wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-04-30| Geodezja

Przegląd prasy: jak z wiejskiego domu zrobili pałac

Borykanie się obywateli za skutkami modernizacji EGiB to kopalnia atrakcyjnych tematów dla mediów – tym razem tego typu sprawą zajął się „Super Express”.


Przegląd prasy: jak z wiejskiego domu zrobili pałac

Gazeta opisuje przypadek małżeństwa z powiatu przeworskiego, które o skutkach modernizacji ewidencji gruntów i budynków dowiedziało się wraz z otrzymaniem wyliczenia podatku od nieruchomości. Opłata ta nagle wzrosła dla nich z 47 do 227 zł. Choć dom małżeństwa ma 80 m kw., z dokumentu wynikało, że na działce o powierzchni niespełna 8 arów jest 700 m kw. budynków mieszkalnych i 94 m kw. zabudowań gospodarczych. – W dodatku potraktowano nas tak, jak byśmy nie byli rolnikami – żali się kobieta.

W miejscowym urzędzie gminy wyjaśniono jej, że wyliczenie podatku bazuje na danych ze starostwa. W starostwie kobieta dowiedziała się z kolei, że zmiany powierzchni są efektem modernizacji EGiB z 2018 r. W rozmowie z gazetą geodeta powiatowy w Przeworsku twierdzi, że choć w jego ocenie prace modernizacyjne zostały zrealizowane należycie, to zwróci się do ich wykonawcy o kolejną weryfikację i wizję terenową. Dodaje jednocześnie, że wspomniane 700 m kw. nie dotyczy powierzchni zabudowy budynków, tylko powierzchni użytku gruntowego „B – tereny mieszkaniowe”.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
do ~reader Dziękuję za zwrócenie uwagi ale z wpisu ~ble ani z artykułu nie wynika że temat plebani dotyczy tego powiatu, o którym mowa w artykule.
 1 
odpowiedz zgłoś
@geodeta Jakbyś przeczytał artykuł wraz z linkiem to byś wiedział jaki powiat i później zabierał głos.
 1 
odpowiedz zgłoś
PODATKI vel użytki Wreszcie porządny temat . Może wreszcie ktoś z prominentów zwróci uwagę na to kto ma mieć Br a kto czyste B. Br powinień mieć tylko rolnik który ma ZAREJESTROWANE GOSPODARSTWO ROLNE i GRUNT POD BUDYNKAMI MA służyć produkcji rolnej. Natomiast podatek za B i Br ma być taki sam . Bo czym różni się rolnik od innego obywatela . Podatek za B jest chyba 10x większy niż za Br. Pozdrawiam ustawodawcę. Najlepsze jest to że sąsiad od sąsiada dzieli płot a podatki czasami 10x większe . Takich przykładów w podakarpackim jest mnóstwo ,a wingik jakoś nie ma zamiaru zabrać głosu.
 1 
odpowiedz zgłoś
porządny porządek Wiadomość nieco prowokacyjna. Podatek z 47 zł - 4 zł/m-c, wzrósł kilkukrotnie (można by rzec kilkaset procent!), czyli do 227 zł - niecałe 20 zł/m-c ! :) Zaiste uderzenie potężne w rolnika. Na pierwszy rzut oka, akurat z tą działką ewidencyjną zrobiono porządny porządek, zgodnie z opinią @Karola. Z drugiej strony, prawda jest też taka, że można znaleźć w szczególności emerytów, czy rencistów, dla których wydatek dodatkowy 15 zł miesięcznie, jest znaczącym obciążeniem budżetowym. No cóż...
 2 
odpowiedz zgłoś
Hej ble ? Napisz !!! Halo ble - jaki to powiat i jak nazwisko starosty ? Tak jak napisałem poniżej - konieczne info do prasy no i sam chętnie bym odpytał.
 3 
odpowiedz zgłoś
Do ble A gdzie to było i kiedy? Ten starosta wciąż na urzędzie. Wysłałbym mu prasę i śmierci zadał pytania.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
Robiłem kilka modernizacji i była to naprawdę fajna robota. Budynki wprowadzaliśmy ze szkiców bo takie było przyzwolenie, użytki miały być zrobione z urzędu, ale najlepszy był wywiad terenowy wtedy właśnie można było poznać prawdziwa Polską wieś. Jedyne z ciekawostek co mi zostało głównie w pamięci to ingerencja starosty (z PSL) po wyłożeniu projektu modernizacji żeby każda plebania była Br i budynki na plebanii miały być gospodarcze, nie było nawet gadania.
 1 
 8 
odpowiedz zgłoś
Modernizacje Celem modernizacji, które widziałem, jest zwiększenie wpływów z podatków, gdzie użytkownicy gruntów nie będąc rolnikami mają plantację trawnika i pole brukowe. W dodatku nie są rolnikami. Oczywiście, rowy bierze się z opracowania z 1970 roku, ale żywopłoty pod domami weryfikuje się na ortofotomapie. Nie wspomnę o budowach domków mieszkalnych, w których teren budowy to ogródek, a robotnicy to mieszkańcy - i tak przez parę lat. Ktoś obok robi MDCP i nie widzi na mapie budynków. W przypadku klas gruntów to świętych ziem nie wolno zubażać, ale jak już w górę to jak najbardziej.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
@Karol działka ewidencyjna to nie nieruchomość
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
Br/B ???? Wielu jest takich "rolników na 7 arach". Historia modernizacji zna przypadki, kiedy na czas oględzin pożyczane są traktory, stare pługi, brony , zwierzęta, tylko aby udowodnić, że jesteśmy rolnikami. Tylko zapomina się, że emeryci przekazali gospodarstwa rolne w zamian za emeryturę. Zastrzegli też w KRUS, że nie prowadzą gospodarstwa rolnego. To co są rolnikami na Br? Modernizacja winna? Swoją drogą słabe to nasze państwo, że boi się narazić rolnikom, którzy za swoje środki produkcji (budynki i budowle) powinni płacić tak samo jak inni rzemieślnicy i przedsiębiorcy, że o budynku mieszkalnym nie wspomnę. Ciekawe czym różni się budynek mieszkalny rolnika od zwykłego. Może jest tam specjalny salon dla KRUS i PSL.
 3 
 13 
odpowiedz zgłoś
Ten przypadek to akurat raczej jest całkowicie prawidłowy: działka 8 arów, budowanka, właściciel nie jest rolnikiem więc B zamiast Br. O co szum? Tylko chyba o to że właściciel nie potrafi odróżnić użytku B od powierzchni zabudowy budynku i jeszcze się pochwalił swoją ignorancja całej Polsce
 2 
 17 
odpowiedz zgłoś
A gdzie byli właściciele podczas wyłożenia projektu modernizacji do wglądu osób zainteresowanych? Po to się to przecież robi jeszcze na etapie projektu. jak zwykle nie uczestniczyli bo: 1."nikt mnie nie poinformował osobiście" 2."a kto by tam czytał informacje na tablicach w urzędzie" lub tym podobne. Jakoś jak informacji o wyłożeniu projektu mpzp się osobiście nie doręcza każdemu to utyskiwań nie ma.
 9 
 8 
odpowiedz zgłoś
Modernizacja Odnoszę wrażenie, że modernizacja EGiB wykonywana jest bardzo często nierzetelnie. Widać to po ilości klientów po zakończonych takich pracach gdzie rolnikowi z Br robią B. Geometria obiektów nawet nie jest ruszona gdy współrzędne pozyskane były z digitalizacji map 1:5000. Odbiór tych prac pewnie polega głownie na sprawdzeniu czy wszystkie atrybuty są wypełnione.
 3 
 5 
odpowiedz zgłoś
podatki może mi pokazać uchwałę gdzie gmina rozdziela wysokość podatku od użytków R,B itd?
 1 
odpowiedz zgłoś
Nic nowego, nagłe dziwne zmiany u rolników, "zmodernizowane" budynki którym nie zmieniły się współrzędne mimo głębokiej digitalizacji czy fotogrametrii. Znajome molochy biorą kasę i to się liczy. Podwykonawcy którzy dają się wkręcić w prace terenowe często zostają z ręką w nocniku lub walczą z głównym zleceniodawcą. Układy i układziki wciąż żywe na każdym poziomie administracji.
 6 
 8 
odpowiedz zgłoś
15 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS