Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-01-24| Teledetekcja

O projekcie teledetekcyjnym w KOWR

Wczoraj (23 stycznia) w siedzibie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa odbyło się spotkanie roboczo-dyskusyjne dotyczące projektu „Wykorzystanie teledetekcji do Zarządzania Zasobem Własności Rolnej Skarbu Państwa – etap pilotażowy”.


O projekcie teledetekcyjnym w KOWR

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: zastępca dyrektora generalnego KOWR Wojciech Kędzia, prezes GUS Dominik Rozkrut, dyrektor IGiK Robert Bauer, dyrektor Departamentu Baz Referencyjnych i Kontroli Terenowych ARiMR Stanisław Sas, przedstawiciele ARiMR, GUS, IGiK, CBK oraz firm bezpośrednio zaangażowanych w realizację projektu pilotażowego – SmallGIS, ProGea 4D i Orbitile (recenzent projektu).

Podczas wydarzenia podpisane zostało porozumienie pomiędzy GUS i KOWR, które dotyczy współpracy w zakresie wdrażania nowoczesnych rozwiązań teledetekcyjnych do szerokiego zakresu monitorowania produkcji rolnej na terenie całego kraju.

– Projekt pokazał, że można pomiędzy różnymi instytucjami i w różnych instytucjach współpracować między sobą w celu podnoszenia efektywności wykorzystania środków publicznych – powiedział Wojciech Kędzia.
Przedsięwzięcie ma na celu:
• stworzenie w pełni automatycznego i kompleksowego cyfrowego systemu monitorowania szkód w rolnictwie spowodowanych suszą, wymoknięciami i wymarznięciami;
• wdrożenie systemu monitorowania upraw, na podstawie synergii danych satelitarnych i meteorologicznych w rolnictwie, m.in. w zakresie użytkowania nieruchomości, suszy rolniczej, wymoknięć, wymarznięć;
• wdrożenie procesu decyzyjnego w zakresie obniżenia umorzenia czynszu dzierżawnego poprzez wsparcie komisji ds. szacowania strat w przypadku wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych;
• zastąpienie systemu szacowania strat obszarowego z wykorzystaniem fizycznych badań terenowych na system dokładny, automatyczny i zwalidowany.

Podczas spotkania omówione zostały sprawy techniczne związane z realizacją projektu pilotażowego, m.in. zastosowane oprogramowania, przetwarzane dane, używane parametry. Poruszono również problemy, z którymi spotkał się wykonawca podczas realizacji przedsięwzięcia oraz wstępne założenia projektu docelowego pn. „System Satelitarnego Monitorowania Upraw Rolnych”, do którego przygotowuje się obecnie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Źródło: KOWR


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS