Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-02-19| Geodezja, Sprzęt

Leica Nova MS60: jeszcze tachimetr czy już skaner?

MS60 – najbardziej rozbudowany tachimetr w ofercie Leica Geosystem, dostępny jest już nowej, znacznie udoskonalonej w wersji. Jak chwali się producent, instrument przenosi ideę sensor fusion na zupełnie nowy poziom.


Leica Nova MS60: jeszcze tachimetr czy już skaner?

Jedną z kluczowych zalet tego urządzenia jest tryb skanowania. W dotychczasowej wersji pozwalało ono na pomiar maksymalnie 1 tys. punktów na sekundę, tymczasem w najnowszym wydaniu jest to już 30 tys. pkt/s. Dla porównania dotychczasowy lider w dziedzinie tachimetrów skanujących, czyli Trimble SX10, oferuje prędkość 26 tys. pkt/s.

Udoskonalając MS60, Leica położyła nacisk nie tylko na tempo skanowania, ale także na funkcje pomiarowe. Instrument oferuje chociażby lepsze definiowanie obszaru skanowania, poprawione zarządzanie skanami czy usprawniony pomiar w zenicie. Tachimetr wzbogacono też o funkcję AutoHeight, która pozwala jednym przyciskiem pomierzyć i zapisać wysokość instrumentu. Nowością jest ponadto aplikacja Inspect Surface, która pozwala w terenie wykonywać analizy deformacji płaszczyzn.

Jak podkreśla w komunikacie prasowym Leica Geosystems, zaletą MS60 jest nie tylko tryb skanowania, ale także możliwość łączenia w jednym instrumencie różnych typów pomiarów: tachimetrycznych, skaningowych, fotogrametrycznych oraz GNSS. Pracę na tych różnych typach danych ułatwia aplikacja polowa Captivate, która pozwala wizualizować je w 3D oraz płynnie eksportować do biurowego oprogramowania Infinity.

– MS60 wyróżnia wielopoziomowe łączenie danych. Pomiary tachimetryczne są uzupełniane przez chmury punktów 3D, które są automatycznie rejestrowane oraz kolorowane na podstawie zdjęć. Dzięki wykorzystaniu obserwacji GNSS lub pomiaru punktów o znanych współrzędnych wszystkie dane idealnie pasują do tego samego układu współrzędnych – powiedział Falko Henning, starszy menedżer produktu w Leica Geosystems. – W przeciwieństwie do innych urządzeń pomiarowych MS60 łączy funkcje typowe dla tachimetrów z narzędziami do skanowania, by cel danej pracy można było osiągnąć jeszcze w terenie – dodaje.

– Skany połączone z punktami mierzonymi tradycyjnie, czy to odbiornikiem GNSS, czy tachimetrem, zapewniają natychmiastowy wynik, który pomaga naszym klientom zobaczyć, co robimy. Za pomocą danych skaningowych z MS60 możemy jeszcze tego samego dnia graficznie pokazać cały obszar naszych pomiarów – powiedział Donald Smith, starszy geodeta i dyrektor w amerykańskiej firmie inżynierskiej BL Companies. – Kiedy dostarczasz dane na czas i opracowujesz na ich podstawie produkty, które można łatwo przeglądać, zyskujesz po prostu stałego klienta – podkreśla.

Pełne zestawienie tachimetrów w ofercie polskich dystrybutorów [stan na styczeń 2020] dostępne jest w bezpłatnym niezbędniku TACHIMETRY 2020

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS