Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-03-25| GIS, Mapy

Mapy pokazują, czy przestrzegamy kwarantanny

Zostań w domu! – w ostatnich dniach z powodu pandemii koronawirusa to hasło powtarzane jest jak mantra. Tylko czy obywatele się tego słuchają? Stosując narzędzia big data, można to łatwo sprawdzić.


Mapy pokazują, czy przestrzegamy kwarantanny <br />
Analiza Cloud Technologies SA dla 24 lutego i 15 marca
Analiza Cloud Technologies SA dla 24 lutego i 15 marca
Mapy pokazują, czy przestrzegamy kwarantanny <br />
Analiza firmy Mapbox
Analiza firmy Mapbox
Mapy pokazują, czy przestrzegamy kwarantanny <br />
Zatoka Wenecka okiem Sentinela-2 8 lutego (góra) i 19 marca (dół)
Zatoka Wenecka okiem Sentinela-2 8 lutego (góra) i 19 marca (dół)

Mobilność urządzeń mobilnych

Na przeprowadzenie takiej analizy zdecydowała się m.in. spółka Cloud Technologies SA, która na co dzień zajmuje się przetwarzaniem anonimowych danych o geolokalizacji kilku miliardów urządzeń mobilnych podłączonych do internetu na 200 rynkach świata. Na podstawie tych zasobów firma dokonała analizy mobilności społeczeństw w Polsce, Włoszech i Wielkiej Brytanii w dniach od 24 lutego do 15 marca. W badaniu nie zostały uwzględnione dane o zachowaniach użytkowników, którzy odbywali dłuższe podróże w jedną stronę, co wskazywało na to, że mamy do czynienia na przykład z osobami powracającymi do domu po urlopie. W ramach analizy odległości zostały znormalizowane, tak aby możliwe było porównanie danych między różnymi krajami. Potrzeba normalizacji wynika z tego, że średnie odległości w poszczególnych krajach znacząco się różnią (wpływ na to może mieć średnia odległość między miejscem zamieszkania a miejscem pracy czy chociażby klimat i pogoda).

Wynikiem analiz Cloud Technologies są m.in. zestawy map, na których kolor czerwony oznacza urządzenia należące do osób, które przemieszczały się, a zielony to urządzenia, które należały do osób niezmieniających miejsca pobytu.

Co ciekawe, wynika z nich, że spośród tych trzech nacji to Polacy najpoważniej podeszli do ograniczenia swoich aktywności. Tendencję spadkową w naszej mobilności daje się zauważyć już po kilku dniach od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Z kolei Włosi, mimo że dziś to jedna z najbardziej dotkniętych pandemią nacji na świecie, nawet mimo wprowadzenia całkowitej blokady nie zredukowali swoich aktywności tak jak Polacy – pokazuje badanie. Natomiast Brytyjczycy w badanym okresie w żadnym stopniu nie zrezygnowali z życia towarzyskiego, a ich sposób funkcjonowania nie uległ specjalnym zmianom.

Podobne analizy wykonała i opublikowała amerykańska firma Mapbox, choć zostały one zaprezentowane w zupełnie inny sposób. Korzystając z danych Mapbox Traffic o natężeniu ruchu drogowego na całym świecie (łącznie 16 mld anonimowych punktów), wykonano opracowania pokazujące spadek ilości zebranych danych telemetrycznych pomiędzy tygodniami zaczynającymi się 13 stycznia i 16 marca. Wyniki pokazano w siatce kwadratów. Pokazują one np., że w Hiszpanii czy Włoszech ruch zmalał nawet o 80%, podczas gdy w Wielkiej Brytanii spadek okazał się znacznie mniejszy.

Dane operatorów telekomunikacyjnych w służbie państwa

Powyższe badania, choć bardzo ciekawe, mają ograniczoną reprezentatywność. Zdecydowanie lepiej do tego celu nadają się informacje wprost od operatorów telefonii, bo obejmują wszystkie telefony komórkowe. Co ciekawe, takie analizy są już prowadzone. O anonimowe dane zwróciły się już do telekomów władze Niemiec, Austrii czy Włoch. Chcą je wykorzystać do analiz, na ile mieszkańcy poszczególnych regionów stosują się do ograniczeń w poruszaniu się.

Zmiany widać nawet z kosmosu

Skutki wprowadzania ograniczeń w mobilności widać już nawet z orbity okołoziemskiej. Światowe media obiegły wizualizacje pomiarów atmosfery wykonanych przez europejskiego satelitę Seintinel-5P. Jak na dłoni pokazują one znaczne zmiany stężenia dwutlenku azotu (gazu emitowanego w szczególności przez pojazdy) w Chinach czy Włoszech.

Ale zmiany widać również na zobrazowaniach optycznych. Jednym z ciekawszych przykładów są zdjęcia Wenecji wykonane przez Sentinela-2. Dobrze widać na nich, jak wprowadzenie kwarantanny wyraźnie wpłynęło na poprawienie się jakości wód Zatoki Weneckiej.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama