ANNA WARDZIAK: Kiedy narodziła się koncepcja inwestycji i jaki jest jej zasadniczy cel?
MICHAŁ KĘDZIERSKI: Pomysł dojrzewał przez kilka lat i po raz pierwszy ujrzał światło dzienne w 2015 roku. Celem jest przede wszystkim rozwinięcie infrastruktury naukowo-dydaktycznej, głównie w zakresie rozpoznania obrazowego. Budynek nie będzie więc nową siedzibą władz wydziału, choć przewidziano tam również pomieszczenia dla pracowników.
Start budowy nastąpił prawie równolegle z uruchomieniem nowych kierunków kształcenia dla słuchaczy cywilnych.To prawda. Ta inwestycja to nie tylko budynek, ale również nowe wyposażenie dydaktyczne i laboratoryjne, co bez wątpienia zapewni efektywniejszą realizację kształcenia na wszystkich kierunkach studiów prowadzonych przez wydział. Jednak mamy nadzieję, że szczególnie będzie to dotyczyło nowych kierunków na studiach cywilnych: geodezja i kataster oraz inżynieria geoprzestrzenna. Ich pierwsza edycja ruszy wraz z inauguracją przyszłego roku akademickiego, a więc już w październiku br.
Dlaczego na studiach cywilnych nie będzie już ?geodezji i kartografii??Nowe kierunki są odpowiedzią na ciągle zmieniające się potrzeby rynku pracy. Na kierunku geodezja i kataster studenci będą poznawali tajniki wykonywania i opracowywania pomiarów geodezyjnych, a także aspekty prawne związane z geodezją i szeroko pojętą gospodarką nieruchomościami. Na szczególną uwagę zasługuje drugi z uruchamianych kierunków, czyli inżynieria geoprzestrzenna. Jego słuchacze poznają najnowocześniejsze technologie wykorzystywane do pozyskiwania geodanych, takie jak skanery laserowe czy bezzałogowe statki powietrzne. Nauczą się przetwarzać te dane w systemach informacji przestrzennej oraz przechowywać w bazach danych.
Natomiast kierunek geodezja i kartografia pozostanie dla...
Pełna treść wywiadu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA