Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-09-29| GIS, Mapy

IMGW-PIB uruchomił serwis dotyczący zmian klimatu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy uruchomił specjalną witrynę, na której udostęnia najważniejsze dane pomiarowe i informacje na temat zmian klimatu w ostatnich kilkudziesięciu latach w Polsce.


IMGW-PIB uruchomił serwis dotyczący zmian klimatu

W serwisie klimat.imgw.pl prezentowane są: mapy historyczne z charakterystyką klimatologiczną wybranych elementów meteorologicznych na obszarze Polski, atlas solarny zawierający informacje na temat promieniowania słonecznego oraz biuletyny i diagramy przedstawiające zróżnicowanie przestrzenne i czasowe najważniejszych parametrów klimatycznych. Wszystkie produkty opierają się na zweryfikowanych danych pochodzących z Centralnej Bazy Danych Historycznych IMGW-PIB, które poddano szczegółowej kontroli jakości (tzw. quality control analysis).

W publikowanym cyklicznie Biuletynie Monitoringu Klimatu Polski eksperci IMGW-PIB prezentują szczegółowe analizy wybranych aspektów meteorologicznych i hydrologicznych w danym okresie, zazwyczaj miesięcznym. Są to m.in.: charakterystyki cyrkulacji atmosferycznej, warunków solarnych, termicznych i opadowych, poziomu morza czy ekstremów pogodowych. W Biuletynie Południowego Bałtyku publikowane są szczegółowe dane o polskiej strefie brzegowej i Morzu Bałtyckim.

Jednym z najciekawszych produktów są diagramy prezentujące zmienność dobowych wartości temperatury powietrza oraz skumulowanej sumy opadu w bieżącym roku kalendarzowym na tle norm klimatycznych. Pozwalają one śledzić występowanie takich zjawisk, jak fale ciepła i fale chłodu, długotrwałe okresy bezopadowe czy zdarzenia z opadami ekstremalnymi. Jak zapowiada IMG-PIB, zakres prezentowanych danych będzie stale rozszerzany, a ich implementację koordynuje zespół najlepszych specjalistów z dziedzin klimatologii, hydrologii, meteorologii, oceanologii i inżynierii środowiska.

Uruchomienie serwisu zbiegło się w czasie z powstaniem raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) – „United in Science 2020”. Konkluzje badaczy nie są optymistyczne – stężenia gazów cieplarnianych, które są na najwyższym poziomie od trzech milionów lat, nadal rosną.

Źródło: IMGW-PIB


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS