Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-04-06| Teledetekcja, Przetargi

Długa lista uwag w przetargu KOWR na satelitarny monitoring upraw

Wart nawet 165 mln zł przetarg na system satelitarnego monitorowania upraw rolnych w Polsce (S2MUR) wzbudził wśród potencjalnych wykonawców nie tylko duże zainteresowanie, ale i niezadowolenie z wielu zapisów specyfikacji. Obszerne protesty w tej sprawie złożyły do Krajowej Izby Odwoławczej cztery podmioty.


Długa lista uwag w przetargu KOWR na satelitarny monitoring upraw

Są to: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (to odwołanie zostało ostatecznie wycofane), a także firmy: MGGP, Asseco Poland oraz S&T Services Poland.

Co to jest S2MUR?

Przypomnijmy, że przedmiotem przetargu ogłoszonego 18 marca jest zaprojektowanie i wdrożenie kompleksowego sytemu, który będzie wspierał monitoring upraw rolnych przy użyciu zobrazowań satelitarnych. Dzięki niemu administracja publiczna będzie mogła np. sprawnie i efektywnie analizować wpływ klęsk żywiołowych (w szczególności susz) na produkcję rolną. Z S2MUR będą mogli korzystać także indywidualni rolnicy, analizując w trakcie sezonu wegetacyjnego kondycję swoich upraw.

Napięty harmonogram, nierówna konkurencja, nieprecyzyjne zapisy

Wątpliwości potencjalnych wykonawców wzbudził już sam termin otwarcia ofert, pierwotnie wyznaczony na 6 kwietnia, co przy tak rozległym projekcie utrudnia rzetelne przygotowanie oferty. Zdaniem niektórych odwołujących bardzo napięte wydają się również niektóre punkty harmonogramu prac, np. dotyczące prowadzenia badań terenowych oraz opracowania modeli i ich walidacji. W ocenie odwołujących określone terminy wręcz uniemożliwiają rzetelne wykonanie wybranych zadań. Dodajmy, że w reakcji na te uwagi KOWR przesunął termin otwarcia ofert na 15 maja.

Potencjalni wykonawcy zwrócili ponadto uwagę, że KOWR wymaga, by przy budowie systemu wykorzystać wyniki projektu pilotażowego pn. „Wykorzystanie teledetekcji do zarządzania Zasobem Własności Rolnej Skarbu Państwa — Etap pilotażowy”, w ramach którego powstały m.in. metodyki umożliwiające identyfikację strat powstałych w ramach wymarznięć, wymoknięć i suszy oraz rekomendacje do stworzenia systemu. Sęk w tym, że zamawiający planuje przekazać wyniki tego pilotażu dopiero po podpisaniu umowy. Tymczasem zdaniem części odwołujących powinny one stanowić część specyfikacji przetargu, inaczej stawiają w uprzywilejowanej pozycji firmy, które realizowały pilotaż.

W jednym z odwołań zwrócono uwagę, że S2MUR ma bazować na satelitarnych zobrazowaniach średniorozdzielych (dostępnych bez opłat), ale dla mniejszych pól ma być uzupełniany danymi wysokorozdzielczymi. Problem w tym, że poprzeczkę dla tych danych postawiono na tyle wysoko (rozdzielczość < 50 cm), że wymagania tylko jeden dostawca. Ponadto w ocenie odwołujących ze specyfikacji trudno wywnioskować, jak wieloma wysokorozdzielczymi scenami trzeba będzie zasilić zamawiany system, a koszt ich zakupu będzie musiał pokryć wykonawca.

Jednym z większych elementów przetargu jest przygotowanie cyfrowej map glebowo-rolniczej kraju w skali 1:5000, głównie na podstawie skanowania analogowych materiałów. Jak czytamy w jednym z odwołań, termin przygotowania mapy wydaje się nierealny, w wielu przypadkach nie da się ponadto spełnić wymagań dokładnościowych określonych przez KOWR. Ponadto zamawiający nie dostarczył szczegółowych danych o ilości materiałów wymagających cyfryzacji, potencjalnym wykonawcom trudno będzie zatem oszacować budżet i harmonogram tych prac. Wiele wskazuje również na to, że przedmiotowe zamówienie będzie dublować prace w zakresie cyfryzacji tej mapy realizowane w przez administrację rządową czy samorządową.

Odwołujący zwracają ponadto uwagę na rażąco wysokie kary umowne (nawet 1,3 mln zł dziennie), wysokie wymagania dla kierownika projektu, a także taki dobór kryteriów oceny ofert, że w praktyce liczyć będzie się jedynie cena.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS