Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-03-27| Mapy

Mapy pandemii koronawirusa [PRZEGLĄD OPRACOWAŃ]

W ostatnich tygodniach ludzie na całym świecie bacznie śledzą rozwój pandemii koronawirusa. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się również internetowe mapy prezentujące różne aspekty tego zagadnienia. Poniżej publikujemy zestawienie najciekawszych i najbardziej popularnych opracowań kartograficznych. Artykuł będzie systematycznie aktualizowany o kolejne serwisy.

(ostatnia aktualizacja wiadomości: 8 grudnia 2020 r.)


Mapy pandemii koronawirusa [PRZEGLĄD OPRACOWAŃ]

Mapy świata

  • Uniwersytet Johna Hopkinsa – to bez wątpienia najpopularniejsza internetowa mapa pokazująca statystyki dotyczące zakażeń koronawirusem na świecie, do dziś prezentowana w wielu środkach masowego przekazu. Ruszyła pod koniec stycznia, gdy pandemia wydawała się jeszcze problemem wyłącznie Chin (szerzej o opracowaniu piszemy w GEODECIE 3/2020).
  • WHOzachorowania w poszczególnych krajach według danych Światowej Organizacji Zdrowia.
  • Microsoft –tu również możemy przeglądać aktualne statystyki dotyczące zakażeń. Wyróżnikiem serwisu są odnośniki do artykułów prasowych o stanie epidemii w poszczególnych krajach.
  • Mapbox – opracowanie chińskiego oddziału firmy Mapbox wyróżnia przede wszystkim atrakcyjna szata graficzna oraz różnorodność metod prezentacji kartograficznej.
  • HealthMap.org – mapa światowych doniesień medialnych dotyczących pandemii COVID-19.
  • HEiGIT – mapa badań medycznych prowadzonych na całym świecie mających pomóc w walce z koronawirusem. Opracowanie powstało w Instytucie Technologii Geoinformacyjnych w Heidelbergu.

Mapy Polski

  • Gov.ploficjalne, rządowe zestawienie danych dotyczących krajowych zachorowań na COVID-19. Obecnie stanowi podstawę większości innych internetowych map prezentujących to zagadnienie. Dane początkowo były prezentowane wg powiatów, a obecnie już tylko wg województw.
  • Geoportal.gov.pl – rządowe dane o zachorowaniach możemy tu przeglądać razem w wieloma innymi warstwami urzędowych danych przestrzennych. Grupa warstw „Koronawirus” zawiera także dane o lokalizacji oddziałów zakaźnych oraz stacji sanitarno-epidemiologicznych.
  • GIS-Expert – to jedna z pierwszych map prezentujących krajowe zakażenia koronawirusem. Oprócz infekcji znajdziemy tu również statystyki dotyczące liczby osób hospitalizowanych i objętych kwarantanną, a także liczby łóżek w szpitalach zakaźnych.
  • Esri Polska – krajowa adaptacja opisanej powyżej mapy Uniwersytetu Johna Hopkinsa.
  • Koronawirus w Polsce – serwis zawierający liczbe wykresy i mapy prezentujące stan epidemii zarówno w całym kraju, jak i w poszczególnych województwach
  • COVID-19 w Polsce – bogaty zestaw różnorodnych map bazujących na danych zbieranych przez Michała Rogalskiego.
  • BiqData – zestawy różnorodnych map i wykresów dotyczących zachorowań w Polsce i na świecie przygotowywane przez redakcję serwisu Wyborcza.pl.
  • Pokaż Wirusa – mapa prezentuje szczegółowe statystyki dotyczące epidemii wg województw, a także oddziały zakaźne, stacje sanitarno-epidemiologiczne, laboratoria badające próbki oraz aktywne przejścia graniczne.
  • Pomagamy – mapa przygotowana przez Esri Polska dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, na której nanoszone są lokalizacje osób gotowych nieść pomoc sąsiadom np. w zrobieniu zakupów czy wyprowadzeniu psa.

Mapy regionów

  • Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia – dane dotyczące epidemii dla 41 gmin Górnego Śląska wchodzących w skład GZM.
  • Mazowieckiemapa opracowana i aktualizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.
  • Pomorskie – mapy i szczegółowe dane dotyczące epidemi pochodzące z pomorskiego sanepidu (by wyświetlić, należy kliknąć na najnowszą wiadomość).

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama