Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2020, Nr 5 (300) |


• PODGiK-i, duże firmy i uczelnie w czasach koronawirusa • Osnowa geodezyjna po nowemu, czyli wirtualne przeniesienia współrzędnych • Rozdziobią nas roboty? Autonomiczna platforma krocząca Spot z możliwością integracji z instrumentami pomiarowymi • Sposób na zapadliska – nowa metoda wczesnego ostrzegania • ...

powrót

Jerzy Królikowski

Kosmiczne szanse i ryzyka

Kulisy przetargu KOWR na system S2MUR. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa chce za 165 mln zł zbudować państwowy system satelitarnego monitoringu upraw rolnych. To innowacja na skalę światową czy „miś na miarę naszych możliwości”?

Fot. Copernicus/Sentinel
Fot. Copernicus/Sentinel
Już na samym wstępie podkreślmy, że dziś nikt przy zdrowych zmysłach nie kwestionuje przydatnoś­ci danych satelitarnych w monitorowaniu upraw. To przyszłość rolnictwa… a w zasadzie teraźniejszość, bo na rynku nie brak różnorodnych usług w tym zakresie. Dokładna analiza ogłoszonego w połowie marca przetargu KOWR na „System satelitarnego monitorowania upraw rolnych w Polsce” (S2MUR) rodzi jednak wątpliwości, czy akurat taki sposób wdrażania tych technologii ma sens. W branży geoinformatycznej pojawia się bowiem sporo opinii (oczywiś­cie głównie anonimowych), że przetarg jest ustawiony pod konkretne firmy, że stanowi próbę wymyślania koła na nowo (i to za duże pieniądze) oraz że całe przedsięwzięcie czeka widowiskowa katastrofa. Nie brak jednak wypowiedzi i takich osób, które wierzą w sukces projektu i jego przydatność.

• Ile słomy w inwestycji?

Na co w ogóle ma zostać przeznaczona tak duża kwota? Jak wyjaśnia rzecznik prasowy KOWR Wojciech Adamczyk, lwią część tej sumy pochłonie zakup wysokorozdzielczych zdjęć satelitarnych oraz sama budowa systemu informatycznego. Podkreśla jednocześ­nie, że na cenę S2MUR duży wpływ ma nowatorski charakter rozwiązania, które jest bardzo rozbudowane oraz obejmuje zasięgiem cały kraj i potencjalnie każde pole.

„Prawdziwe pieniądze zarabia się tylko na drogich, słomianych inwestycjach” – mówił bohater słynnego filmu „Miś”. Zdanie to jest często cytowane w komentarzach dotyczących projektu KOWR. Czy słusznie? Cóż, w ostatnich latach niejednokrotnie obserwowaliśmy, że kosztowne i złożone projekty administracji publicznej na ogół kończą się klapą lub w najlepszym przypadku sporymi opóźnieniami. Niestety, potwierdzają to również przedsięwzięcia geoinformatyczne, czego najświeższym przykładem jest opóźniony o kilka lat ISOK wart 62 mln zł. Nic dziwnego, że w ramach nowej unijnej perspektywy planowana jest rezygnacja z dofinansowania dużych projektów e-administracji.

Ale może tym razem będzie inaczej? Bez wątpienia teoretyczne założenia...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS