Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-12-17| GIS

Projekt OpenSpace: selekcja, oznaczanie zasobów i poprawianie ich jakości

Projekt Polski Cyfrowej „openSPACE – repozytorium otwartych danych wysokiej wartości z obserwacji Ziemi i kosmosu”, który zakłada digitalizację zbieranych i opracowywanych w Centrum Badań Kosmicznych PAN danych dotyczących badań m.in. przestrzeni międzyplanetarnej i wokółziemskiej oraz Ziemi przechodzi obecnie kolejną fazę realizacji, tj. selekcję, oznaczanie zasobów i poprawianie ich jakości.


Projekt OpenSpace: selekcja, oznaczanie zasobów i poprawianie ich jakości
Jednocześnie trwa przygotowanie odpowiedniej jakości materiałów do udostępnienia w internecie w stosownych formatach. Projekt openSPACE już teraz można nazwać specyficznym nie tylko ze względu na rozpiętość i złożoność procesów, które zostaną wdrożone podczas realizacji zadań cyfryzacji ogromnej ilości różnorodnych danych, ale także poprzez jego rangę, przy czym openSPACE nie powiela rezultatów innych projektów.

Upowszechnienie pokaźnych rozmiarów ilości zasobów danych generowanych latami przez skomplikowaną aparaturę, tworzącą między innymi obszerne zbiory jonogramów, danych grawimetrycznych i klinometrycznych, danych rejestrowanych przez satelity, rejestrowanych pomiarów laserowych satelitarnych przestrzeni okołoziemskiej oraz danych nauki branży kosmicznej, stanowi wartość o znaczeniu globalnym.

Jak jednak sklasyfikować produkty openSPACE? Zdaniem realizatorów na pewno należy wyróżnić powstające repozytorium danych bezpłatnych z obserwacji Ziemi i Kosmosu, opracowywaną bazę ekspertów branży kosmicznej, słowniki metadanych dla zgromadzonych zbiorów, które będą stanowić wzorcowe standardy opisu metadanymi danych dotyczących obserwacji Ziemi i kosmosu. Powstaną również przewodniki do korzystania z danych CBK PAN z uwzględnieniem dobrych praktyk ich wykorzystania. Natomiast odbiorcami tych produktów będą interesariusze ze środowiska naukowego, organizacje pozarządowe, edukatorzy, albo przedsiębiorstwa i firmy działające w branży kosmicznej oraz w obszarach telekomunikacji, energetyce, geodezji, geofizyce, ze szczególnym uwzględnieniem start-upów lub spółek celowych powoływanych do rozwiązywania konkretnych problemów biznesowych z zastosowaniem technik kosmicznych. A więc produkty openSPACE poprzez udostępnienie ich nieodpłatnie w internecie będą dostępne dla wszystkich zainteresowanych w sektorze publicznym, jednak z szerszym przeznaczeniem nie tylko w Polsce. Należy też podkreślić wartość niektórych danych o znaczeniu historycznym. Z uwagi na przykład na ten aspekt dane będą mogły być wykorzystywane nie tylko w wymiarze edukacyjnym, gospodarczym i społecznym, ale też kulturowym.

Projekt „openSPACE – repozytorium otwartych danych wysokiej wartości z obserwacji Ziemi i kosmosu” jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 i zakłada zbudowanie w ciągu 3 lat dwóch baz danych: pierwszej obejmującej dane naukowe CBK PAN oraz drugiej obejmującej nieprzetworzone surowe dane pomiarowe.

Źródło: CBK PAN


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS