Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-03-24| Geodezja, Przetargi

Powstanie ogólnopolski system satelitarnego monitoringu upraw

Nawet 165 mln zł wart jest przetarg na zaprojektowanie i wdrożenie systemu satelitarnego monitorowania upraw rolnych w Polsce (S2MUR), który ogłosił Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.


Powstanie ogólnopolski system satelitarnego monitoringu upraw <br />
fot. KOWR
fot. KOWR

S2MUR ma objąć cały kraj (16 mln ha powierzchni upraw, 1,425 mln gospodarstw i 35 mln działek) i pozwalać określać m.in.: klasy pokrycia i użytkowania terenu, strukturę upraw, stan rozwojowy oraz kondycję roślinności, zagrożenia uprawy, niedobory wody, a także prognozować plony oraz kontrolować sposób wykorzystania gruntów w ramach Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Jak czytamy w specyfikacji przetargu, system ma służyć nie tylko resortowi rolnictwa i administracji publicznej, ale także rolnikom indywidualnym. S2MUR będzie operować zarówno w czasie typowego okresu wegetacyjnego, jak i w sytuacjach nadzwyczajnych (np. klęsk żywiołowych). Istotnym zadaniem systemu będzie monitorowanie suszy rolniczej. W tym zakresie S2MUR ma docelowo zastąpić aktualnie obowiązujące rozwiązania, w tym prace komisji szacującej zakres i wysokość szkód.

System zamawiany przez KOWR ma bazować na wynikach projektu pilotażowego „Wykorzystanie teledetekcji do zarządzania Zasobem Własności Rolnej Skarbu Państwa”, który był realizowany przez krakowskie firmy SmallGIS oraz ProGea 4D (wartość zleconych im prac to 2,8 mln zł).

Prace mają zostać wykonane w ciągu 36 miesięcy od podpisania umowy, ale nie później niż do końca kwietnia 2023 roku. Ich częścią będzie m.in.: zebranie danych in-situ z obszarów referencyjnych, budowa systemu monitorowania upraw, przygotowanie modułu generowania produktów, portalu internetowego oraz aplikacji mobilnej, przeprowadzenie szkoleń, a nawet zaproponowanie nowych rozwiązań legislacyjnych. Z punktu widzenia geodezji ważnym etapem jest przygotowanie mapy glebowo-rolniczej kraju w skali 1:5000. Ma ona bazować na dostępnych opracowaniach cyfrowych, a także zdigitalizowanych mapach analogowych.

Oferty można składać do 6 kwietnia. Wadium wynosi 4 mln zł. Podstawowym kryterium oceny ofert będzie cena (60% punktacji), a poza tym: okres gwarancji jakości oraz liczba poletek testowych wybranych do opracowania i walidacji modeli szacowania strat i plonów (po 20%).

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama