|2020-11-03|
Geodezja, Sprzęt
Leica odświeża ofertę tachimetrów
Szwajcarska firma Leica Geosystems wprowadziła do sprzedaży odświeżone modele zmotoryzowanych tachimetrów TS13 i TS16, a także zupełnie nowy model TM60.
– W 2021 roku obchodzimy 100-lecie powstania firmy WILD Heerbrugg AG. Miasto Heerbrugg jest wciąż domem dla wielu innowacji, a teraz mamy przyjemność ogłosić kolejną, tj. nową gamę automatycznych tachimetrów – powiedział Hans-Martin Zogg, dyrektor biznesowy w firmie Leica Geosystems.
Jak wyjaśnia producent, zaprezentowane właśnie nowości dopełniają tegoroczną wymianę portfolio tachimetrów tej marki, którą rozpoczęły wcześniejsze premiery modeli Leica Nova MS60 MultiStation oraz TS60.
Najnowsze tachimetry wyróżnia przede wszystkim funkcja AutoHeight. Dzięki niej przy użyciu jednego przycisku możemy pomierzyć i zapisać wysokość instrumentu, co znacznie przyspiesza przygotowanie sprzętu do pracy.
Urządzenia oferują ponadto technologię LOC8, która usprawnia zarządzanie większą liczbą tachimetrów, a także ułatwia odzyskanie instrumentu w razie kradzieży. Model TS16 opcjonalnie wyposażony jest również w funkcję DynamicLock, która pozwala na automatyczne odnajdywanie i śledzenie pryzmatu będącego w ruchu.
Wszystkie nowe tachimetry są sprzedawane wraz z oprogramowaniem polowym Leica Captivate oraz różnymi typami kontrolerów.
– Zdecydowaliśmy się na tachimetr Leica TS16, bo sprawdza się w każdych warunkach. Jest łatwy w obsłudze, szczególnie dzięki oprogramowaniu Leica Captivate, które koncentruje się na potrzebach geodetów. Tachimetr ten jest jeszcze prostszy w obsłudze niż nasz poprzedni TS15 – powiedział Holger Penndorf, inżynier ds. pomiarów górniczych i geodezji w firmie Glückauf-Vermessung GmbH. – Decyzja o zakupie TS16 była łatwa. Sprzęt jest intuicyjny oraz prosty w obsłudze i sprawdza się niezależnie od tego, czy pracujemy w geodezji górniczej, inżynieryjnej czy w zarządzaniu geodanymi – dodaje.
Leica TM60 dla monitoringu
Zupełną nowością w portfolio tej marki jest TM60. Tachimetr ten jest przeznaczony do permanentnego monitoringu geodezyjnego. Producent zachwala w nim przede wszystkim długi zasięg technologii ARTplus do automatycznego rozpoznawania celu (nawet 3 km), dokładność automatycznego celowania na poziomie 0,5˝ czy zaawansowane funkcje obrazowania dzięki kamerze 5 Mpx pracującą z szybkością 20 klatek/s. Instrument dostępny jest w wersjach oferujących pomiar kątów z dokładnością 0,5 i 1 sekundy.
JK
Pełne zestawienie tachimetrów w ofercie polskich dystrybutorów [stan na styczeń 2020] dostępne jest w bezpłatnym niezbędniku TACHIMETRY 2020
|