|2020-05-18|
GIS, Teledetekcja, Przetargi
Przetarg na ogólnopolski system satelitarnego monitoringu upraw unieważniony
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa postanowił unieważnić wart 165 mln zł przetarg na zaprojektowanie i wdrożenie systemu satelitarnego monitorowania upraw rolnych w Polsce (S2MUR).
Przedmiotem zamówienia ogłoszonego 18 marca było zaprojektowanie i wdrożenie kompleksowego sytemu, który miał wspierał monitoring upraw rolnych przy użyciu zobrazowań satelitarnych. Dzięki niemu administracja publiczna będzie mogła np. sprawnie i efektywnie analizować wpływ klęsk żywiołowych (w szczególności susz) na produkcję rolną. Z S2MUR będą mogli korzystać także indywidualni rolnicy, analizując w trakcie sezonu wegetacyjnego kondycję swoich upraw.
Zamówienie od początku budziło kontrowersje, co szerzej opisaliśmy w majowym wydaniu GEODETY. Przetargowi zarzucano m.in. nieprecyzyjne i nierealne zapisy, faworyzowanie określonych wykonawców czy wyśrubowane kary umowne. Z drugiej strony nie brakuje ekspertów, według których taki system przyniesie wiele korzyści zarówno administracji państwowej, jak i rolnikom.
Efektem tych kontrowersji były trzy protesty złożone do Krajowej Izby Odwoławczej. Jak wynika z wyjaśnień KOWR, to właśnie analiza ich treści przyczyniła się do unieważnienia postępowania. Zamawiający przyznaje bowiem, że dokumentacja przedmiotowego postępowania nie zawierała istotnych informacji pozwalających na prawidłowe oszacowanie przez wykonawców nakładu pracy, wszystkich kosztów koniecznych do wykonania zamawianego systemu jako całości (w tym kosztów licencji albo przeniesienia autorskich praw majątkowych), a tym samym rzetelne sporządzenie porównywalnych ofert i skalkulowanie cen ofert. Pytania potencjalnych oferentów i udzielane na nie odpowiedzi nie są w stanie rozwiać wszystkich wątpliwości związanych z przedmiotem zamówienia (pierwszym o takiej skali i innowacyjnym), w szczególności technicznych – przyznaje KOWR.
Wobec tego Ośrodek zadecydował o unieważnieniu postępowania, powołując się na art. 93 ust. 1 pkt 7 Prawa zamówień publicznych (pozwala on anulować przetarg, jeśli obarczony jest niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy).
JK
|