wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-11-24| GIS, Mapy

Rząd zapowiada publikowanie lepszych danych o koronawirusie

Rządowe dane dotyczące zachorowań na COVID-19 już wkrótce mają być bardziej szczegółowe, wiarygodniejsze, a także łatwiej dostępne – deklaruje Główny Inspektorat Sanitarny (GIS).


Rząd zapowiada publikowanie lepszych danych o koronawirusie <br />
Mapa Piotra Tarnowskiego opracowana na podstawie bazy Michała Rogalskiego (liczba zakażonych/100 tys. mieszk.)
Mapa Piotra Tarnowskiego opracowana na podstawie bazy Michała Rogalskiego (liczba zakażonych/100 tys. mieszk.)

Deklaracja jest pokłosiem zamieszania, jakie zrodziło się w ostatnich tygodniach wokół rządowych statystyk dotyczących koronawirusa. Jak wykazał Michał Rogalski – 19-latek, który od wiosny br. hobbystycznie rozwija własną bazę danych o COVID-19, liczby raportowane przez powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne różnią się znacząco od danych podawanych przez Ministerstwo Zdrowia.

Podczas wczorajszej (23 listopada) konferencji wiceszefowa GIS Izabela Kucharska przyznała, że rozbieżność ta sięgnęła aż 22,5 tys. przypadków. Powodem mają być m.in. opóźnienia w raportowaniu, przeciążenie sanepidu, ręczne wprowadzanie danych oraz wykorzystywanie różnych systemów informatycznych. W ocenie Kucharskiej przyczyną zamieszania jest także interpretowanie danych przez osoby, „które są metodycznie, metodologiczne niegotowe do ich interpretowania”.

Podczas wczorajszej konferencji GIS zapowiedział ponadto wprowadzenie zmian w raportowaniu o zachorowaniach na COVID-19. Przede wszystkim wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne nie będą już udostępniać danych o infekcjach. Zamiast tego GIS ma uruchomić stronę, która będzie centralnym punktem dostępowym do tych statystyk.

Co szczególnie ważne, zmienić ma się także szczegółowość raportowania. Początkowo Ministerstwo Zdrowia podawało dane w podziale na powiaty, jednak już po kilku tygodniach od wybuchu epidemii ograniczyło się jedynie do województw. Enigmatycznie tłumaczono to wówczas „rosnącą liczbą pojawiających się danych na mapie”. Mimo tych ograniczeń baza Michała Rogalskiego zawierała aktualizowane na bieżąco dane z powiatów – te pochodziły jednak nie z resortu zdrowia, ale z poszczególnych sanepidów (zobacz przykłady map opracowanych na tej podstawie). Teraz – według zapewnień GIS – rządowe komunikaty również mają zawierać statystyki dla poszczególnych powiatów. Na razie nie podano jednak, kiedy konkretnie rozpocznie się ich publikacja.

Dodajmy, że dziś resort zdrowia poinformował, że wspominana różnica w statystykach została jednorazowo dodana do wszystkich raportowanych przypadków infekcji.

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Oj tam oj tam Pani po prostu nie wie jak On to policzył
odpowiedz zgłoś
Skandal "Bardziej szczegółowe, wiarygodniejsze, a także łatwiej dostępne"? Pani wiceszefowa raczy żartować w sytuacji gdy jesteśmy wszyscy dalecy od normalności i nikomu nie jest do śmiechu. To jest skandal i zero odpowiedzialności. Tak naprawdę utajniono te dane (i tak marnej jakości), gdyż zauważono brak spójności publikowanych danych dotyczących liczby: zachorowań, śmiertelności i ozdrowień w Polsce. Analizy publikowanych danych statystycznych zaczęły mieć luźny związek z rzeczywistym rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa w Polsce, stąd i taka decyzja. Publikowanych danych na geoportalu nie widzę, a na stronie GIS jest odwołanie do strony geoportalu. Należy mieć nadzieję, że GIS zacznie po prostu publikować dane (bez używania pompatycznych słów o "centralnym punkcie dostępowym do statystyk" i zabierania się za jego budowę, gdyż epidemia może szybciej wygasnąć w co wszyscy mocno wierzymy, niż taki "punkt dostępowy" powstanie).
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: Skandal Po prostu zastosowali zasadę "ZBIJ PAN TERMOMETR NIE BĘDZIESZ MIAŁ PAN TEMPERATURY" i jak widać zasada ta ma wiele ZASTOSOWAŃ
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
Fajnie gość który wykonał kawał roboty za instytucje państwowe, takie GIS czy ministerstwo zdrowia albo CSIOZ jest teraz besztany przez szefową GIS która miała dziś pokazać statystyki ale ich nie ma. Za to zakazała pokazywać innym więc efekt jest taki że ani starych danych nie ma ani nowych. Tak oto wygląda państwo z dykty ze swoimi Dyzmami którzy uważają się za bardzo profesjonalnych urzędników.
 3 
 10 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS