wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-05-18| GIS, Teledetekcja, Przetargi

Przetarg na ogólnopolski system satelitarnego monitoringu upraw unieważniony

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa postanowił unieważnić wart 165 mln zł przetarg na zaprojektowanie i wdrożenie systemu satelitarnego monitorowania upraw rolnych w Polsce (S2MUR).


Przetarg na ogólnopolski system satelitarnego monitoringu upraw unieważniony

Przedmiotem zamówienia ogłoszonego 18 marca było zaprojektowanie i wdrożenie kompleksowego sytemu, który miał wspierał monitoring upraw rolnych przy użyciu zobrazowań satelitarnych. Dzięki niemu administracja publiczna będzie mogła np. sprawnie i efektywnie analizować wpływ klęsk żywiołowych (w szczególności susz) na produkcję rolną. Z S2MUR będą mogli korzystać także indywidualni rolnicy, analizując w trakcie sezonu wegetacyjnego kondycję swoich upraw.

Zamówienie od początku budziło kontrowersje, co szerzej opisaliśmy w majowym wydaniu GEODETY. Przetargowi zarzucano m.in. nieprecyzyjne i nierealne zapisy, faworyzowanie określonych wykonawców czy wyśrubowane kary umowne. Z drugiej strony nie brakuje ekspertów, według których taki system przyniesie wiele korzyści zarówno administracji państwowej, jak i rolnikom.

Efektem tych kontrowersji były trzy protesty złożone do Krajowej Izby Odwoławczej. Jak wynika z wyjaśnień KOWR, to właśnie analiza ich treści przyczyniła się do unieważnienia postępowania. Zamawiający przyznaje bowiem, że dokumentacja przedmiotowego postępowania nie zawierała istotnych informacji pozwalających na prawidłowe oszacowanie przez wykonawców nakładu pracy, wszystkich kosztów koniecznych do wykonania zamawianego systemu jako całości (w tym kosztów licencji albo przeniesienia autorskich praw majątkowych), a tym samym rzetelne sporządzenie porównywalnych ofert i skalkulowanie cen ofert. Pytania potencjalnych oferentów i udzielane na nie odpowiedzi nie są w stanie rozwiać wszystkich wątpliwości związanych z przedmiotem zamówienia (pierwszym o takiej skali i innowacyjnym), w szczególności technicznych – przyznaje KOWR.

Wobec tego Ośrodek zadecydował o unieważnieniu postępowania, powołując się na art. 93 ust. 1 pkt 7 Prawa zamówień publicznych (pozwala on anulować przetarg, jeśli obarczony jest niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy).

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
PZP to skandal Skandalem jest całe Prawo Zamówień Publicznych i mydlenie oczu ludziom. Praktycznie WSZYSTKIE przetargi są ustawione i pisane 'przez kogoś' i 'dla kogoś', tak jak w tym przypadku. I to nie jest bolączka Polski, za granicą wcale nie jest lepiej.
odpowiedz zgłoś
Normalnie skandal! Panowie dyrektorzy z pensją po 20K na miesiąc nie byli w stanie napisać sensownej specyfikacji do takiego przetargu? No ale jeżeli ich praca polegała na sprawdzaniu terminowości realizacji poleceń przez podwładnych to się nie dziwię, że na pracę analityczną i myślenie w pracy nie ma już czasu. Może lepiej było zatrudnić kogoś z doświadczeniem na jakiekolwiek stanowisko związane z realizacją tego zadania, a nie jakiegoś leśnego dziadka po kawce u naczelnego?
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: Normalnie skandal! A to nie pisali tego autorzy pilotażu ? Jak tak zrozumiałem treść artykułu ze to w ramach pilotażu powstało.
 5 
odpowiedz zgłoś
no i dobrze Całe szczęście. Jednak mimo oburzenia jakiegoś forumowicza przy okazji wcześniejszych informacji, komentarze dot. jakości dokumentacji były prawdziwe. Kolejna szansa szanowni państwo z KOWR abyście wyprodukowali dobrą dokumentację z dobrymi konkurencyjnymi warunkami udziału (szczególnie w zakresie mega ekspertów)
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzewiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS