wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-02-21| Geodezja, Sprzęt

Nowe funkcje w Leica Nova TS60

Najdokładniejszy tachimetr świata – tak Leica Geosystem promuje zaprezentowaną właśnie nową odsłonę modelu TS60, którą wzbogacono o dwie funkcje usprawniające wykonywanie pomiarów.


Nowe funkcje w Leica Nova TS60

Instrument mierzy kąty z dokładnością 0,5˝, a odległości – z dokładnością 0,6 mm + 1 ppm. W porównaniu ze starszą wersją TS60 wartości te nie uległy zmianie. Nowością są za to funkcje DynamicLock oraz AutoHeight. Pierwsza jest znana z modelu MS60 i pozwala na automatyczne odnajdywanie i śledzenie pryzmatu będącego w ruchu. W ocenie producenta usprawni to realizację pomiarów jednoosobowych (szczególnie tyczenia) oraz kontrolę maszyn budowlanych. Z kolei dzięki AutoHeight można przy użyciu jednego przycisku zmierzyć i zapisać wysokość instrumentu.

– Zaprojektowaliśmy TS60 z myślą o bardzo wymagających projektach geodezyjnych, przy których niezbędny jest najwyższy poziom dokładności i niezawodności, nawet w najtrudniejszych warunkach. Zintegrowaliśmy nowe funkcje, aby pomóc zaoszczędzić czas i zwiększyć produktywność. Dzięki nim instrument oferuje najszybsze na rynku ponowne odszukanie pryzmatu, czy to w deszczu, mgle, zapyleniu, ostrym świetle słonecznym, drgającym powietrzu czy przy wielu odbiciach światła. Pozwala także na automatyczny pomiar wysokość instrumentu – powiedział Hans-Martin Zogg, dyrektor biznesowy w Leica Geosystems.

– Używamy TS60 przede wszystkim w monitoringu zapór. Zwykle z jednego stanowiska mierzymy 20-35 punktów, przeprowadzając co najmniej trzy tury pomiarów w dwóch fazach; każdy punkt mierzymy zatem co najmniej 6 razy. Dzięki nowemu TS60 osiągamy bardzo dokładne wyniki i oszczędzamy sporo czasu, ponieważ przechodzenie instrumentu do pomiaru kolejnych punktów jest znacznie szybsze niż w przypadku wcześniej używanych przez nas instrumentów – powiedział Thorsten Zimmer, starszy geodeta w firmie Axpo Power AG. – Kolejną przydatną cechą w TS60 jest to, że można przy jego użyciu zrobić zdjęcie otoczenia i nałożyć na nie pomierzone punkty, co jest dobrą metodą dokumentowania pomiarów – dodaje.

Pełne zestawienie tachimetrów w ofercie polskich dystrybutorów [stan na styczeń 2020] dostępne jest w bezpłatnym niezbędniku TACHIMETRY 2020

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
... Ale przecież wykonawca prac możesz pan być. Nie potrzeba do tego żadnych uprawnień. Uprawnienia są po to tylko żeby podbić robotę. Zawsze może je pan zdać i po problemie. Tylko że teraz po reformie ułatwienia drogi do zawodu groszku z tym gorzej i ciężej zdać. A urzednicy-no cóż...to jest Polska i jeszcze długo się to nie zmieni. Też bym chciał żeby było idealnie ale niestety nie jest i dluuuugo nie bedzie
odpowiedz zgłoś
Panie geo przestan pan krytykowac forme tylko skup sie na tresci! Wlasnie po to wchodze na to forum zeby sie czegos nauczyc -od tego ono jest. Reszte czytajacych przepraszam za moja ortografie. Pan niech spokojnie mi wyjasni! Czy to wolny rynek??? -Uslugi geodezyjne moze swiadvczyc tylko geodeta uprawniony? Nie ma firm zagranicznych? Osobiscie be tego tez nie moge pelnic uslug geodezyjnych w Polsce. -Kazda praca przechodzi przez ,,urzad kontroli,, Nie ma wymiany bezposredniej geodeta - klient? Wsszystko jest tak jak wymaga urzad a nie klient (format danych, skala, rysunek)? -Pracownicy urzedow pracuja po godzinach na nie swoim sprzecie. Robia operaty w godzinach pracy i sami je sobie weryfikuja? zanizaja ceny? Rozmarzony: Dokladnie tak samo jest tutaj Pozdrawiam
 1 
odpowiedz zgłoś
... Chłopie, to ty chyba nie pracowales na polskiej budowie. Geodeta jest chłopcem do bicia a jego egzystencja na budowie opiera się tylko na robieniu papierów i #$%!!ochronow dla nieudolnych budowlańców, którzy nawet niwelatora do łapy nie wezmą bo nie chcą brać odpowiedzialności. Za wszystko odpowiadasz i robisz wszystko łącznie nawet z wytyczeniem pozycji pod przenośnego toytoya. A szef geodeta byleby wsiąść robotę bierze ją za stawkę jak wspomniałem niższa niż sprzątaczki na budowie. A i tak pracownicy wszystko co chcą budowlańcy zrobia. Gdzie ty pracujesz chłopie, w jakich realiach żyjesz? Chyba jesteś studenciakiem, który nie wie co pisze.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
@geo tyle że teraz w tych 7 tysiącach bywa, że na budowie jestem 2-5 razy i to nie na cały dzień. To dzięki cyfrowym projektom i instrumentom, dzięki którym nie patrzę na budowie w drukowane rysunki. I dzięki temu, że firmy budowlane mają na etatach często ludzi po studiach geodezyjnych (zwykle też douczających się na kierunkach budowlanych), którzy sami sobie dotyczają niektóre elementy, nie potrzebują "świadków" ani odnośników, ani papierowych szkiców tyczenia. Bo np. mierzą sobie wytyczone przeze mnie paliki swoim GPS-em albo tachimetrem. Sami sobie przenoszą poziomy, spadki i repery swoimi niwelatorami laserowymi, rurowymi, programują maszyny. Zarabiają lepiej niż pomiarowi w firmach geodezyjnych. Nie są moja konkurencją, tylko zwalniają mnie z wielu żmudnych obowiązków, jak projektanci którym już się nie chce wymiarować rysunków, wolą dać plik dwg każdemu. Ale chcą, żebym to ja założył osnowę realizacyjną, repery, wpasował budowę w teren, wziął odpowiedzialność za pierwsze tyczenie.
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
... Panie R, skończ pan pie...ć i weź się za naukę. Tak, wolny rynek właśnie już jest i mamy co mamy, obsługi budow za 7tys miesięcznie.
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
CD. W Norwegi kazdy moze mierzyc Najnowoczesniejszy sprzet itd. nie powoduje ze ceny maleja. Wrecz przeciwnie zarabiamy wiecej bo jestesmy coraz bardziej wydajni. Nie ma uprawnien. Nikt przypadkowy nie bieze sie za powazne uslugi. Ale widze ze np. koparkowy ma swojego GPS albo pani od projektowania parkow, ale nie widze w tym konkurencji.
 3 
odpowiedz zgłoś
Brawo Rozmarzony, w punkt! Nie znam tak dobrze reali w Polsce bo postudiach zaczalem prace w Norwegi, wiec moge sie mylic. Zgadzam sie, ze to zbedna biurokracja i uprawnienia zabijają ten zawod. Nowoczesne instrumentarium tylko pomaga i pozwala na prace w pojedynke. Nie jest tak, ze ktos kto sie nie zna kupi odrazu spezt najwyzszej pklasy i zacznie podbijac rynek. Skoro sie zna to znaczy, ze jest geodeta. Nie uprawnienia czynia Cie geodeta tylko umiejetnosci. Wolny rynek i odpowiedzialnosc cywilna. Co innego zakladac osnowe dla budowy mostu czy tunelu a co innego mierzyc uzytki albo szkody zrobione na lace prze3z dziki. Niech kazdy kupuje i mierzy. Amator nie podejmie sie pracy przy budowie mostu bo ewentualna kara za bledy zrujnuje mu zycie. Odpowiedzialnosc i wolny rynke! Inna sprawa to to, ze jak robisz rzeczy proste, ktore kazy po prezentacji zrobi tak samo dobrze to nie oczekuj wysokiej zaplaty za to.
 2 
odpowiedz zgłoś
@Józek mylisz przyczyny ze skutkiem. To właśnie nowoczesny sprzęt, szczególnie GPSy i robotyczne tachimetry, które może kupić każdy i nauczyć się obsługi na parogodzinnnej prezentacji doprowadziły do drastycznego spadku cen w budownictwie. W tym systemy półautomatycznego sterowania maszynami bez udziału geodety. Stajemy się na budowach pośmiewiskiem, bo nas jedynych obowiązują jakieś absurdalne standardy, weryfikacje i sankcje zawodowe, reszta może tego sprzętu używać swobodnie, byle zgodnie z instrukcją obsługi i zaleceniami serwisowymi. To do ruletki i theo20 trzeba było 4 osób na budowie (jeszcze to pamiętam), do pracy, którą dziś wykonuje się w pojedynkę znacznie szybciej. A monitoring półautomatycznie, takimi właśnie instrumentami, z operatorem który może nawet fizycznie nie być obecny na budowie. I są firmy w kraju, które mają taki sprzęt i dobrze na tym wychodzą. I jest coraz więcej robotyków nawet w geodezji powiatowej. To składanie operatów i edycja mapy zasadniczej nas spowalnia.
 5 
odpowiedz zgłoś
... A kogo przepraszam na to stać jak geodeci w Polsce doprowadzili do tego, że obsługują budowy za mniejsze pieniądze miesięcznie niż kontrakt firmy myjącej kible i sprzątającej baraki na budowie?
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Do precyzyjnych pomiarów. Uzywamy 0,5 sekundowego TS60 i MS50 z funkcja skanowania. Polecam!
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
@ Kierownicy ośrodków biorą lising na 5lat to i mają sprzęty. Państwo wypłaca im dochód gwarantowany.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Geo Przypominam, że przy cenach (do jakich doprowadzili sami geodeci) to pomiary niebawem będą wykonywane ruletką oraz THEO-020.
 6 
odpowiedz zgłoś
@ Czy koledzy geodeci podziela się opinią na temat tego modelu?
 2 
odpowiedz zgłoś
cena cena jest też the best
 4 
odpowiedz zgłoś
14 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS