wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-03-25| GIS, Mapy

Mapy pokazują, czy przestrzegamy kwarantanny

Zostań w domu! – w ostatnich dniach z powodu pandemii koronawirusa to hasło powtarzane jest jak mantra. Tylko czy obywatele się tego słuchają? Stosując narzędzia big data, można to łatwo sprawdzić.


Mapy pokazują, czy przestrzegamy kwarantanny <br />
Analiza Cloud Technologies SA dla 24 lutego i 15 marca
Analiza Cloud Technologies SA dla 24 lutego i 15 marca
Mapy pokazują, czy przestrzegamy kwarantanny <br />
Analiza firmy Mapbox
Analiza firmy Mapbox
Mapy pokazują, czy przestrzegamy kwarantanny <br />
Zatoka Wenecka okiem Sentinela-2 8 lutego (góra) i 19 marca (dół)
Zatoka Wenecka okiem Sentinela-2 8 lutego (góra) i 19 marca (dół)

Mobilność urządzeń mobilnych

Na przeprowadzenie takiej analizy zdecydowała się m.in. spółka Cloud Technologies SA, która na co dzień zajmuje się przetwarzaniem anonimowych danych o geolokalizacji kilku miliardów urządzeń mobilnych podłączonych do internetu na 200 rynkach świata. Na podstawie tych zasobów firma dokonała analizy mobilności społeczeństw w Polsce, Włoszech i Wielkiej Brytanii w dniach od 24 lutego do 15 marca. W badaniu nie zostały uwzględnione dane o zachowaniach użytkowników, którzy odbywali dłuższe podróże w jedną stronę, co wskazywało na to, że mamy do czynienia na przykład z osobami powracającymi do domu po urlopie. W ramach analizy odległości zostały znormalizowane, tak aby możliwe było porównanie danych między różnymi krajami. Potrzeba normalizacji wynika z tego, że średnie odległości w poszczególnych krajach znacząco się różnią (wpływ na to może mieć średnia odległość między miejscem zamieszkania a miejscem pracy czy chociażby klimat i pogoda).

Wynikiem analiz Cloud Technologies są m.in. zestawy map, na których kolor czerwony oznacza urządzenia należące do osób, które przemieszczały się, a zielony to urządzenia, które należały do osób niezmieniających miejsca pobytu.

Co ciekawe, wynika z nich, że spośród tych trzech nacji to Polacy najpoważniej podeszli do ograniczenia swoich aktywności. Tendencję spadkową w naszej mobilności daje się zauważyć już po kilku dniach od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Z kolei Włosi, mimo że dziś to jedna z najbardziej dotkniętych pandemią nacji na świecie, nawet mimo wprowadzenia całkowitej blokady nie zredukowali swoich aktywności tak jak Polacy – pokazuje badanie. Natomiast Brytyjczycy w badanym okresie w żadnym stopniu nie zrezygnowali z życia towarzyskiego, a ich sposób funkcjonowania nie uległ specjalnym zmianom.

Podobne analizy wykonała i opublikowała amerykańska firma Mapbox, choć zostały one zaprezentowane w zupełnie inny sposób. Korzystając z danych Mapbox Traffic o natężeniu ruchu drogowego na całym świecie (łącznie 16 mld anonimowych punktów), wykonano opracowania pokazujące spadek ilości zebranych danych telemetrycznych pomiędzy tygodniami zaczynającymi się 13 stycznia i 16 marca. Wyniki pokazano w siatce kwadratów. Pokazują one np., że w Hiszpanii czy Włoszech ruch zmalał nawet o 80%, podczas gdy w Wielkiej Brytanii spadek okazał się znacznie mniejszy.

Dane operatorów telekomunikacyjnych w służbie państwa

Powyższe badania, choć bardzo ciekawe, mają ograniczoną reprezentatywność. Zdecydowanie lepiej do tego celu nadają się informacje wprost od operatorów telefonii, bo obejmują wszystkie telefony komórkowe. Co ciekawe, takie analizy są już prowadzone. O anonimowe dane zwróciły się już do telekomów władze Niemiec, Austrii czy Włoch. Chcą je wykorzystać do analiz, na ile mieszkańcy poszczególnych regionów stosują się do ograniczeń w poruszaniu się.

Zmiany widać nawet z kosmosu

Skutki wprowadzania ograniczeń w mobilności widać już nawet z orbity okołoziemskiej. Światowe media obiegły wizualizacje pomiarów atmosfery wykonanych przez europejskiego satelitę Seintinel-5P. Jak na dłoni pokazują one znaczne zmiany stężenia dwutlenku azotu (gazu emitowanego w szczególności przez pojazdy) w Chinach czy Włoszech.

Ale zmiany widać również na zobrazowaniach optycznych. Jednym z ciekawszych przykładów są zdjęcia Wenecji wykonane przez Sentinela-2. Dobrze widać na nich, jak wprowadzenie kwarantanny wyraźnie wpłynęło na poprawienie się jakości wód Zatoki Weneckiej.

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
analiza COVID Polecam zajrzeć na stronę firmy, która zajmuje się analizą danych big data, przygotowali fajny dashboard w tym temacie https://newdatalabs.com/coronavirus-analiza-smiert elnosci/
odpowiedz zgłoś
mapbox Czyli ze im bardziej brązowo to mniej ruchu ?
 1 
odpowiedz zgłoś
Porównanie do 15 czy 16 marca ? Opis pod zdjęciem co innego w tekście co innego. Osama dane są znormalizowane kolorami do Europy gdzie Włochy praktycznie stoją w miejscu i dotyczą czasu kiedy ludzie jeszcze organizowali się w pracę zdalną i zmieniali nawyki. Ciekawsze byłyby przemieszczenia w tygodniu 16-22 marca na terenie Polski w tym statystyki ruchu kolejowego i kołowego oraz porównanie np. zużycia prądu dla gospodarstw domowych na taryfie G11 czy ilości transakcji w terminalach bankomatowych w sklepach (miejsca koncentracji).
 2 
odpowiedz zgłoś
Tymczasem zdjęcia mówią odwrotnie niż artykuł Np. jeśli wysyłana jest telemetria w momencie ruchu, a we Włoszech jest najwyższe decrease in telemetry, to znaczy że Włochy zamarły a reszta działa dalej. Czyli typowy artykuł buraczanych polaków co nie potrafią nawet cudzych wyników poprawnie zacytować.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
4 komentarzewiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS