wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-07-17| Geodezja

Przegląd lokalnej prasy: przez błąd geodety dzieci poczekają na plac zabaw

Nowo wybudowany plac zabaw na jednym z lubelskich osiedli jest właśnie rozbierany – alarmuje „Kurier Lubelski”. Wszystko przez błąd geodety.


Przegląd lokalnej prasy: przez błąd geodety dzieci poczekają na plac zabaw

Jak czytamy w dzienniku, otwarcie placu zabaw przy ul. Zana było przez okolicznych mieszkańców bardzo wyczekiwane, bo w okolicy brak było dotychczas podobnego obiektu. Niestety, zamiast otwarcia plac został rozebrany. Serwis ustalił, że podczas inwentaryzacji powykonawczej okazało się, iż część urządzeń zlokalizowano nie na terenie należącym do miasta, ale działce Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie. Ratusz winą za tę sytuację obarcza geodetę, który działał na zlecenie firmy wykonawczej.

Magistrat uspokaja jednak, że plac zabaw nie zostanie zlikwidowany. Urzędnicy zobowiązali wykonawcę do przestawienia na własny koszt poszczególnych urządzeń, tak aby wszystkie były zlokalizowane na miejskiej działce.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Jaki bląd????? Może byś szanowny redaktorku napisał jaki błąd popełnił geodeta,bo z twojej pisaniny,to nic nie wynika.A koszty przestawienia placu zabaw z pewnością o wymiarach 2x2 metry( bo teraz tylko takie się robi) będą orgromne.A tak a tak propo,a zdim to nie jest miasta,że taki gigant problem się z niczego robi?
 1 
odpowiedz zgłoś
przez błąd geodety dzieci poczekają na plac zabaw W tym przypadku na pewno był jakiś błąd. Należy się zastanowić skąd wynikły. Po pierwsze nie wiemy kto i w jaki sposób sporządził mapę ewidencyjną będącą podstawą dalszych prac. Nie wiemy kto sporządził mapę dla celów projektowych z wniesionymi na niej granicami (bo na niej muszą być). Nie wiemy czy geodeta wyznaczający obiekty jest tym samym który wykonywał prace dla celów ewidencyjnych na tym obiekcie i czy to ten sam geodeta który robił mapę dla celów projektowych oraz następnie obiekty wyznaczał. Prawdą niezaprzeczalną jest fakt że to wina jakiegoś geodety,tylko którego i na jakim etapie. Najczęściej po głowie dostaje ten ostatni aczkolwiek może być bez winy. Jakie dane dostał to takie wyznaczył.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Najbardziej prawdopodobny scenariusz: obsługa prowadzona przej jednego geodetę. MDCP za 500 zł bez zmian. Tyczenia nie było, wpis do dziennika budowy za 200 zł. Inwentaryzacja powykonawcza za 600-800 zł. Jeśli chodzi o powykonawczą to są dwie możliwości. Pierwsza - geodeta zrobił powykonawczą przerysowując PZT. Błąd na projekcie to błąd na mapie jeśli na niewłaściwej działce. Druga - geodeta pomierzył to co źle wytyczyli sobie budowlańcy, nie sprawdzając tego z PZT. Na 100% inwentaryzacja jest potwierdzona przez geodetę że jest zgodnie z projektem.
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Najbardziej prawdopodobny scenariusz: Błąd może leżeć po stronie projektanta, urzędników i wykonawcy który pewnie ma geodezje .... wiadomo gdzie;).
 1 
odpowiedz zgłoś
I co teraz? Czy WINGiK już bada sprawę? A co, jeśli "błędy" wyliczyły osoby nie znające się na rzeczy? Nie mający do tego kwalifikacji urzędnicy magistratu z wydziału architektury? Czy przy ustaleniu granic inwestycji był na gruncie jakiś upoważniony przez miasto człowiek? Pora powiedzieć "sprawdzam" redakcji lokalnej gazety, ale i miastu. Ja nie pamiętam, żeby u mnie kiedykolwiek na ustaleniu granicy, zwłaszcza działki komunalnej z drogą, pojawił się ktoś od wójta czy burmistrza. No, może raz.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
GEODETA zrobi sprawdzam? Może redakcja GEODETY zrobi sprawdzam. Może być ciekawy pouczjący artykuł.
 2 
odpowiedz zgłoś
Geodezja Nie widzę tu błędu geodety. Ciekawe czy w ogóle ktoś to tyczył??
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Geodezja Nikt nie tyczył robili na pałę a geodetę wzięli dopiero do inwentaryzacji, zrobiło się trochę szumu to trzeba się jakoś tłumaczyć
odpowiedz zgłoś
błąd??? Jeśli błędem jest inw.i stwierdzenie stanu faktycznego to był to błąd, tylko pytanie czyj,bo na pewno nie geodety drogi pismaku.
 3 
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: błąd??? no wiesz, dla większości inwestorów, a zwłaszcza kierowników budów, dobry geodeta to taki geodeta, który pomierzy po zasypaniu i stwierdzi pełną zgodność z projektem. Placu zabaw to pewnie nawet nikt nie tyczył. Oczywiście nie sposób się wypowiadać nie znając szczegółów, ale w 90% problemem na terenach wiejskich (raczej nie miejskich) jest kiepski stan ewidencji gruntów i możliwość projektowania na mapach z nieustalonymi granicami nieruchomości. A kolejny to brak obowiązku oznaczenia w terenie granic nieruchomości przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlanych. Zobaczcie państwo, ile moglibyśmy zarabiać, ile byłoby pożytecznej, a nie pozorowanej pracy, jak moglibyśmy podnieść nasz prestiż i zaufanie do zawodu, gdybyśmy robili co do nas należy. Zamiast zabawiać się przetwarzaniem mapy zasadniczej w pasie 30m od obszaru inwestycji, zapominając nieraz o samej granicy inwestycji.
 3 
odpowiedz zgłoś
informacja od pracowników rozbierających plac albo błędnych pomiarów geodety to takie kwiatki jeśli chodzi o rzetelność informacji prasowej, a po za tym kto ma znać granice jak nie właściciel nieruchomości
 3 
 6 
odpowiedz zgłoś
hn pewnie nie wytyczyl tylko podpisal koledze budowlncowi dziennik budowy ( ...przeciez to tylko plac zabaw, stary ..flaszka bedzie...)
 1 
 8 
odpowiedz zgłoś
- O czym tu dyskutować jak geodezyjna obsługa budowy jest tańsza niż postawienie TOI TOi'a na budowie.
 1 
 23 
odpowiedz zgłoś
Ciekawe czy ktokolwiek rozpowszechniający czy komentujący tą informację rozmawiał z geodetą na którego zwalono całą winę? Ratusz, prasa lokalna, prasa branżowa i reszta...
 2 
 19 
odpowiedz zgłoś
Kwintesencja geodezji - byle co, byle jak, byle tanio!
 3 
 25 
odpowiedz zgłoś
odp: Kwintesencja geodezji - #$%!!u #$%!!u ! co miał geodeta do tego na jakiej działce powstaje inwestycja ?! była zrobiona MDCP, facet dostał zlecenie, wytyczył zgodnie z PZT i teraz zwalają winę na geodetę, PARANOJA matole
 5 
 13 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Kwintesencja geodezji - Normalny geodeta pzt wrzuci sobie na mapę i sprawdzi dwa razy co robi. No ale za 200 zł ciężko wymagać cudów od specjalisty z GPSem..
 5 
 13 
zgłoś
odp: odp: Kwintesencja geodezji - Jeżeli przed wytyczeniem opracowanych współrzędnych geodeta nie skontrolował umiejscowienia szczegółów terenowych pod względem ich zgodnosci to takie sytuacje zawsze będą. Bo teraz już nie myśli się co robi tylko trzy razy z czyli zrobić zdać zapomnieć...
 1 
zgłoś
12 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS