wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-04-01| Geodezja, Firma, Prawo

Tarcza Antykryzysowa wchodzi w życie. Co dla geodezji?

Wczoraj (31 marca) weszły w życie ustawy tzw. Tarczy Antykryzysowej mające ograniczyć negatywne skutki gospodarcze spowodowane przez pandemię koronawirusa. Część przepisów powinna zainteresować branżę geodezyjną.


Tarcza Antykryzysowa wchodzi w życie. Co dla geodezji?

Zwolnienie z ZUS tylko dla najmniejszych

W ustawie przewidziano szereg rozwiązań, które w założeniu mają zmniejszyć obciążenia finansowe przedsiębiorstw lub odłożyć pewne zobowiązania na później. Jedną z najbardziej dyskutowanych propozycji było czasowe zwolnienie firm ze składek ZUS. Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, (a za nim m.in. niektóre organizacje geodezyjne) apelował, by mechanizm ten objął wszystkie firmy, nie tylko te najmniejsze. Ostatecznie rząd nie przychylił się jednak do tych postulatów.

Zgodnie z przyjętymi przepisami państwo przejmie na 3 miesiące (za marzec, kwiecień i maj br.) pokrycie składek ZUS od mikrofirm zatrudniających do 9 osób, założonych przed 1 lutego br. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni z przychodem w wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia, którzy opłacają składki tylko za siebie. Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, FGŚP i FEP. Zarówno przedsiębiorca, jak i pracujące dla niego osoby zachowają prawo do świadczeń zdrowotnych i z ubezpieczeń społecznych za okres zwolnienia ze składek. Rząd wyłoży na ten cel 9,5 mld zł.

Tarcza przewiduje dla przedsiębiorców ponadto:

 • świadczenie postojowe w kwocie do ok. 2 tys. zł – dla zleceniobiorców (umowa zlecenia, agencyjna, o dzieło) i samozatrudnionych o przychodzie poniżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia;
 • dofinansowanie wynagrodzeń pracowników – do wysokości 40% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i uelastycznienie czasu pracy – dla firm w kłopotach;
 • uelastycznienie pracy (pracodawca dotknięty skutkami epidemii będzie mógł skrócić dobowy czas nieprzerwanego odpoczynku dla pracownika z obecnych 11 godzin do 8);
 • czasowe zniesienie opłaty prolongacyjnej przy odraczaniu lub rozkładaniu na raty należności skarbowych i składkowych (ZUS);
 • korzystniejsze zasady rozliczania straty;
 • odroczenie niektórych obowiązków podatkowych i prawnych;
 • umożliwienie radzie gminy odstąpienia, za część roku 2020, od pobierania podatku od nieruchomości od firm, które przez epidemię koronawirusa utraciły płynność finansową;
 • przedłużenie bankowych kredytów obrotowych w oparciu o dane finansowe na koniec 2019, a także gwarancje de minimis z BGK oraz dopłaty BGK do odsetek.

Zamówienia publiczne bez kar

Dla firm geodezyjnych utrzymujących się z przetargów ważną zmianą jest wprowadzenie mechanizmu wydłużania terminów realizacji zamówień publicznych. Służyć temu będzie procedura zwalniająca z naliczania kar umownych za opóźnienia w realizacji przetargów, ale tylko wtedy, gdy związane są z epidemią. Jednocześnie nienaliczenie kar umownych w tej procedurze nie będzie stanowić naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Dodatkowo wprowadzony będzie przyspieszony tryb lub niestosowanie przepisów Prawa zamówień publicznych w przypadku zamówień niezbędnych do walki z koronawirusem.

Gdzie znajdę szczegóły?

Kluczowe dla przedsiębiorców zapisy Tarczy Antykryzysowej znalazły się w ustawie z 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 568). Wyjaśnienia do tych przepisów opublikowano na stronie rządu, uruchomiono także oddzielną witrynę na platformie Gov.pl.

Warto także śledzić stronę akcji #RatujBiznes uruchomioną przez rzecznika małych i średnich przedsiębiorców. Wkrótce zostaną na niej opublikowane szczegółowe informacje, jak firmy mogą skorzystać z rozwiązań zapisanych w Tarczy. Już teraz znajdziemy tam wyjaśnienia (wraz ze wzorami formularzy) dotyczące obecnych mechanizmów wspomagających przedsiębiorców w trudnej sytuacji finansowej (odroczenia płatności, rozłożenie danin itp.). Na stronie opublikowano ponadto listę kancelarii świadczących bezpłatną pomoc prawną.

Kolejne elementy Tarczy wkrótce

Rząd zapowiada wprowadzanie kolejnych działań w ramach Tarczy Antykryzysowej. Mają to być nie tylko nowe akty prawne, ale również inwestycje mające rozruszać gospodarkę.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Optymistycznie "Co wy tu za głupoty wypisujecie o nowej wyższej opłacie? Przecież projekt ustawy nie został uchwalony. Zacięło się po senacie. " I jeszcze dluuuuuuuuuuugo pewnie nie będzie. Jak tak dalej pójdzie to wszystko się sypnie, włącznie z rządem...
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
Co wy tu za głupoty wypisujecie o nowej wyższej opłacie? Przecież projekt ustawy nie został uchwalony. Zacięło się po senacie.
 2 
odpowiedz zgłoś
@ O nowej wyższej opłacie za zgłaszanie prac geodezyjnych (zakup danych, które przekazujemy za darmo).
 5 
 5 
odpowiedz zgłoś
m o jakim nowym podatku geodezyjnym piszesz?
odpowiedz zgłoś
@ Wyliczenia pokazują że padnie cześć małych i większość dużych.Nalezy pamiętać że sejm uchwalił nowy podatek geodezyjny, który jest gwoździem do trumny branży. Niestety obecny minister wbrew głosom branży wybrał partykularny interes branży informatycznej. Nie będzie już się obywatelom wytłumaczyć że mapa zasadnicza i ogromne środki, które są przeznaczane na epigramy geodezyjne są im niezbędne. W dobie globalej recesji powiaty będą musiały zlikwidować bardzo kosztowne podgiki.
 6 
 6 
odpowiedz zgłoś
smuteczek Oczywistym jest, że los małych geodezyjnych firm nikogo nie poruszy. Teraz będą padać. Trochę bida zajrzy w oczy... a po kilku miesiącach coś się ruszy. Dla geodetów ludzka tragedia. Dla gospodarki mało znaczący problem.
 5 
odpowiedz zgłoś
@ Pojawiają się pierwsze zwolnienia pracowników w firmach geodezyjnych. Wielu kolegów mówi, że z wypowiedzeniami zaczeka jeszcze tydzień lub dwa. Sytuacja jest dynamiczna.
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
O! I to jest wiadomość na Prima Aprilis Tarcza, dla wszystkich, ale akurat Was nie obroni.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
8 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS