Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2020-07-10 | GIS, Teledetekcja, Firma

OPEGIEKA dystrybutorem danych Hexagonu

Firma OPEGIEKA podpisała umowę dystrybucyjną z Hexagonem, stając się jednocześnie pierwszym w Polsce oficjalnym partnerem upoważnionym do sprzedaży danych pozyskanych w ramach programu HxGN Content Program. Zainteresowane podmioty będą miały możliwość zamówienia danych dla dowolnie wyselekcjonowanego obszaru z Polski poprzez dedykowany portal.


Ilustracja: OPEGIEKA dystrybutorem danych Hexagonu

Oferowane w ramach HxGN Content Program dane zostały pozyskane w czterech zakresach spektralnych (R, G, B oraz NIR), a ich rozdzielczość wynosi 30 cm. Jedną z zalet tych zobrazowań jest wysoki stopień ich aktualności. Całe terytorium Polski zostało zarejestrowane w latach 2017-2020, z czego 220 807 km kw., a więc 70.6% terenu całego kraju, pochodzi z nalotów wykonanych w 2020 roku. Co więcej, przeprowadzanie szczegółowych analiz geoprzestrzennych ułatwia fakt, iż oferowane zobrazowania zostały pozyskane i przetworzone w całości z wykorzystaniem sensorów i oprogramowania Leica Geosystems, gwarantując tym samym jednolitość danych.

Jednak w ramach podpisanej umowy OPEGIEKA zaoferuje nie tylko zdjęcia lotnicze. Numeryczny model pokrycia terenu (NMPT) o rozdzielczości 80 cm, będący elementem nowo wprowadzonej usługi, jest produktem znacząco wyróżniającym się na rynku ze względu na swoją szczegółowość, aktualność i spójność. Został on utworzony na podstawie dokładnych zdjęć lotniczych. NMPT stanowi przydatną warstwę danych dla realizacji zadań związanych z modelowaniem krajobrazu, miast, przygotowywaniem zastosowań wizualizacyjnych, symulacji powodziowych, a także prowadzeniem badań zagospodarowania terenu oraz zastosowań geologicznych.

Obecnie trwają prace informatyczne związane z uruchomieniem wspomnianego portalu. Za jego pośrednictwem zainteresowane podmioty będą miały możliwość sprawdzenia w czasie rzeczywistym szczegółowych informacji dotyczących wyselekcjonowanych obszarów. Zakres informacji będzie dotyczył m.in. dostępności danych dla wyznaczonego obszaru, a także okresu, w którym zobrazowania zostały pozyskane.

Włączenie się do procesu dystrybucyjnego stanowi dla OPEGIEKA rozszerzenie swojego wkładu w popularyzację danych pochodzących z HxGN Content Program. Dotychczas firma była zaangażowana w pozyskanie zobrazowań lotniczych wysokiego pułapu na potrzeby Hexagonu w latach 2017-2020.

Do czasu uruchomienia specjalnego portalu, podmioty zainteresowane zamówieniem wybranego pakietu danych mogą kontaktować się mailowo.

Źródło: OPEGIEKA


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Gratulacje Mimo wszystko gratulacje, jest płatna alternatywa dla 'darmowych' i otwartych danych. Pytanie tylko kto to kupi i dlaczego tak drogo??
  
 2 
@ Portal farmaceutyczny wynalazł świetny lek, obecnie trwają poszukiwania choroby która leczy.
    2 
 10 
odp: genialne kupuję :-))) kwintesencja działań GGK ...
    2 
 4 
odp: @ doskonały tekst. Krótko i na temat. Podsumowuje firmy, które żyją z dotacji a nic nie wnoszą nowego na rynku. Gratuluję bystrości umysłu autorowi tego komentarza.
    2 
 9 
odp: odp: @ A gdzie tu jest mowa o dotacji znawcy tematów wszelakich ? Czytajcie ze zrozumieniem, prywatna firma wypuściła produkt ryzykując swoje pieniądze. Potraficie ? Oczywiście wiecie lepiej co to ML i jak wpływa stały proces przetwarzania ortofotomapy na uczenie maszynowe. Wiem, że dla niektóych szczytem nowoczesności jest opublikowanie WMS ale trochę pokory.
    2 
 6 
RE:30cm? Główna różnica to jednolitość danych i jednakowy standard w całej Polsce, przydatne przy automatyzacji analiz na dużych obszarach. Orta w odróżnieniu od tych z GUGIKu są również w kompozycji CIR (od kilku lat GUGIK i ARIMR zamawiają tylko orta RGB na dużych obszarach). Jeżeli chodzi o NMPT z LIDAR to aktualność danych wacha się na przestrzeni prawie 10ciu lat, w zależności od lokalizacji, tu masz NMPT pozyskane praktycznie w latach 2019-2020 dla całej Polski.
    9 
 6 
30 cm? To już GUGIK nie udostępnia w ramach polityki otwartych danych darmowych ortofotomap, które są nie tylko lepszych parametrów (5-10-25cm), ale bardzo często również aktualniejsze? NMPT z 30 cm zdjęć? Komu i po co taki produktu jeśli wspomniany GUGiK udostępnia za darmo również chmurę, nmt i nmpt ze skaningu laserowego, który jest znacznie lepszej jakości niż to co jest proponowane w ramach tego programu. Czy te dane poprzez portal będą udostępnione za darmo?
    5 
 7 



zobacz też:

Nowa platforma lotnicza OPEGIEKA

W styczniu firma OPEGIEKA z Elbląga zakończyła wdrażanie do działalności gospodarczej nowej platformy...

OPEGIEKA kupuje innowacyjny skaner lotniczy Riegla­­

Podczas trwających w Stuttgarcie targów Intergeo firma OPEGIEKA z Elbląga ogłosiła zakup nowego...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Testy skanera SPL w Kopenhadze
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Jowisz jest najszybciej obracającą się wokół swej osi planetą w Układzie Słonecznym?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Stanisław Kluźniak (1891-1957)

Stanisław  Kluźniak  (1891-1957)
Urodził się w Hebdowie Miechowskim 17 września 1891 roku. Represje za działalność ojca nauczyciela na rzecz nauczania w języku polskim powodują, że wielodzietna rodzina Kluźniaków przenosi się do Warszawy. Mimo biedy młody Stanisław kończy tam z...
więcej

strzałka w dółGeodaty
250 p.n.e.
Archimedes (ok. 287-212 p.n.e.), grecki matematyk, fizyk i wynalazca, w dziele "O kuli i walcu" podaje wzór na obliczenie objętości kuli i walca. W pracy "Pomiar koła" podaje przybliżoną wartość liczby pi (pomiędzy 3 1/71 a 3 1/7). Archimedes...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2