By skorzystać z tej możliwości, należy przesłać do gdańskiego ośrodka dokumentacji mapę w formacie PDF oraz wniosek o uwierzytelnienie – oba dokumenty powinny zawierać podpis kwalifikowany lub podpis złożony przez Profil Zaufany. Wniosek o uwierzytelnienie można także przesłać dla dokumentacji, która została już wcześniej złożona w urzędzie i oczekuje na weryfikację. Co ważne, dotyczy to również map analogowych – w takim przypadku jest ona skanowania w ośrodku, a uwierzytelnieniu podlega cyfrowy egzemplarz. Oczywiście tradycyjne uwierzytelnianie map drukowanych jest nadal dostępne, tyle że teraz są one zwracane geodecie pocztą.
Jak w rozmowie z Geoforum.pl wyjaśnia Anna Bielińska z Wydziału Geodezji, wprowadzenie cyfrowego uwierzytelniania jest własną inicjatywą urzędu, która ma usprawnić obsługę wykonawców prac geodezyjnych. W obliczu epidemii koronawirusa gdański ośrodek – podobnie jak wiele innych w kraju – pracuje w ograniczonym zakresie. Analogową dokumentację można jedynie składać do skrzynki lub przysłać pocztą, a część weryfikatorów pracuje zdalnie z domu.
Do cyfrowego uwierzytelniania wykorzystywany jest program Szafir oferowany przez Krajową Izbę Rozliczeniową, który umożliwia wstawienie zestawu danych zgodnych z odpowiednim schematem XML. Oprócz tego dokument opatrywany jest podpisem kwalifikowanym typu PAdES, który można zweryfikować w aplikacji Szafir i odczytać w Adobe Reader.
Innym rozwiązaniem, które ułatwia internetową obsługę prac w gdańskim ośrodku, jest operat elektroniczny. – Choć funkcjonuje on u nas już od pewnego czasu, zauważyliśmy, że od ogłoszenia epidemii znacznie zyskał na popularności – dodaje Anna Bielińska.