które mogą być utożsamiane z normą. Operowanie w kategoriach prawdopodobieństwa pozwala na przedstawienie analizy w postaci kartograficznej.

Jak interpretować wartości prawdopodobieństwa na mapach?
W przypadku temperatury maksymalnej niższa wartość prawdopodobieństwa, tj. bliższa zeru, oznacza, że w danym miesiącu maksymalne temperatury powietrza były wyższe niż zwykle – prawdopodobieństwo ich przekroczenia jest bardzo niskie. Przykładem może być tutaj styczeń 2020 r. z niskimi wartościami prawdopodobieństwa w północno-zachodniej Polsce, co wskazuje na wystąpienie anomalnie wysokich wartości temperatury powietrza.

W odniesieniu do temperatury minimalnej określane jest prawdopodobieństwo, że będzie ona niższa od najniższej zanotowanej wartości w danym miesiącu. Wartości poniżej 2% wskazują na miesiąc znacznie chłodniejszy niż zwykle. Im są one wyższe, tym noce w analizowanym okresie były cieplejsze (temperatura najniższa w ciągu doby notowana jest zazwyczaj na chwilę przed wschodem Słońca).

Możliwa jest również równoległa interpretacja map Tmax i Tmin dla danego miesiąca. W sierpniu 2020 r. notowaliśmy wysokie maksymalne temperatury powietrza (niskie prawdopodobieństwo przekroczenia, szczególnie w północno-zachodniej Polsce), ale jednocześnie na niektórych obszarach Polski zaznaczyło się stosunkowo wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia niższych niż notowane wartości temperatury minimalnej. W sezonie letnim może to świadczyć o tym, że taki miesiąc cechował się silnym albo bardzo silnym obciążeniem termicznym – anomalnie ciepłymi dniami i stosunkowo ciepłymi nocami. Oznaczało to zwiększony stres termiczny dla organizmów żywych.

W przygotowaniu są podobne metodycznie analizy dla dobowych sum opadu oraz prędkości wiatru. Uzupełnią one zestaw analiz termicznych i pozwolą na kompleksową charakterystykę wybranego miesiąca zarówno pod względem termicznym, jak również opadowym i anemologicznym.

Więcej na ten temat: klimat.imgw.pl/pl/ryzyko-termiczne

Źródło: IMGW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS