wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-07-20| Geodezja, Teledetekcja, Edukacja

WAT: Nowe cele, nowe środki

Z końcem maja na terenie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie rozpoczęło się wznoszenie budynku szkolno-laboratoryjnego przeznaczonego dla studentów Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji. O nowym przedsięwzięciu oraz o nowej ofercie kształcenia rozmawiamy z dziekanem płk. prof. MICHAŁEM KĘDZIERSKIM


WAT: Nowe cele, nowe środki
ANNA WARDZIAK: Kiedy narodziła się koncepcja inwestycji i jaki jest jej zasadniczy cel?

MICHAŁ KĘDZIERSKI: Pomysł dojrzewał przez kilka lat i po raz pierwszy ujrzał światło dzienne w 2015 roku. Celem jest przede wszystkim rozwinięcie infrastruktury naukowo-dydaktycznej, głównie w zakresie rozpoznania obrazowego. Budynek nie będzie więc nową siedzibą władz wydziału, choć przewidziano tam również pomieszczenia dla pracowników.

Start budowy nastąpił prawie równo­leg­le z uruchomieniem nowych kierunków kształcenia dla słuchaczy cywilnych.

To prawda. Ta inwestycja to nie tylko budynek, ale również nowe wyposażenie dydaktyczne i laboratoryjne, co bez wątpienia zapewni efektywniejszą realizację kształcenia na wszystkich kierunkach studiów prowadzonych przez wydział. Jednak mamy nadzieję, że szczególnie będzie to dotyczyło nowych kierunków na studiach cywilnych: geodezja i kataster oraz inżynieria geoprzestrzenna. Ich pierwsza edycja ruszy wraz z inauguracją przyszłego roku akademickiego, a więc już w październiku br.

Dlaczego na studiach cywilnych nie będzie już ?geodezji i kartografii??

Nowe kierunki są odpowiedzią na ciąg­le zmieniające się potrzeby rynku pracy. Na kierunku geodezja i kataster studenci będą poznawali tajniki wykonywania i opracowywania pomiarów geodezyjnych, a także aspekty prawne związane z geodezją i szeroko pojętą gospodarką nieruchomościami. Na szczególną uwagę zasługuje drugi z uruchamianych kierunków, czyli inżynieria geoprzestrzenna. Jego słuchacze poznają najnowocześniejsze technologie wykorzystywane do pozyskiwania geodanych, takie jak skanery laserowe czy bezzałogowe statki powietrzne. Nauczą się przetwarzać te dane w systemach informacji przestrzennej oraz przechowywać w bazach danych.
Natomiast kierunek geodezja i kartografia pozostanie dla...

Pełna treść wywiadu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA
? Zamów wersję papierową ? Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
sensacja coś się buduje i sensacja by to niecodzienne zjawisko opisywać. Rozpoczęcie wznoszenia budynku w tym wydaniu publikacji jest nieomal cudem, ja #$%!!ziu, więcej takich cudownych objawień proszę :-)
odpowiedz zgłoś
taaaa Kończyłem tam geodezje 2 lata temu. Uczyli mnie jak zgrywać dane z instrumentu po SPECJALISTYCZNYM kablu 5 pinowym (Topcon). Powinni zaorać takie uczelnie i kształcić osoby tylko jeśli jest zapotrzebowanie na rynku. A oni kształcą bo mają hajs z ministerstwa. I później człowiek uczy się 5lat na studiach z sprzęcie z lat 60 i nagle okazuje się, że nic z tych zajęć mu się nie przydaje bo rynek jest 30 lat do przodu z technologią itp. No ale tak, wojsko jest archaiczne to i tak kształcą. I oni nas mają bronić, rozpoznawać wroga... taaa...
 4 
 10 
odpowiedz zgłoś
odp: taaaa Już pomijam fakt, że wielce prowadzący zajęcia teledetekcji jarał się jak dziecko, że teraz już są drony i można wszystko "podglądać" z góry. Jakby nam jeszcze tego drona pokazywał, a on po prostu puszczał fimiki na yt, gdzie ja już Phantoma 3 miałem 4 lata wcześniej. Rozumiecie? Uczelnia wyższa pokazuje jaka to jest zaawansowana technologia... A hitem było pokazywanie fimików SciFun'a. Nie to żebym miał coś do jego filmików, no ale takie coś to ja mogłem sobie oglądać w domu przed kompem. Pozdrawiam cieplutko. Nigdy nie idźcie na WAT. Chociaż dalej jak z kimś rozmawiam powyżej 40lat to otwiera oczy jaka to nie jest prestiżowa uczelnia.
 3 
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: taaaa Na przestrzeni ostatnich 5-10 lat zauważyłem, że ludzie mają tendencję do mylenia studiów wyższych z weekendowym kursem czegokolwiek. Z takim podejściem nie powinieneś iść na studia tylko na 2 dniowy kurs obsługi drona 3 dniowy kurs obsługi Pix4D. Najzwyczajniej studia nie do tego służą. Ludzie po studiach powinni mieć ambicje by tworzyć nowe rozwiązania, a nie odbywać szkolenia z czegoś co już ktoś wymyślił. A po studiach mieć pretensje, że kolega po technikum ma już 5 lat doświadczenia, uprawnienia, lepszą pozycję i zarobki. Albo, że już zdążył zmienić branżę i pracuje w IT bo geodezja to syf ;)
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: taaaa Przykład zawsze idzie z góry. Żeby być innowacyjnym (ambicje raczej każdy ma kto idzie na studia techniczne) trzeba pracować na sprzęcie który Ci pozwala robić to co chcesz. A nie 2 tygodnie marnujesz bo nie wiesz jak coś zgrać, albo to co oferuje uczelnia nie jest wspierane przez Twój system. Ogólnie cały program tej uczelni można by zamknąć w kilku weekendowych kursach. I nie piszę tego żeby ośmieszyć tę konkretną uczelnię - tak jest nie tylko tutaj. Dla mnie niedopuszczalne i niezrozumiałe jest pracować na przestarzałym sprzęcie/rozwiązaniach puszczać filmiki z yt. Dla mnie takie podejscie prowadzących to jawne podcinanie skrzydeł. I nie dziwię się że później każdy robi wszystko "na pan da3".
 2 
 2 
zgłoś
odp: odp: taaaa cz.1 Żadna uczelnia nie ma najnowszego sprzętu z kilku bardzo prostych do zidentyfikowania powodów (które również dla Ciebie, jak domniemam inżyniera, powinny by oczywiste). Ba! Większość uczelni w ogóle nie posiada sprzętu, na którym mogliby zaprezentować praktyczne zastosowanie części z przekazywanej wiedzy teoretycznej. Bo ile uczelni posiada np. traker laserowy, platformę załogową do wykonywania nalotów fotogrametrycznych czy grawimetr absolutny? Te powody są oczywiście w większości prozaiczne (koszt zakupu, szybko zmieniająca się technologia, czy co zrobić ze "starym" sprzętem?). Kolejnym powodem jest oczywiście również brak takiej potrzeby. Ja rozumiem, że dla własnej wygody każdy chciałby pracować na najnowszym sprzęcie. Ale to nie oznacza, że najnowszy sprzęt idealnie nadaje się do nauki. Mało tego, część zagadnień teoretycznej łatwiej jest wytłumaczyć na sprzęcie analogowym niż najnowszym, który "wszystko robi sam".
zgłoś
odp: odp: taaaa cz.2 Oczywiście w firmach geodezyjnych sprawa często wygląda podobnie. Jeżeli myślisz, że w każdej pracy do jakiej pójdziesz będziesz pracował na najnowszym sprzęcie, który znalazłeś w aktualnym prospekcie informacyjnym Leici to niestety tak to nie działa. A czy wiesz na przykład, że jak w Polsce zaczynano wykładać geodezję satelitarną opartą na pomiarach GPS to w kraju nie było jeszcze żadnego odbiornika satelitarnego? To co mieli tego nie uczyć? Oczywiście żeby nikt nie pomyślał, że jestem zwolennikiem pomiarów za pomocą starych teodolitów Theo010A i pomiarów taśmą. Ale narzekanie, że musiało się zgrać dane kablem jest duuużą przesadą. Pewne podstawy teoretyczne oraz ich zastosowanie trzeba niestety poznać bo bez tego nie "pójdzie się dalej".
zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja Uzupełniającej Mapy Polski
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS