Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2020-07-20 | Geodezja, Teledetekcja, Edukacja

WAT: Nowe cele, nowe środki

Z końcem maja na terenie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie rozpoczęło się wznoszenie budynku szkolno-laboratoryjnego przeznaczonego dla studentów Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji. O nowym przedsięwzięciu oraz o nowej ofercie kształcenia rozmawiamy z dziekanem płk. prof. MICHAŁEM KĘDZIERSKIM


Ilustracja: WAT: Nowe cele, nowe środki
ANNA WARDZIAK: Kiedy narodziła się koncepcja inwestycji i jaki jest jej zasadniczy cel?

MICHAŁ KĘDZIERSKI: Pomysł dojrzewał przez kilka lat i po raz pierwszy ujrzał światło dzienne w 2015 roku. Celem jest przede wszystkim rozwinięcie infrastruktury naukowo-dydaktycznej, głównie w zakresie rozpoznania obrazowego. Budynek nie będzie więc nową siedzibą władz wydziału, choć przewidziano tam również pomieszczenia dla pracowników.

Start budowy nastąpił prawie równo­leg­le z uruchomieniem nowych kierunków kształcenia dla słuchaczy cywilnych.

To prawda. Ta inwestycja to nie tylko budynek, ale również nowe wyposażenie dydaktyczne i laboratoryjne, co bez wątpienia zapewni efektywniejszą realizację kształcenia na wszystkich kierunkach studiów prowadzonych przez wydział. Jednak mamy nadzieję, że szczególnie będzie to dotyczyło nowych kierunków na studiach cywilnych: geodezja i kataster oraz inżynieria geoprzestrzenna. Ich pierwsza edycja ruszy wraz z inauguracją przyszłego roku akademickiego, a więc już w październiku br.

Dlaczego na studiach cywilnych nie będzie już ?geodezji i kartografii??

Nowe kierunki są odpowiedzią na ciąg­le zmieniające się potrzeby rynku pracy. Na kierunku geodezja i kataster studenci będą poznawali tajniki wykonywania i opracowywania pomiarów geodezyjnych, a także aspekty prawne związane z geodezją i szeroko pojętą gospodarką nieruchomościami. Na szczególną uwagę zasługuje drugi z uruchamianych kierunków, czyli inżynieria geoprzestrzenna. Jego słuchacze poznają najnowocześniejsze technologie wykorzystywane do pozyskiwania geodanych, takie jak skanery laserowe czy bezzałogowe statki powietrzne. Nauczą się przetwarzać te dane w systemach informacji przestrzennej oraz przechowywać w bazach danych.
Natomiast kierunek geodezja i kartografia pozostanie dla...

Pełna treść wywiadu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA
? Zamów wersję papierową ? Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

sensacja coś się buduje i sensacja by to niecodzienne zjawisko opisywać. Rozpoczęcie wznoszenia budynku w tym wydaniu publikacji jest nieomal cudem, ja #$%!!ziu, więcej takich cudownych objawień proszę :-)
  
taaaa Kończyłem tam geodezje 2 lata temu. Uczyli mnie jak zgrywać dane z instrumentu po SPECJALISTYCZNYM kablu 5 pinowym (Topcon). Powinni zaorać takie uczelnie i kształcić osoby tylko jeśli jest zapotrzebowanie na rynku. A oni kształcą bo mają hajs z ministerstwa. I później człowiek uczy się 5lat na studiach z sprzęcie z lat 60 i nagle okazuje się, że nic z tych zajęć mu się nie przydaje bo rynek jest 30 lat do przodu z technologią itp. No ale tak, wojsko jest archaiczne to i tak kształcą. I oni nas mają bronić, rozpoznawać wroga... taaa...
    4 
 10 
odp: taaaa Już pomijam fakt, że wielce prowadzący zajęcia teledetekcji jarał się jak dziecko, że teraz już są drony i można wszystko "podglądać" z góry. Jakby nam jeszcze tego drona pokazywał, a on po prostu puszczał fimiki na yt, gdzie ja już Phantoma 3 miałem 4 lata wcześniej. Rozumiecie? Uczelnia wyższa pokazuje jaka to jest zaawansowana technologia... A hitem było pokazywanie fimików SciFun'a. Nie to żebym miał coś do jego filmików, no ale takie coś to ja mogłem sobie oglądać w domu przed kompem. Pozdrawiam cieplutko. Nigdy nie idźcie na WAT. Chociaż dalej jak z kimś rozmawiam powyżej 40lat to otwiera oczy jaka to nie jest prestiżowa uczelnia.
    3 
 8 
odp: taaaa Na przestrzeni ostatnich 5-10 lat zauważyłem, że ludzie mają tendencję do mylenia studiów wyższych z weekendowym kursem czegokolwiek. Z takim podejściem nie powinieneś iść na studia tylko na 2 dniowy kurs obsługi drona 3 dniowy kurs obsługi Pix4D. Najzwyczajniej studia nie do tego służą. Ludzie po studiach powinni mieć ambicje by tworzyć nowe rozwiązania, a nie odbywać szkolenia z czegoś co już ktoś wymyślił. A po studiach mieć pretensje, że kolega po technikum ma już 5 lat doświadczenia, uprawnienia, lepszą pozycję i zarobki. Albo, że już zdążył zmienić branżę i pracuje w IT bo geodezja to syf ;)
  
 5 
odp: odp: taaaa Przykład zawsze idzie z góry. Żeby być innowacyjnym (ambicje raczej każdy ma kto idzie na studia techniczne) trzeba pracować na sprzęcie który Ci pozwala robić to co chcesz. A nie 2 tygodnie marnujesz bo nie wiesz jak coś zgrać, albo to co oferuje uczelnia nie jest wspierane przez Twój system. Ogólnie cały program tej uczelni można by zamknąć w kilku weekendowych kursach. I nie piszę tego żeby ośmieszyć tę konkretną uczelnię - tak jest nie tylko tutaj. Dla mnie niedopuszczalne i niezrozumiałe jest pracować na przestarzałym sprzęcie/rozwiązaniach puszczać filmiki z yt. Dla mnie takie podejscie prowadzących to jawne podcinanie skrzydeł. I nie dziwię się że później każdy robi wszystko "na pan da3".
    2 
 3 
odp: odp: taaaa cz.1 Żadna uczelnia nie ma najnowszego sprzętu z kilku bardzo prostych do zidentyfikowania powodów (które również dla Ciebie, jak domniemam inżyniera, powinny by oczywiste). Ba! Większość uczelni w ogóle nie posiada sprzętu, na którym mogliby zaprezentować praktyczne zastosowanie części z przekazywanej wiedzy teoretycznej. Bo ile uczelni posiada np. traker laserowy, platformę załogową do wykonywania nalotów fotogrametrycznych czy grawimetr absolutny? Te powody są oczywiście w większości prozaiczne (koszt zakupu, szybko zmieniająca się technologia, czy co zrobić ze "starym" sprzętem?). Kolejnym powodem jest oczywiście również brak takiej potrzeby. Ja rozumiem, że dla własnej wygody każdy chciałby pracować na najnowszym sprzęcie. Ale to nie oznacza, że najnowszy sprzęt idealnie nadaje się do nauki. Mało tego, część zagadnień teoretycznej łatwiej jest wytłumaczyć na sprzęcie analogowym niż najnowszym, który "wszystko robi sam".
  
odp: odp: taaaa cz.2 Oczywiście w firmach geodezyjnych sprawa często wygląda podobnie. Jeżeli myślisz, że w każdej pracy do jakiej pójdziesz będziesz pracował na najnowszym sprzęcie, który znalazłeś w aktualnym prospekcie informacyjnym Leici to niestety tak to nie działa. A czy wiesz na przykład, że jak w Polsce zaczynano wykładać geodezję satelitarną opartą na pomiarach GPS to w kraju nie było jeszcze żadnego odbiornika satelitarnego? To co mieli tego nie uczyć? Oczywiście żeby nikt nie pomyślał, że jestem zwolennikiem pomiarów za pomocą starych teodolitów Theo010A i pomiarów taśmą. Ale narzekanie, że musiało się zgrać dane kablem jest duuużą przesadą. Pewne podstawy teoretyczne oraz ich zastosowanie trzeba niestety poznać bo bez tego nie "pójdzie się dalej".
  



zobacz też:

Modele 3D z głębin

W lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA rozmawiamy z MARIUSZEM MILKĄ – instruktorem nurkowania i specjalistą z zakresu...

Lipcowe wydanie GEODETY cyfrowego już do pobrania

W serwisie egeodeta24.pl, który udostępnia GEODETĘ cyfrowego, jest już opublikowane wydanie 7/2020...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wielodrożność a Galileo
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
księżyce Marsa nazywają się Fobos i Deimos?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Edward Warchałowski (1885-1953)

Edward  Warchałowski  (1885-1953)
Urodził się 4 października 1885 roku w Piestrzecu koło Stopnicy na Kielecczyźnie w rodzinie ziemiańskiej. Po ukończeniu seminarium nauczycielskiego w Jędrzejowie w 1904 roku uczęszczał do średniej Szkoły Mierniczej w Pskowie. W latach 1907-11...
więcej

strzałka w dółGeodaty
XV w.
Pierwsze kodeksy katastralne we Włoszech tzw. spisy główne (capit registrum).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2