wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-07-31| Teledetekcja

CBK PAN zapowiada otwarcie danych dotyczących obserwacji Ziemi i kosmosu

Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN) przystąpiło do realizacji projektu „openSPACE – repozytorium otwartych danych wysokiej wartości z obserwacji Ziemi i kosmosu”, którego celem jest uporządkowanie oraz digitalizacja zasobów danych naukowych zgromadzonych przez lata istnienia tej placówki oraz ich bezpłatne udostępnienie w internecie.


CBK PAN zapowiada otwarcie danych dotyczących obserwacji Ziemi i kosmosu
Szeroki dostęp do unikalnych materiałów pozwoli na ich wykorzystanie nie tylko w branży kosmicznej. Beneficjentami, jak i interesariuszami wysokiej wartości materiałów CBK PAN, będą – obok środowisk naukowych – przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe oraz administracja.

Od momentu powstania (w 1977 r.) CBK zgromadziło ogromne i cenne zasoby o unikalnym charakterze. Dotyczą one w szczególności danych o przestrzeni międzyplanetarnej, wokółziemskiej i na Ziemi, a także fizyki Słońca – wszystkie z szeregiem praktycznych zastosowań. Dotąd proces zamówienia na dane z CBK PAN oraz ich udostępnienia przebiegał z wykorzystaniem kontaktu telefonicznego i mailowego. Jednak ponowne wykorzystywanie surowych czy przetworzonych danych bywa niekiedy utrudnione ze względu na różne czynniki – rozproszenie materiałów naukowych, brak ich ustandaryzowania i digitalizacji. Okazuje się też, że niektóre z nich są obecnie zupełnie niedostępne do powtórnej eksploatacji.

Dlatego też celem projektu openSPACE, który ruszył z początkiem maja bieżącego roku, jest cyfrowe udostępnienie zasobów informacyjnych dotyczących obserwacji Ziemi i kosmosu właśnie poprzez ich digitalizację, a dodatkowo oznaczenie, oczyszczenie, podniesienie jakości z opisem wystandaryzowanych metadanych, a także upowszechnienie tych materiałów w internecie z oznaczoną jakością, która pozwoli na ich efektywne szerokie wykorzystanie.

Projekt zakłada zbudowanie w ciągu 3 lat dwóch baz danych: pierwszej obejmującej dane naukowe CBK PAN oraz drugiej obejmującej nieprzetworzone surowe dane pomiarowe. CBK PAN zakłada, że udostępnienie surowych danych naukowych umożliwi powstawanie nowych rozwiązań, ulepszonych algorytmów, aplikacji. Niewątpliwie surowe dane naukowe są motorem prac badawczo-rozwojowych. W pierwszej kolejności znajdą zastosowania w firmach, podnosząc konkurencyjność branży kosmicznej, a następnie będą przenikać do podmiotów z pozostałych sektorów oferujących rozwiązania usprawniające w skali masowej: geofizyce, telemetrii, komunikacji, teleinformatyce, informatyce, energetyce, rolnictwie czy zarządzaniu środowiskiem ekologii. Pozwolą na wypracowywanie mniej zawodnych rozwiązań na przykład w komunikacji radiowej, lotniczej, morskiej czy nawigacji GPS.

Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

Źródło: CBK PAN


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS