wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-06-09| Teledetekcja, Przetargi

Co dalej z satelitarnym systemem monitoringu upraw?

Czy Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zamierza ponownie ogłaszać wielomilionowy przetarg na zaprojektowanie i wdrożenie systemu satelitarnego monitorowania upraw rolnych w Polsce (S2MUR)?


Co dalej z satelitarnym systemem monitoringu upraw? <br />
fot. KOWR
fot. KOWR

Przypomnijmy, że zamówienie na budowę S2MUR o wartości około 165 mln zł ogłoszono w marcu, a w maju – jeszcze przed otwarciem ofert – unieważniono całą procedurę. KOWR podjął tę decyzję po analizie protestów złożonych do Krajowej Izby Odwoławczej. Zamawiający przyznał, że dokumentacja postępowania nie zawierała istotnych informacji pozwalających na prawidłowe oszacowanie przez wykonawców nakładu pracy, wszystkich kosztów koniecznych do wykonania systemu, a tym samym na rzetelne sporządzenie porównywalnych ofert i skalkulowanie cen ofert. Pytania potencjalnych oferentów i udzielane na nie odpowiedzi nie są w stanie rozwiać wszystkich wątpliwości związanych z przedmiotem zamówienia (pierwszym o takiej skali i innowacyjnym), w szczególności technicznych – przyznał KOWR, unieważniając przetarg.

Będzie drugi przetarg?

Miesiąc od podjęcia tej decyzji zapytaliśmy Ośrodek, czy plan budowy tego systemu jest nadal aktualny. „KOWR planuje realizację projektu S2MUR związaną z budową systemu w zmienionym zakresie. Dla celów tej realizacji KOWR szczegółowo analizuje treści odwołań oraz pytań, które wpłynęły w trakcie trwania przetargu, a także możliwości skorzystania z innych trybów postępowania wynikających z ustawy prawo zamówień publicznych” – wyjaśnia rzecznik prasowy Wojciech Adamczyk. Nie precyzuje jednocześnie, kiedy ponowne postępowanie mogłoby zostać ogłoszone.

Czym jest S2MUR?

S2MUR ma być bardzo złożonym systemem, który zapewni szczegółowe i różnorodne dane o uprawach rolnych na terenie całego kraju. Z jego dobrodziejstw ma korzystać nie tylko administracja publiczna (zarówno na poziomie centralnym, jak i samorządowym), ale także rolnicy indywidualni.

Według koncepcji przedstawionej w unieważnionym przetargu rozwiązanie ma bazować na 30 modelach analizy danych przestrzennych, które zostaną przygotowane dla kilkunastu najważniejszych grup upraw. Umożliwią one m.in.: prognozowanie niekorzystnych zjawisk atmosferycznych (susze, wymarznięcia, wymoknięcia itp.) oraz szacowanie szkód, jakie spowodowuję one w uprawach. System pozwoli też szacować plony (potencjalne i rzeczywiste), a nawet wskazywać w obrębie pola lokalizacje, gdzie mogło dojść do uszkodzenia uprawy. Dane te będą dostarczane w formie map, wykresów i raportów zarówno dla całego kraju oraz poszczególnych samorządów, jak i pojedynczych pól. Mają bazować nie tylko na zobrazowaniach satelitarnych (głównie darmowych z konstelacji Sentinel), ale także danych meteorologicznych z IMGW, danych glebowych z WODGiK i IUNG czy numerycznych modelach terenu i ortofotomapach z GUGiK.

Częścią unieważnionego przetargu było także opracowanie cyfrowej mapy glebowo-rolniczej 1:5000 dla całego kraju. Miała ona powstać w wyniku skanowania analogowych materiałów oraz połączenia ich z mapami już zwektoryzowanymi i tymi wykonanymi w ramach projektu S2MUR.

Za łączenie i analizę tych wszystkich różnorodnych zbiorów miały odpowiadać algorytmy sztucznej inteligencji, których skuteczność miała sięgać 90% – deklarował KOWR. Wyniki ich pracy miały być dostępne zarówno w geoserwisie, jak i mobilnej aplikacji. Dzięki planowanym zmianom legislacyjnym system miał także zastąpić prace komisji szacujących straty w uprawach, które obecnie realizowane są w terenie.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Dlaczego tego nie zrobią uczelnie rolnicze? tylko pompuje się pieniądze w prywatne firmy, które i tak zrobią to studentami. Będzie następna szopka jak z bazami GESTU i modernizacjami EGiB.
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: Dlaczego tego nie zrobią uczelnie rolnicze? Bo swoi muszą zarobić. Często także ci co zlecają ...
 2 
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS