|2020-03-24|
Geodezja, Przetargi
Powstanie ogólnopolski system satelitarnego monitoringu upraw
Nawet 165 mln zł wart jest przetarg na zaprojektowanie i wdrożenie systemu satelitarnego monitorowania upraw rolnych w Polsce (S2MUR), który ogłosił Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
fot. KOWR
|
|
|
|
|
|
S2MUR ma objąć cały kraj (16 mln ha powierzchni upraw, 1,425 mln gospodarstw i 35 mln działek) i pozwalać określać m.in.: klasy pokrycia i użytkowania terenu, strukturę upraw, stan rozwojowy oraz kondycję roślinności, zagrożenia uprawy, niedobory wody, a także prognozować plony oraz kontrolować sposób wykorzystania gruntów w ramach Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Jak czytamy w specyfikacji przetargu, system ma służyć nie tylko resortowi rolnictwa i administracji publicznej, ale także rolnikom indywidualnym. S2MUR będzie operować zarówno w czasie typowego okresu wegetacyjnego, jak i w sytuacjach nadzwyczajnych (np. klęsk żywiołowych). Istotnym zadaniem systemu będzie monitorowanie suszy rolniczej. W tym zakresie S2MUR ma docelowo zastąpić aktualnie obowiązujące rozwiązania, w tym prace komisji szacującej zakres i wysokość szkód.
System zamawiany przez KOWR ma bazować na wynikach projektu pilotażowego „Wykorzystanie teledetekcji do zarządzania Zasobem Własności Rolnej Skarbu Państwa”, który był realizowany przez krakowskie firmy SmallGIS oraz ProGea 4D (wartość zleconych im prac to 2,8 mln zł).
Prace mają zostać wykonane w ciągu 36 miesięcy od podpisania umowy, ale nie później niż do końca kwietnia 2023 roku. Ich częścią będzie m.in.: zebranie danych in-situ z obszarów referencyjnych, budowa systemu monitorowania upraw, przygotowanie modułu generowania produktów, portalu internetowego oraz aplikacji mobilnej, przeprowadzenie szkoleń, a nawet zaproponowanie nowych rozwiązań legislacyjnych. Z punktu widzenia geodezji ważnym etapem jest przygotowanie mapy glebowo-rolniczej kraju w skali 1:5000. Ma ona bazować na dostępnych opracowaniach cyfrowych, a także zdigitalizowanych mapach analogowych.
Oferty można składać do 6 kwietnia. Wadium wynosi 4 mln zł. Podstawowym kryterium oceny ofert będzie cena (60% punktacji), a poza tym: okres gwarancji jakości oraz liczba poletek testowych wybranych do opracowania i walidacji modeli szacowania strat i plonów (po 20%).
JK
|