Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-04-03| Geodezja

Gdańsk wprowadza elektroniczne uwierzytelnianie

Aby ułatwić wykonawcom prac geodezyjnych załatwianie spraw drogą elektroniczną, Wydział Geodezji Urzędu Miasta Gdańska wprowadził możliwość elektronicznego uwierzytelniania map.


Gdańsk wprowadza elektroniczne uwierzytelnianie

By skorzystać z tej możliwości, należy przesłać do gdańskiego ośrodka dokumentacji mapę w formacie PDF oraz wniosek o uwierzytelnienie – oba dokumenty powinny zawierać podpis kwalifikowany lub podpis złożony przez Profil Zaufany. Wniosek o uwierzytelnienie można także przesłać dla dokumentacji, która została już wcześniej złożona w urzędzie i oczekuje na weryfikację. Co ważne, dotyczy to również map analogowych – w takim przypadku jest ona skanowania w ośrodku, a uwierzytelnieniu podlega cyfrowy egzemplarz. Oczywiście tradycyjne uwierzytelnianie map drukowanych jest nadal dostępne, tyle że teraz są one zwracane geodecie pocztą.

Jak w rozmowie z Geoforum.pl wyjaśnia Anna Bielińska z Wydziału Geodezji, wprowadzenie cyfrowego uwierzytelniania jest własną inicjatywą urzędu, która ma usprawnić obsługę wykonawców prac geodezyjnych. W obliczu epidemii koronawirusa gdański ośrodek – podobnie jak wiele innych w kraju – pracuje w ograniczonym zakresie. Analogową dokumentację można jedynie składać do skrzynki lub przysłać pocztą, a część weryfikatorów pracuje zdalnie z domu.

Do cyfrowego uwierzytelniania wykorzystywany jest program Szafir oferowany przez Krajową Izbę Rozliczeniową, który umożliwia wstawienie zestawu danych zgodnych z odpowiednim schematem XML. Oprócz tego dokument opatrywany jest podpisem kwalifikowanym typu PAdES, który można zweryfikować w aplikacji Szafir i odczytać w Adobe Reader.

Innym rozwiązaniem, które ułatwia internetową obsługę prac w gdańskim ośrodku, jest operat elektroniczny. – Choć funkcjonuje on u nas już od pewnego czasu, zauważyliśmy, że od ogłoszenia epidemii znacznie zyskał na popularności – dodaje Anna Bielińska.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS