Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-10-01| GIS

Rusza digitalizacja w projekcie openSPACE

Prowadzony w Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk projekt Polski Cyfrowej pod nazwą „openSPACE – repozytorium otwartych danych wysokiej wartości z obserwacji Ziemi i kosmosu” wchodzi obecnie w kolejną fazę realizacji. Rozpoczyna się proces digitalizacji gromadzonych latami zasobów informacji, dotyczących badań m.in. przestrzeni międzyplanetarnej, wokółziemskiej i Ziemi.


Rusza digitalizacja w projekcie openSPACE
Kluczem do przystąpienia do tego etapu jest odpowiednia selekcja ogromnej ilości danych, ale nie tylko. Oznaczenie i specjalistyczne czyszczenie danych, podniesienie ich jakości, opis wystandaryzowanymi metadanymi, przygotowanie ich do udostępnienia w Internecie w odpowiednich formatach gotowych do przetwarzania wymaga sporych nakładów pracy i czasu na realizację zakładanego planu. Cyfryzacja tych specjalistycznych i unikatowych danych CBK PAN odbywać się będzie z zachowaniem najwyższej rangi ostrożności i dokładności.

Jednym z ważnych kroków realizacji projektu openSPACE jest ustalenie i opisanie kryteriów typowania danych, tj. na przykład przydatność w prowadzonych pracach naukowych oraz procesie dydaktycznym, stan zachowania obiektów oryginalnych, znaczenie dla propagowania wiedzy i inne. Dla każdej pozycji wytypowanej do digitalizacji musi być sprawdzony jej status. Każdy zbiór czy zestaw danych przed digitalizacją musi być sprawdzany pod kątem kompletności oraz stanu zachowania. Jeśli są jakieś braki, będą one uzupełniane każdym możliwym dostępnym sposobem. Jeśli natomiast osoba odpowiedzialna za przygotowany zbiór danych do skanowania uzna, że digitalizacja mogłaby pogorszyć jego stan – zbiór będzie kierowany w pierwszej kolejności do konserwacji.

W kolejnych etapach istotną częścią procesu digitalizacji będzie skanowanie. Zestawy wyselekcjonowanych i przygotowanych danych będą skanowane do wartości wystarczających dla zachowania odpowiedniej jakości obrazu, a potem do ich przetwarzania oraz archiwizacji. Powstaną oczywiście zbiory specjalne, digitalizowane w indywidualnie dobieranych wartościach, w oparciu o jakość zbioru danych, ich specyfiki oraz detaliczność najmniejszych fragmentów. Następnie dane będą przetwarzane, poddane procesowi konwersji, i w końcu publikowane. Ale to jeszcze nie wszystko – na końcu procesu digitalizacji niezbędnym i ważnym punktem podsumowującym prace będzie ich archiwizacja, polegająca na bezpiecznym przechowywaniu zarówno skanów, jak i plików już zdigitalizowanych. Jak zatem widać, droga do cyfryzacji repozytorium danych jest długa, ale otwarta.

Projekt „openSPACE – repozytorium otwartych danych wysokiej wartości z obserwacji Ziemi i kosmosu” jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 i zakłada zbudowanie w ciągu 3 lat dwóch baz danych: pierwszej obejmującej dane naukowe CBK PAN oraz drugiej obejmującej nieprzetworzone surowe dane pomiarowe.

Źródło: CBK PAN


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS