Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2020-02-19 | Geodezja, Sprzęt

Leica Nova MS60: jeszcze tachimetr czy już skaner?

MS60 – najbardziej rozbudowany tachimetr w ofercie Leica Geosystem, dostępny jest już nowej, znacznie udoskonalonej w wersji. Jak chwali się producent, instrument przenosi ideę sensor fusion na zupełnie nowy poziom.


Ilustracja: Leica Nova MS60: jeszcze tachimetr czy już skaner?

Jedną z kluczowych zalet tego urządzenia jest tryb skanowania. W dotychczasowej wersji pozwalało ono na pomiar maksymalnie 1 tys. punktów na sekundę, tymczasem w najnowszym wydaniu jest to już 30 tys. pkt/s. Dla porównania dotychczasowy lider w dziedzinie tachimetrów skanujących, czyli Trimble SX10, oferuje prędkość 26 tys. pkt/s.

Udoskonalając MS60, Leica położyła nacisk nie tylko na tempo skanowania, ale także na funkcje pomiarowe. Instrument oferuje chociażby lepsze definiowanie obszaru skanowania, poprawione zarządzanie skanami czy usprawniony pomiar w zenicie. Tachimetr wzbogacono też o funkcję AutoHeight, która pozwala jednym przyciskiem pomierzyć i zapisać wysokość instrumentu. Nowością jest ponadto aplikacja Inspect Surface, która pozwala w terenie wykonywać analizy deformacji płaszczyzn.

Jak podkreśla w komunikacie prasowym Leica Geosystems, zaletą MS60 jest nie tylko tryb skanowania, ale także możliwość łączenia w jednym instrumencie różnych typów pomiarów: tachimetrycznych, skaningowych, fotogrametrycznych oraz GNSS. Pracę na tych różnych typach danych ułatwia aplikacja polowa Captivate, która pozwala wizualizować je w 3D oraz płynnie eksportować do biurowego oprogramowania Infinity.

– MS60 wyróżnia wielopoziomowe łączenie danych. Pomiary tachimetryczne są uzupełniane przez chmury punktów 3D, które są automatycznie rejestrowane oraz kolorowane na podstawie zdjęć. Dzięki wykorzystaniu obserwacji GNSS lub pomiaru punktów o znanych współrzędnych wszystkie dane idealnie pasują do tego samego układu współrzędnych – powiedział Falko Henning, starszy menedżer produktu w Leica Geosystems. – W przeciwieństwie do innych urządzeń pomiarowych MS60 łączy funkcje typowe dla tachimetrów z narzędziami do skanowania, by cel danej pracy można było osiągnąć jeszcze w terenie – dodaje.

– Skany połączone z punktami mierzonymi tradycyjnie, czy to odbiornikiem GNSS, czy tachimetrem, zapewniają natychmiastowy wynik, który pomaga naszym klientom zobaczyć, co robimy. Za pomocą danych skaningowych z MS60 możemy jeszcze tego samego dnia graficznie pokazać cały obszar naszych pomiarów – powiedział Donald Smith, starszy geodeta i dyrektor w amerykańskiej firmie inżynierskiej BL Companies. – Kiedy dostarczasz dane na czas i opracowujesz na ich podstawie produkty, które można łatwo przeglądać, zyskujesz po prostu stałego klienta – podkreśla.

Pełne zestawienie tachimetrów w ofercie polskich dystrybutorów [stan na styczeń 2020] dostępne jest w bezpłatnym niezbędniku TACHIMETRY 2020

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

PWSTE w Jarosławiu kupuje sprzęt i oprogramowanie geodezyjne

Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu udało się rozstrzygnąć 3...

TACHIMETRY 2020: 73 instrumenty w jednym miejscu

Z Geoforum.pl można już pobrać najnowszą edycję bezpłatnego niezbędnika sprzętowego TACHIMETRY.

Leica i Autodesk wprowadzają kolejne ułatwienia w tyczeniu z modelu BIM

Dalsza współpraca firm Leica Geosystems oraz Autodesk pozwoliła rozszerzyć...

Carlson Software w Polsce

Carlson Software – popularna marka, w Polsce znana przede wszystkim z oprogramowania SurvCE, od teraz ma w naszym...

TITAN - oficjalnie w Polsce

Siostrzana marka znanego szwedzkiego producenta SatLab Geosolutions jest już dostępna w Polsce.


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w X wieku arabski uczony Abu al-Rayhan al-Biruni jako jeden z pierwszych zastosował triangulację przy pomiarze odległości?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Andrzej Kęsik
Był absolwentem geografii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, rocznik 1952. Jeszcze w trakcie studiów rozpoczął pracę w Katedrze Geografii Fizycznej, a od 1964 r. w nowo utworzonym Zakładzie Kartografii UMCS. Odbył staże na...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1974
Główny Urząd Geodezji i Kartografii określił nowy podział instrukcji technicznych. Ustanowiono trzy działy: "O" - przepisy ogólne, obowiązujące przy prowadzeniu prac geodezyjnych i kartograficznych; "G" - przepisy geodezyjne, normujące wykonywanie...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2