wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-07-03| GNSS

Bosch pomoże nawigować mimo utraty sygnału GPS

Technologia już od dawna pozwala wyznaczać pozycję mimo utraty widoczności satelitów nawigacyjnych. Problem w tym, że rozwiązania te były dotychczas zbyt drogie, by były dostępne dla przeciętnego kierowcy. Sytuację ma zmienić nowy sensor inercyjny SMI230 produkowany przez niemiecką firmę Bosch.


Bosch pomoże nawigować mimo utraty sygnału GPS
Bosch pomoże nawigować mimo utraty sygnału GPS

SMI230 jest połączeniem dwóch bazujących na półprzewodnikach sensorów MEMS (mikroukład elektromechaniczny – Micro-electro-mechanical systems). Wzdłuż trzech osi mierzą one zarówno przyspieszenie, jak i orientację. Jak zapewnia producent, ich kombinacja pozwala wyjątkowo szybko i precyzyjnie wykrywać ruch pojazdu, do tego urządzenie ma niewielkie wymiary i ma być dostępne w przystępnej cenie.

Podstawowym zastosowaniem SMI230 jest uzupełnianie samochodowej nawigacji satelitarnej w momencie utraty sygnału – np. po wjechaniu do tunelu czy pośród wysokiej i gęstej zabudowy. Sensor zapewnia wówczas ciągłość wyznaczania pozycji. W ocenie firmy Bosch wskazania tego urządzenia mogą być przydatne nie tylko w nawigacji, ale także w monitorowaniu floty czy w systemach e-myta.

Ale SMI230 może mieć też bardziej nietypowe zastosowania – np. automatyczne powiadamianie służb ratunkowych o wypadku samochodowym. Takie powiadomienie może być wysłane po wykryciu przez sensor gwałtownej zmiany orientacji pojazdu. W ocenie Boscha rozwiązane może być to wartościowe uzupełnienie europejskiego systemu eCall.

– Półprzewodniki są kluczem do współczesnej mobilności i dziś trudno wyobrazić sobie samochody bez nich – podkreśla Jens Fabrowsky z działu elektroniki samochodowej w firmie Bosch. – Bosch posiada bezkonkurencyjną na całym świecie wiedzę w zakresie opracowywania i produkcji półprzewodników do zastosowań motoryzacyjnych. Pomaga nam to zarówno rozwijać nowe funkcje, jak i stale ulepszać nasze układy scalone – dodaje.

Produkcja SMI230 jest w toku i pierwszy użytkownicy aut otrzymują już ten sensor jako standardowe wyposażenie.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS