wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-07-14| Geodezja

Przegląd lokalnej prasy: czy modernizacja zabrała rolnikowi 7 arów?

Tym razem temat niekorzystnych skutków modernizacji EGiB dla właściciela nieruchomości porusza „Tygodnik Rolniczy”.


Przegląd lokalnej prasy: czy modernizacja zabrała rolnikowi 7 arów?

Sprawa opisywana w serwisie dotyczy rolnika z powiatu parczewskiego. Zarzuca on wykonawcy modernizacji, że w jej trakcie niesłusznie przesunął południową granicę jego działki o 2 metry, w wyniku czego powierzchnia nieruchomości zmniejszyła się o 7 arów. Geodeta miał twierdzić, że tak należało zrobić na podstawie dostępnych materiałów. Właściciel utrzymuje natomiast, że widział „stare wiarygodne mapy scaleniowe”, które potwierdzają dotychczasowy przebieg granicy – te dokumenty nie zostały jednak wzięte pod uwagę przy modernizacji. Rolnik zarzuca ponadto wykonawcy, że prace realizował „zza biurka”, na podstawie fotoplanu, a pomiary terenowe wykonywał tylko w wyjątkowych przypadkach.

Gdy „Tygodnik Rolniczy” poprosił o wyjaśnienie Starostwo w Parczewie, to przedstawiło inną wersję wydarzeń. Urząd twierdzi bowiem, że w wyniku modernizacji powierzchnia przedmiotowej nieruchomości wykazana w EGiB pozostała bez zmian. Południowa granica działki jest natomiast użytkowana niezgodnie z przebiegiem granic ewidencyjnych, które są ujawnione w dokumentach znajdujących się w PZGiK. Co istotne, wśród tych materiałów nie ma wspomnianej przez rolnika mapy scaleniowej. Starostwo zapewnia także, że nie ma zarzutu do wyników prac modernizacyjnych.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Mapa scaleniowa Może ktoś z lokalnych podepnie link do lokalizacji w geoportalu z rastrem mapy ewidencyjnej
odpowiedz zgłoś
tv no to mamy kolejny temat dla Jaworowiczowej do Sprawy dla reportera :)
odpowiedz zgłoś
Modernizacja w poście miało być skala 1:5000 a nie 1:500.
 1 
odpowiedz zgłoś
Modernizacja Tak ten rolnik może mieć rację. Znam wiele przykładów tychże pseodomodernizacji przy których nie analizowano istniejących materiałów pomiarowych po za zeskanowaną mapą ewidencyjną w skali 1:500. Te 7 arów to pikuś do tego co widziałem. A np. 0,8 ha (to akurat z jednej mojej weryfikacji ewidencji) różnicy albo i więcej. Największą wadą prawną modernizacji jest zapis w prawie że roboty zlecane przez GUGiK oraz starostwa powiatowe nie podlegają weryfikacjom, który to zapis pozostaje w sprzeczności z konstytucją co do równości wobec prawa wszystkich obywateli państwa polskiego. No tak obywateli może ale czy dotyczy to instytucji (bo taka może być pokrętna odpowiedź). Widocznie są równi i równiejsi.
 6 
 8 
odpowiedz zgłoś
Taaa a "ustalenie granic" w remizie O.S.P. pok. 14 I p.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Taaa Nawet jeśli w remizie, to miał ten rolnik prawo przyjść i zobaczyć. A rolnik przyszedł i zobaczył?, ale pretensje ma? Nawet jeżeli w remizie, to 2m niezgodności granicy na tle ortofoto z drona to już widać. Nie widzę powodu żeby zarzucać błędy wykonawcy modernizacji, ani że Starostwo pisze nieprawdę. Wręcz twierdzę, że to co mówią, brzmi bardzo spójnie. I jeszcze argument, że widział "wiarygodne mapy scaleniowe". Cywil (niegeodeta) jest w stanie na podstawie swojej pamięci, określić czy mapa scaleniowa wykreślona piórkiem w skali 1:5000 jakieś 70 lat temu, pokazuje taką samą granicę czy inną niż dzisiaj skartowana mapa numeryczna na tle ortofoto. Czy dobrze liczę, że w tym przypadku to różnica 0,4 mm na mapie.
 3 
 16 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Taaa Nie traktuj nie geodetów jako idiotów. A różnica to nie jest na mapie ale w terenie. Mapa to tylko przybliżony obraz terenu który w raz wzrostem dzielnika skali jest coraz mniej dokładny do zwymaiarowania. A swoje orto to możesz dać jedynie do przybliżonego porównania ( bo do podtarcia to się nie nadaje ). Nadto o ile jesteś geodetą pracującym w terenie to szanuj wszystkich których w tym terenie spotkasz niezależnie od wykształcenia czy wykonywanej przez nich pracy. Wyjątek o tej reguły stanowią idioci z urodzenia oraz idioci z urodzenia oraz wykształcenia. Wyjątkiem od powyższych wyjątków są idioci z wyboru i z wyboru oraz wykształcenia.
 9 
 6 
zgłoś
odp: odp: Taaa Nie zgodzę się z Tobą bo ośrodki z granicami robi A co im się podoba ja od 2 lat nie mogę wskazać granic przez obecne pseudo bez zarzutów mapy mam stan prawnego uzytkowania na gruncie wyciaglam mapy z Głównego geodety kraju który potwierdzają to co użytkuje w terenie A geodeta nadal się upiera na mapę ewidencyjna.
 3 
 1 
zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS