|2020-04-01|
Geodezja, Firma, Prawo
Tarcza Antykryzysowa wchodzi w życie. Co dla geodezji?
Wczoraj (31 marca) weszły w życie ustawy tzw. Tarczy Antykryzysowej mające ograniczyć negatywne skutki gospodarcze spowodowane przez pandemię koronawirusa. Część przepisów powinna zainteresować branżę geodezyjną.
Zwolnienie z ZUS tylko dla najmniejszych
W ustawie przewidziano szereg rozwiązań, które w założeniu mają zmniejszyć obciążenia finansowe przedsiębiorstw lub odłożyć pewne zobowiązania na później. Jedną z najbardziej dyskutowanych propozycji było czasowe zwolnienie firm ze składek ZUS. Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, (a za nim m.in. niektóre organizacje geodezyjne) apelował, by mechanizm ten objął wszystkie firmy, nie tylko te najmniejsze. Ostatecznie rząd nie przychylił się jednak do tych postulatów.
Zgodnie z przyjętymi przepisami państwo przejmie na 3 miesiące (za marzec, kwiecień i maj br.) pokrycie składek ZUS od mikrofirm zatrudniających do 9 osób, założonych przed 1 lutego br. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni z przychodem w wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia, którzy opłacają składki tylko za siebie. Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, FGŚP i FEP. Zarówno przedsiębiorca, jak i pracujące dla niego osoby zachowają prawo do świadczeń zdrowotnych i z ubezpieczeń społecznych za okres zwolnienia ze składek. Rząd wyłoży na ten cel 9,5 mld zł.
Tarcza przewiduje dla przedsiębiorców ponadto:
- świadczenie postojowe w kwocie do ok. 2 tys. zł – dla zleceniobiorców (umowa zlecenia, agencyjna, o dzieło) i samozatrudnionych o przychodzie poniżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia;
- dofinansowanie wynagrodzeń pracowników – do wysokości 40% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i uelastycznienie czasu pracy – dla firm w kłopotach;
- uelastycznienie pracy (pracodawca dotknięty skutkami epidemii będzie mógł skrócić dobowy czas nieprzerwanego odpoczynku dla pracownika z obecnych 11 godzin do 8);
- czasowe zniesienie opłaty prolongacyjnej przy odraczaniu lub rozkładaniu na raty należności skarbowych i składkowych (ZUS);
- korzystniejsze zasady rozliczania straty;
- odroczenie niektórych obowiązków podatkowych i prawnych;
- umożliwienie radzie gminy odstąpienia, za część roku 2020, od pobierania podatku od nieruchomości od firm, które przez epidemię koronawirusa utraciły płynność finansową;
- przedłużenie bankowych kredytów obrotowych w oparciu o dane finansowe na koniec 2019, a także gwarancje de minimis z BGK oraz dopłaty BGK do odsetek.
Zamówienia publiczne bez kar
Dla firm geodezyjnych utrzymujących się z przetargów ważną zmianą jest wprowadzenie mechanizmu wydłużania terminów realizacji zamówień publicznych. Służyć temu będzie procedura zwalniająca z naliczania kar umownych za opóźnienia w realizacji przetargów, ale tylko wtedy, gdy związane są z epidemią. Jednocześnie nienaliczenie kar umownych w tej procedurze nie będzie stanowić naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Dodatkowo wprowadzony będzie przyspieszony tryb lub niestosowanie przepisów Prawa zamówień publicznych w przypadku zamówień niezbędnych do walki z koronawirusem.
Gdzie znajdę szczegóły?
Kluczowe dla przedsiębiorców zapisy Tarczy Antykryzysowej znalazły się w ustawie z 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 568). Wyjaśnienia do tych przepisów opublikowano na stronie rządu, uruchomiono także oddzielną witrynę na platformie Gov.pl.
Warto także śledzić stronę akcji #RatujBiznes uruchomioną przez rzecznika małych i średnich przedsiębiorców. Wkrótce zostaną na niej opublikowane szczegółowe informacje, jak firmy mogą skorzystać z rozwiązań zapisanych w Tarczy. Już teraz znajdziemy tam wyjaśnienia (wraz ze wzorami formularzy) dotyczące obecnych mechanizmów wspomagających przedsiębiorców w trudnej sytuacji finansowej (odroczenia płatności, rozłożenie danin itp.). Na stronie opublikowano ponadto listę kancelarii świadczących bezpłatną pomoc prawną.
Kolejne elementy Tarczy wkrótce
Rząd zapowiada wprowadzanie kolejnych działań w ramach Tarczy Antykryzysowej. Mają to być nie tylko nowe akty prawne, ale również inwestycje mające rozruszać gospodarkę.
JK
|