wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-03-24| Geodezja, Przetargi

Powstanie ogólnopolski system satelitarnego monitoringu upraw

Nawet 165 mln zł wart jest przetarg na zaprojektowanie i wdrożenie systemu satelitarnego monitorowania upraw rolnych w Polsce (S2MUR), który ogłosił Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.


Powstanie ogólnopolski system satelitarnego monitoringu upraw <br />
fot. KOWR
fot. KOWR

S2MUR ma objąć cały kraj (16 mln ha powierzchni upraw, 1,425 mln gospodarstw i 35 mln działek) i pozwalać określać m.in.: klasy pokrycia i użytkowania terenu, strukturę upraw, stan rozwojowy oraz kondycję roślinności, zagrożenia uprawy, niedobory wody, a także prognozować plony oraz kontrolować sposób wykorzystania gruntów w ramach Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Jak czytamy w specyfikacji przetargu, system ma służyć nie tylko resortowi rolnictwa i administracji publicznej, ale także rolnikom indywidualnym. S2MUR będzie operować zarówno w czasie typowego okresu wegetacyjnego, jak i w sytuacjach nadzwyczajnych (np. klęsk żywiołowych). Istotnym zadaniem systemu będzie monitorowanie suszy rolniczej. W tym zakresie S2MUR ma docelowo zastąpić aktualnie obowiązujące rozwiązania, w tym prace komisji szacującej zakres i wysokość szkód.

System zamawiany przez KOWR ma bazować na wynikach projektu pilotażowego „Wykorzystanie teledetekcji do zarządzania Zasobem Własności Rolnej Skarbu Państwa”, który był realizowany przez krakowskie firmy SmallGIS oraz ProGea 4D (wartość zleconych im prac to 2,8 mln zł).

Prace mają zostać wykonane w ciągu 36 miesięcy od podpisania umowy, ale nie później niż do końca kwietnia 2023 roku. Ich częścią będzie m.in.: zebranie danych in-situ z obszarów referencyjnych, budowa systemu monitorowania upraw, przygotowanie modułu generowania produktów, portalu internetowego oraz aplikacji mobilnej, przeprowadzenie szkoleń, a nawet zaproponowanie nowych rozwiązań legislacyjnych. Z punktu widzenia geodezji ważnym etapem jest przygotowanie mapy glebowo-rolniczej kraju w skali 1:5000. Ma ona bazować na dostępnych opracowaniach cyfrowych, a także zdigitalizowanych mapach analogowych.

Oferty można składać do 6 kwietnia. Wadium wynosi 4 mln zł. Podstawowym kryterium oceny ofert będzie cena (60% punktacji), a poza tym: okres gwarancji jakości oraz liczba poletek testowych wybranych do opracowania i walidacji modeli szacowania strat i plonów (po 20%).

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Heiterzy kłamcy, trole i innej maści szkodnicy społeczni powinni być ujawniani z imienia i nazwiska oraz swojego IP. Ludzkości nie stać aby nosić taką zarazę gorszą niż COVID-19.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
FaST A co z projektem unijnym realizowanym równolegle: FaST (Farm Sustainability Tool) przez firmę PwC o tej samej tematyce lob bardzo zbliżonej? Czy naprawdę trzeba kolejnego projektu aby zamortyzować sprzęt, w który zainwestowały firmy do celów CAPAP tj. 3D. Jestem ciekaw kto bo nie jaka firma będzie realizować ten projekt
 2 
odpowiedz zgłoś
Do Gruby Pełna zgoda. Te firmy po prostu nie będą mogły do tego tortu wystartować bo go wspoltworzyly. Przecież to musi być temat konkurencyjny. No ale przecież są sposoby - firmy córki itp. My obywatele ostrzegamy !!! Będziemy się temu bacznie przyglądać !!!
 4 
 5 
odpowiedz zgłoś
Dzwoń na pewno się dowdzwonisz, jak i do znacznej części ministerstwa. Kwarantanna.
 4 
 1 
odpowiedz zgłoś
Techmex zmartwychwstał czy co? Jutro dzwonię do Ministra Ardanowskiego. Niezła pułapka. Wiarygodność smallgis i progea żadna.
 4 
 4 
odpowiedz zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS