Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-07-01| Geodezja, Prawo

Lipcowe wydanie GEODETY cyfrowego już do pobrania

W serwisie egeodeta24.pl, który udostępnia GEODETĘ cyfrowego, jest już opublikowane wydanie 7/2020. Materiałem okładkowym jest rozmowa z Mariuszem Milką, instruktorem nurkowania i specjalistą z zakresu fotogrametrii podwodnej wykonującym trójwymiarowe modele zatopionych obiektów.


Lipcowe wydanie GEODETY cyfrowego już do pobrania
Mimo że to wydanie wakacyjne, nie brakuje w nim również bieżących tematów istotnych dla branży. W dziale prawnym omawiamy, jakie wsparcie oferuje geodetom Tarcza Antykryzysowa 4.0. Czwarty rządowy pakiet przepisów, które mają pomóc firmom i obywatelom radzić sobie z gospodarczymi skutkami pandemii koronawirusa, wprowadził bowiem kilka ważnych zmian specjalnie dla branży geodezyjnej.

Kolejny przypadek z praktyki przedstawia sędzia Magdalena Durzyńska. Jak wiemy, przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nastąpiło 1 stycznia 2019 r. z mocy samego prawa. Organy administracji mają jednak potwierdzić ten fakt specjalnie wydanym zaświadczeniem. I tu niekiedy pojawiają się problemy.

Ciekawy temat porusza też dr inż. Józef Maślanka, który pisze o wznawianiu znaków granicznych i wyznaczaniu punktów granicznych w kontekście wiarygodności ewidencji gruntów i budynków. Geodetów posiadających uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego czy pośrednika w obrocie nieruchomościami zainteresuje natomiast nowy artykuł Bogdana Grzechnika. Prezentuje on krótką analizę cen transakcyjnych nieruchomości lokalowych w jednej z najbardziej atrakcyjnych dzielnic m.st. Warszawy, czyli na Mokotowie.

Przechodząc z kolei do zagadnień technologicznych, warto zwrócić uwagę na materiał dotyczący wykorzystania bezzałogowej platformy skanującej w firmie geodezyjnej. Podkrakowska firma LiDAR3D użytkuje jeden z najnowocześniejszych na świecie bezzałogowych systemów skanujących. W lipcowym GEODECIE jej przedstawiciele dzielą się swoimi doświadczeniami. Prezentują, jak taki zestaw sprawdza się na rodzimym rynku i prognozują, jaka jest przyszłość tej technologii.

Warto także mieć świadomość, że coraz więcej aplikacji do przetwarzania danych przestrzennych dostępnych jest przez chmurę obliczeniową. Szukamy zatem odpowiedzi na pytanie, czy korzystanie z oprogramowania geoprzestrzennego w modelu SaaS ma przyszłość? Natomiast w cyklu prognoz dla branży na następne ćwierć wieku, o które poprosiliśmy ekspertów z zakresu geodezji i kartografii w związku z jubileuszem 25-lecia GEODETY, tym razem swoje przewidywania przedstawia prof. Zdzisław Kurczyński.

W lipcowym wydaniu GEODETY znalazło się również miejsce dla tematyki związanej z kształceniem. Z końcem maja na terenie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie rozpoczęło się wznoszenie budynku szkolno-laboratoryjnego przeznaczonego dla studentów Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji. O nowym przedsięwzięciu oraz nowej ofercie kształcenia geodetów rozmawiamy z dziekanem płk. prof. Michałem Kędzierskim.

Prezentujemy również ofertę studiów geodezyjnych w roku akademickim 2020/2021. Od tego roku nie oznaczają one już wyłącznie kierunku geodezja i kartografia. Oferta krajowych uczelni się zmieniła, ale przygotowano zbliżoną do ubiegłorocznej liczbę miejsc dla nowych studentów.

Użytkowników serwisu egeodeta24.pl, którzy wykupili lipcowe wydanie GEODETY cyfrowego, zapraszamy do pobrania pliku z panelu użytkownika. Pozostałych zainteresowanych lipcowym wydaniem zachęcamy do opłacenia dostępu do niego za pomocą płatności elektronicznych. Cała operacja potrwa zaledwie kilka minut, a GEODETĘ cyfrowego w uniwersalnym formacie PDF będziecie Państwo mogli odczytać nie tylko na komputerze, ale także na tablecie czy smartfonie. W pliku łatwiej wyszukać interesujące słowa lub frazy, a dowolny artykuł można wydrukować na swoje potrzeby na domowej drukarce.

Dlaczego jeszcze warto korzystać z GEODETY cyfrowego? Bo oszczędza się czas i pieniądze! Każde nowe wydanie GEODETY cyfrowego otrzymuje się wcześniej niż wydanie papierowe. Również dostęp do dowolnego numeru archiwalnego uzyskuje się natychmiast po dokonaniu płatności elektronicznej – nie trzeba czekać na listonosza. GEODETA cyfrowy to wreszcie niższa cena prenumeraty i pojedynczych wydań. Co ważne, im więcej się kupuje, tym miesięcznik jest tańszy!

Zawartość lipcowego wydania GEODETY można wygodnie przejrzeć w serwisie egeodeta24.pl. Aby zaoszczędzić na każdym wydaniu, warto wykupić prenumeratę GEODETY cyfrowego (roczną, półroczną lub kwartalną). A tych, którzy wolą GEODETĘ w wydaniu papierowym, zachęcamy do zakupu prenumeraty w wersji tradycyjnej.

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS