wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-04-06| Teledetekcja, Przetargi

Długa lista uwag w przetargu KOWR na satelitarny monitoring upraw

Wart nawet 165 mln zł przetarg na system satelitarnego monitorowania upraw rolnych w Polsce (S2MUR) wzbudził wśród potencjalnych wykonawców nie tylko duże zainteresowanie, ale i niezadowolenie z wielu zapisów specyfikacji. Obszerne protesty w tej sprawie złożyły do Krajowej Izby Odwoławczej cztery podmioty.


Długa lista uwag w przetargu KOWR na satelitarny monitoring upraw

Są to: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (to odwołanie zostało ostatecznie wycofane), a także firmy: MGGP, Asseco Poland oraz S&T Services Poland.

Co to jest S2MUR?

Przypomnijmy, że przedmiotem przetargu ogłoszonego 18 marca jest zaprojektowanie i wdrożenie kompleksowego sytemu, który będzie wspierał monitoring upraw rolnych przy użyciu zobrazowań satelitarnych. Dzięki niemu administracja publiczna będzie mogła np. sprawnie i efektywnie analizować wpływ klęsk żywiołowych (w szczególności susz) na produkcję rolną. Z S2MUR będą mogli korzystać także indywidualni rolnicy, analizując w trakcie sezonu wegetacyjnego kondycję swoich upraw.

Napięty harmonogram, nierówna konkurencja, nieprecyzyjne zapisy

Wątpliwości potencjalnych wykonawców wzbudził już sam termin otwarcia ofert, pierwotnie wyznaczony na 6 kwietnia, co przy tak rozległym projekcie utrudnia rzetelne przygotowanie oferty. Zdaniem niektórych odwołujących bardzo napięte wydają się również niektóre punkty harmonogramu prac, np. dotyczące prowadzenia badań terenowych oraz opracowania modeli i ich walidacji. W ocenie odwołujących określone terminy wręcz uniemożliwiają rzetelne wykonanie wybranych zadań. Dodajmy, że w reakcji na te uwagi KOWR przesunął termin otwarcia ofert na 15 maja.

Potencjalni wykonawcy zwrócili ponadto uwagę, że KOWR wymaga, by przy budowie systemu wykorzystać wyniki projektu pilotażowego pn. „Wykorzystanie teledetekcji do zarządzania Zasobem Własności Rolnej Skarbu Państwa — Etap pilotażowy”, w ramach którego powstały m.in. metodyki umożliwiające identyfikację strat powstałych w ramach wymarznięć, wymoknięć i suszy oraz rekomendacje do stworzenia systemu. Sęk w tym, że zamawiający planuje przekazać wyniki tego pilotażu dopiero po podpisaniu umowy. Tymczasem zdaniem części odwołujących powinny one stanowić część specyfikacji przetargu, inaczej stawiają w uprzywilejowanej pozycji firmy, które realizowały pilotaż.

W jednym z odwołań zwrócono uwagę, że S2MUR ma bazować na satelitarnych zobrazowaniach średniorozdzielych (dostępnych bez opłat), ale dla mniejszych pól ma być uzupełniany danymi wysokorozdzielczymi. Problem w tym, że poprzeczkę dla tych danych postawiono na tyle wysoko (rozdzielczość < 50 cm), że wymagania tylko jeden dostawca. Ponadto w ocenie odwołujących ze specyfikacji trudno wywnioskować, jak wieloma wysokorozdzielczymi scenami trzeba będzie zasilić zamawiany system, a koszt ich zakupu będzie musiał pokryć wykonawca.

Jednym z większych elementów przetargu jest przygotowanie cyfrowej map glebowo-rolniczej kraju w skali 1:5000, głównie na podstawie skanowania analogowych materiałów. Jak czytamy w jednym z odwołań, termin przygotowania mapy wydaje się nierealny, w wielu przypadkach nie da się ponadto spełnić wymagań dokładnościowych określonych przez KOWR. Ponadto zamawiający nie dostarczył szczegółowych danych o ilości materiałów wymagających cyfryzacji, potencjalnym wykonawcom trudno będzie zatem oszacować budżet i harmonogram tych prac. Wiele wskazuje również na to, że przedmiotowe zamówienie będzie dublować prace w zakresie cyfryzacji tej mapy realizowane w przez administrację rządową czy samorządową.

Odwołujący zwracają ponadto uwagę na rażąco wysokie kary umowne (nawet 1,3 mln zł dziennie), wysokie wymagania dla kierownika projektu, a także taki dobór kryteriów oceny ofert, że w praktyce liczyć będzie się jedynie cena.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Ciekawe A skąd taka kwota - przecież 160 mln to kolosalne pieniądze a tam chyba nie ma dostaw sprzętu ?
 1 
odpowiedz zgłoś
A ja myślę że to jest ustawka pod dużych integratorów skoro jest tak dużo pracy w nierealnie krótkim czasie. jak małe czy średnie firmy mogą to wykonać? Odwołujący chcą wymusić uproszczenie prac - wprost prymitywizację prac, obniżenie ryzyk i kar aby najkorzystniej przytulić kasę. Teatr się odbędzie a kaska popłynie do dużych sakiewek...
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
Tak to jest Tak to wygląda właśnie jak przetarg jest ustawiony pod dane firmy (czyli Maxar, SmallGIS, ProGea 4D)
 3 
 5 
odpowiedz zgłoś
Dokladnie To jest jakość jakby chodziło o zamówienie za 160 tys a nie milionów. A kto to tak przekombinowal ? Bardzo słuszna uwaga dot. map glebowo-rolniczych. A dlaczego IMGW się wycofało ? Taktyka ?
 1 
odpowiedz zgłoś
tragiczna specyfikacja Specyfikacja dla tego projektu jest tragiczna. Wnioski zawarte we wszystkich odwołaniach są jak najbardziej zasadne i wymagają interwencji KIO oraz późniejszych zmian w specyfice.
 2 
odpowiedz zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS