|2020-11-24|
GIS, Mapy
Rząd zapowiada publikowanie lepszych danych o koronawirusie
Rządowe dane dotyczące zachorowań na COVID-19 już wkrótce mają być bardziej szczegółowe, wiarygodniejsze, a także łatwiej dostępne – deklaruje Główny Inspektorat Sanitarny (GIS).
Mapa Piotra Tarnowskiego opracowana na podstawie bazy Michała Rogalskiego (liczba zakażonych/100 tys. mieszk.)
|
|
|
|
|
|
Deklaracja jest pokłosiem zamieszania, jakie zrodziło się w ostatnich tygodniach wokół rządowych statystyk dotyczących koronawirusa. Jak wykazał Michał Rogalski – 19-latek, który od wiosny br. hobbystycznie rozwija własną bazę danych o COVID-19, liczby raportowane przez powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne różnią się znacząco od danych podawanych przez Ministerstwo Zdrowia.
Podczas wczorajszej (23 listopada) konferencji wiceszefowa GIS Izabela Kucharska przyznała, że rozbieżność ta sięgnęła aż 22,5 tys. przypadków. Powodem mają być m.in. opóźnienia w raportowaniu, przeciążenie sanepidu, ręczne wprowadzanie danych oraz wykorzystywanie różnych systemów informatycznych. W ocenie Kucharskiej przyczyną zamieszania jest także interpretowanie danych przez osoby, „które są metodycznie, metodologiczne niegotowe do ich interpretowania”.
Podczas wczorajszej konferencji GIS zapowiedział ponadto wprowadzenie zmian w raportowaniu o zachorowaniach na COVID-19. Przede wszystkim wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne nie będą już udostępniać danych o infekcjach. Zamiast tego GIS ma uruchomić stronę, która będzie centralnym punktem dostępowym do tych statystyk.
Co szczególnie ważne, zmienić ma się także szczegółowość raportowania. Początkowo Ministerstwo Zdrowia podawało dane w podziale na powiaty, jednak już po kilku tygodniach od wybuchu epidemii ograniczyło się jedynie do województw. Enigmatycznie tłumaczono to wówczas „rosnącą liczbą pojawiających się danych na mapie”. Mimo tych ograniczeń baza Michała Rogalskiego zawierała aktualizowane na bieżąco dane z powiatów – te pochodziły jednak nie z resortu zdrowia, ale z poszczególnych sanepidów (zobacz przykłady map opracowanych na tej podstawie). Teraz – według zapewnień GIS – rządowe komunikaty również mają zawierać statystyki dla poszczególnych powiatów. Na razie nie podano jednak, kiedy konkretnie rozpocznie się ich publikacja.
Dodajmy, że dziś resort zdrowia poinformował, że wspominana różnica w statystykach została jednorazowo dodana do wszystkich raportowanych przypadków infekcji.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
JK
|