Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2020-04-03 | Geodezja

Gdańsk wprowadza elektroniczne uwierzytelnianie

Aby ułatwić wykonawcom prac geodezyjnych załatwianie spraw drogą elektroniczną, Wydział Geodezji Urzędu Miasta Gdańska wprowadził możliwość elektronicznego uwierzytelniania map.


Ilustracja: Gdańsk wprowadza elektroniczne uwierzytelnianie

By skorzystać z tej możliwości, należy przesłać do gdańskiego ośrodka dokumentacji mapę w formacie PDF oraz wniosek o uwierzytelnienie – oba dokumenty powinny zawierać podpis kwalifikowany lub podpis złożony przez Profil Zaufany. Wniosek o uwierzytelnienie można także przesłać dla dokumentacji, która została już wcześniej złożona w urzędzie i oczekuje na weryfikację. Co ważne, dotyczy to również map analogowych – w takim przypadku jest ona skanowania w ośrodku, a uwierzytelnieniu podlega cyfrowy egzemplarz. Oczywiście tradycyjne uwierzytelnianie map drukowanych jest nadal dostępne, tyle że teraz są one zwracane geodecie pocztą.

Jak w rozmowie z Geoforum.pl wyjaśnia Anna Bielińska z Wydziału Geodezji, wprowadzenie cyfrowego uwierzytelniania jest własną inicjatywą urzędu, która ma usprawnić obsługę wykonawców prac geodezyjnych. W obliczu epidemii koronawirusa gdański ośrodek – podobnie jak wiele innych w kraju – pracuje w ograniczonym zakresie. Analogową dokumentację można jedynie składać do skrzynki lub przysłać pocztą, a część weryfikatorów pracuje zdalnie z domu.

Do cyfrowego uwierzytelniania wykorzystywany jest program Szafir oferowany przez Krajową Izbę Rozliczeniową, który umożliwia wstawienie zestawu danych zgodnych z odpowiednim schematem XML. Oprócz tego dokument opatrywany jest podpisem kwalifikowanym typu PAdES, który można zweryfikować w aplikacji Szafir i odczytać w Adobe Reader.

Innym rozwiązaniem, które ułatwia internetową obsługę prac w gdańskim ośrodku, jest operat elektroniczny. – Choć funkcjonuje on u nas już od pewnego czasu, zauważyliśmy, że od ogłoszenia epidemii znacznie zyskał na popularności – dodaje Anna Bielińska.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

g - ale co miałoby się zmienić? Fakt, że uwierzytelnienie jest pustą procedurą nie wymaganą formalnie? Czy fakt, że polski system geodezji jest patologiczny? Czy może chodziło Ci o to że profesor uświadomi Ci Twoje deficyty w związku z reakcję na zachowania niektórych wykonawców na spotkaniach? Jeśli chodzi o pierwsze dwa pytania to uprzejmie informuje, że nie zmieni, nie zamawiaj. Jeśli chodzi o trzecie to jest szansa, że profesor Ci pomoże. Nie zapomnij zapytac go o pieczątkę z ziemniaka i buraka, z pewnością dostarczysz mu tym wartościowego materiału do diagnozy.
    4 
 5 
geodeto wykonawco, bardzo ciekawe co napisałeś ale nie wspomniałeś o pieczątce z ziemniaka. Jeśli chodzi o PTG to raczej pieczątce z buraka, tuszu by nie trzeba było. Mogę zamówić ekspertyzę u jakiegoś profesora psychologii o zachowaniach niektórych wykonawców na spotkaniach, czy coś co zmieni ?
    11 
 7 
G - wspomniałeś o PTG dlatego, że to oni zamówili ekspertyzę prawną u profesora prawa z której wynika, że uwierzytelniania jest procedurą która nie jest formalnie do niczego wymagana a wyroki sądów, czy ostatnio rozstrzygnięcie SKO, to potwierdziły? Czy może dlatego, że twierdzą, że niezależnie od tego co napisałem wcześniej dodawana klauzula nie realizuje tego co jest zapisane w ustawie? Czy może dlatego, że nie lubisz tego, żeby podważać bezmyślną wiarę w omnipotencję administracji i GGK na czele? W sumie nieważne, dzięki, że dałeś pretekst żeby kolejny raz przypomnieć o prawdziwym obliczu tzw. "polskiej geodezji" - puste i szkodliwe procedury służące uzasadnieniu istnienia rozbudowanego aparatu administracyjnego sprawującego szkodliwy, bo ograniczający rozwój rynku i bieżącego funkcjonowania gospodarki, nadzór. Gdyby geodezja w Polsce wyglądała tak jak w na świecie to obecnie większości problemów z działaniem geodezji po prostu by nie było. Uświadomcie to sobie fani zasobu i nadzoru geodezyjnego?
    6 
 11 
Taki znak ziemniaka z PTG to byłoby coś, pod warunkiem że byłby cyfrowy.
    4 
 3 
uwierzytelnianie szafir, pades, odpowiedni xml.... chyba zapominamy po co są te dokumenty i komu służą. Może jeszcze dorzućmy znak jakości "Q" bądź pieczątkę z ziemniaka lub znak wodny z podobizną GGK?
    5 
 3 
uwierzytelnienie ...wprowadzenie cyfrowego uwierzytelniania jest własną inicjatywą urzędu... hmm... a czy nie wynika to z przepisów tj. załącznika nr 5 do rozp. w sprawie zasobu? Co w tym postępowaniu jest nowego?
    3 
 5 



zobacz też:

Tarcza Antykryzysowa wchodzi w życie. Co dla geodezji?

Wczoraj (31 marca) weszły w życie ustawy tzw. Tarczy Antykryzysowej mające ograniczyć...

Rząd wprowadza kolejne ograniczenia w związku z epidemią. Co z geodezją? [aktualizacja]

Od 1 kwietnia zaczną obowiązywać kolejne ograniczenia w...

Mapy pandemii koronawirusa [PRZEGLĄD OPRACOWAŃ]

W ostatnich tygodniach ludzie na całym świecie bacznie śledzą rozwój pandemii koronawirusa. Ogromnym...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geospatial Revolution, odc. 2
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w czasie spisu ludności Warszawy w 1792 r. imiennie spisywano tylko głowę rodziny?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Henryk Arctowski (1871-1958)

Henryk Arctowski (1871-1958)
Naukowiec, badacz terenów podbiegunowych. Urodził się 25 lipca 1871 roku w Warszawie w rodzinie Artztów pochodzącej z Wirtembergii (potem spolszczył nazwisko). Uczył się w Inowrocławiu; ale w sytuacji rozwijającego się Kulturkampfu...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2001
Do 2001 roku uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii otrzymało 17,5 tys. osób.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2