Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-11-12| GIS

Opublikowano wyniki symulacji modelu rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce

Naukowcy z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego uruchomili nową stronę internetową covid-19.icm.edu.pl prezentującą model rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce. W portalu można też znaleźć informacje dotyczące badań nad zoonozami oraz interaktywną mapę pandemii COVID-19.


Opublikowano wyniki symulacji modelu rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce <br />
Symulacja rozprzestrzeniania się COVID-19 w Polsce, dzień 256
Symulacja rozprzestrzeniania się COVID-19 w Polsce, dzień 256
Model Epidemiologiczny ICM UW umożliwia przewidywanie potencjalnych ścieżek dalszego rozwoju epidemii COVID-19 w Polsce, a także badanie różnych scenariuszy i efektów, jakie powodują dynamicznie stosowane restrykcje administracyjne. Na stronie covid-19.icm.edu.pl można znaleźć wyniki predykcji w krótkiej skali czasowej, jak i możliwe warianty rozprzestrzeniania się epidemii w dłuższych skalach czasu i przy założeniach odpowiednich obostrzeń czy parametrów choroby.

Nad Modelem Epidemiologicznym ICM pracuje w formule non stop 12-osobowy zespół pod kierownictwem dr. Franciszka Rakowskiego. Zespół na bieżąco współpracuje z ministrem zdrowia, w tym Departamentem Analiz i Strategii Ministerstwa Zdrowia oraz z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa.

– Nasz model jest przestrzennie i kontekstowo rozdzielczy – przekonują twórcy modelu. – Oznacza to, że możemy śledzić rozwój epidemii na siatce geograficznej w rozdzielczości 1 km2 oraz że kontakty fizyczne, poprzez które dochodzi do przekazywania wirusa, odbywają się w różnych charakterystycznych dla naszego życia rodzajach miejsc. Obecnie mamy zdefiniowane jako osobne kategorie: gospodarstwa domowe, miejsca pracy, przedszkola, szkoły, uczelnie, podróże oraz przypadkowe spotkania uliczne – wyjaśniają.


Symulacja rozprzestrzeniania się COVID-19 w Polsce


Interaktywna mapa pandemii

Interaktywna mapa pandemii (ICM Interactive Pandemic Map) umożliwia porównywanie danych epidemiologicznych w odniesieniu do wielkości populacji, zasobności krajów, gęstości zaludnienia czy jakości opieki zdrowotnej. Aplikacja jest zintegrowana z danymi demograficznymi udostępnianymi przez Bank Światowy oraz Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (JHU Center for Systems Science and Engineering). Twórcą mapy pandemii COVID-19 jest Krzysztof Piwoński, absolwent Wydziału Fizyki UW, członek Zespołu Analityki Danych Lotnictwa w ICM UW, gdzie w ramach projektu SESAR (dotyczącego wdrażania innowacji w obszarze zarządzania ruchem lotniczym) zajmuje się przetwarzaniem danych, web developmentem oraz rozwojem modeli uczenia maszynowego.


Interaktywna mapa pandemii COVID-19


Badania nad zoonozami

Nowa witryna ICM jest również podsumowaniem dotychczasowych badań dr Anety Afelt, które koncentrują się na interdyscyplinarnym zastosowaniu geografii i jej aparatu badawczego w kompleksowych analizach epidemiologicznych. Cechą współczesnego świata jest globalna antropopresja, oddziałująca na zasoby Ziemi i stabilność ekosystemów. Jedną z konsekwencji jest zagrożenie epidemiologiczne wynikające z ujawniania się, a następnie błyskawicznego rozpowszechniania się często nieznanych powszechnie chorób. Dotyczy to i zwierząt, i ludzi. Szacuje się, że około 70% chorób dotykających ludzi ma pochodzenie odzwierzęce, są to tzw. zoonozy. Do przekroczenia bariery patogen odzwierzęcy – człowiek dochodzi najczęściej przypadkowo, w specyficznych warunkach naruszenia lokalnej niszy ekologicznej. Niemniej konsekwencje mogą przyjąć rozmiary epidemii o zasięgu globalnym. Klasycznym przykładem są koronawirusy: rodzina wirusów kolonizująca kręgowce, często nie dając objawów chorobowych. W XXI w. na świecie miały miejsce dwie epidemie w wyniku przełamania bariery człowiek-koronawirus: MERS oraz SARS. Obecnie trwająca pandemia SARS-CoV-2, wywołująca chorobę COVID-19 jest trzecią i pierwszą o zasięgu globalnym z tak raptownym rozprzestrzenieniem, kolonizując w kilka miesięcy praktycznie wszystkie społeczności świata.

Dr Aneta Afelt w marcu br. została członkiem zespołu ds. COVID-19 przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz konsultantem naukowym krajowych przedstawicieli do spraw działań poświęconych COVID-19 przy Europejskiej Radzie ds. Badań Naukowych (ERC). Od 30 czerwca br. jest sekretarzem Zespołu doradczego ds. COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk. Od października 2019 roku uczestniczy w grupie badawczej Espace-DEV zajmującej się modelowaniem nisz socjoekologicznych. Laboratorium to jest afiliowane przy IRD – Institut de Recherche pour le Développement w Montpellier (Francja). Dr Afelt jest także uczestnikiem międzynarodowych projektów z zakresu epidemiologii i zdrowia publicznego, m.in. Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Źródło: UW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS