wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-12-16| Teledetekcja, Sprzęt

DJI prezentuje drona Mavic 2 z odbiornikiem RTK

Czołowy producent dronów – chińska firma DJI, zaprezentował wirnikowca Mavic 2 Enterprise Advanced wyposażonego m.in. w kamerę termalną oraz odbiornik GNSS-RTK.


DJI prezentuje drona Mavic 2 z odbiornikiem RTK
DJI prezentuje drona Mavic 2 z odbiornikiem RTK

Z obserwacji producenta wynika, że starsza wersja Mavica była chętnie wykorzystywana w różnego rodzaju profesjonalnych inspekcjach. Jego nowe wydanie ma być więc odpowiedzią na rosnące potrzeby użytkowników w tym zakresie.

Maszynę wyróżnia m.in. kamera termalna z matrycą 640 × 512 px, która pracuje z częstotliwością 30 Hz i wskazuje temperaturę z dokładnością 2°C. Sensor ten pozwala np. na obliczanie średniej temperatury obiektu (funkcja Spot Meter) oraz lokalizowanie najbardziej oraz najmniej nagrzanych miejsc (Area Measurement).

Oprócz tego maszyna wyposażona jest w kamerę RGB z matrycą 48 Mpx, która w połączeniu z 32-krotnym cyfrowym zoomem pozwala na realizowanie różnego rodzaju inspekcji z bezpiecznego dystansu.

Nowością w tym modelu jest również opcjonalny moduł z odbiornikiem GNSS-RTK pozwalający na wyznaczanie współrzędnych maszyny z centymetrową dokładnością. Jak wyjaśnia firma DJI, sensor ten jest szczególnie przydatny przy inspekcjach linii energetycznych. Tego typu prace mogą być realizowane automatycznie po trasie składającej się z maksymalnie 240 punktów.

Opcjonalnie maszynę można nabyć z reflektorem o mocy 2,4 tys. lumenów oraz głośnikiem emitującym dźwięki do 100 decybeli.

Wśród zalet maszyny producent wymienia również niewielką wagę i wymiary, a także krótki czas przygotowania wirnikowca do lotu w połączeniu z podniesioną prędkością startu i lądowania. Dron oferuje ponadto różne funkcje zapewniające bezpieczną transmisję pozyskanych danych.

Maszyna rozwija prędkość do 72 km/h i może unosić się w powietrzu do 31 minut.

Sprzedaż wirnikowca Mavic 2 Enterprise Advanced ruszy w pierwszym kwartale 2021 r.

JK

Zestawienie aplikacji do przetwarzania zdjęć z UAV oraz porównanie modeli dronów do celów geodezyjnych (stan na wrzesień 2020) prezentujemy w bezpłatnym niezbędniku „Drony dla geodety”


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS