|2020-03-31|
Geodezja, Prawo
Rząd wprowadza kolejne ograniczenia w związku z epidemią. Co z geodezją? [aktualizacja]
Od 1 kwietnia zaczną obowiązywać kolejne ograniczenia w poruszaniu się związane z epidemią koronawirusa. Kilka z nich wydaje się szczególnie istotnych dla funkcjonowania branży geodezyjnej.
W mocy pozostają dotychczasowe ograniczenia wprowadzone 25 marca. Wciąż możemy się zatem przemieszczać w związku z naszą działalnością zawodową. Z wyjaśnień na rządowej witrynie informacyjnej wynika jednak, że nowe obostrzenia mogą ograniczyć wykonywanie prac geodezyjnych w przestrzeni publicznej. Od 1 kwietnia wprowadzona zostanie konieczność utrzymania przynajmniej 2-metrowego odstępu między innymi pieszymi, co dotyczy również rodzin i bliskich. Wprowadzany jest także zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych pełniących funkcje publiczne, tj. w: parkach, zieleńcach, na promenadach, bulwarach, w ogrodach botanicznych i zoologicznych czy w ogródkach jordanowskich.
Od 1 kwietnia instytucje publiczne swoje obowiązki mają wykonywać zdalnie. Wyjątek mogą stanowić jedynie czynności, „w których praca zdalna nie gwarantuje możliwości realizacji ich kluczowych obowiązków”. Czy wyjątek ten dotyczy ODGiK-ów, szczególnie tych, które nie oferują e-usług? Wydaje się, że tak, choć już po wprowadzeniu poprzednich obostrzeń część ośrodków przestała przyjmować petentów.
Jeśli w jakiejś firmie prace wciąż wykonywane są w biurze, pracodawcy będą musieli zapewnić swoim pracownikom dodatkowe środki bezpieczeństwa. Od 2 kwietnia stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra, z kolei pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących.
Na razie powyższe ograniczenia wynikają wyłącznie z informacji przedstawionych przez rząd w internecie oraz na konferencji prasowej. Należy się jednak spodziewać, że lada moment wydane zostanie stosowne rozporządzenie.
Wspomniane zakazy mają funkcjonować do odwołania. Za ich złamanie grozi grzywna w wysokości od 5 tys. do 30 tysięcy złotych.
Aktualizacja z 1 kwietnia: W Dzienniku Ustaw (poz. 566) ukazało się rozporządzenie określające nowe obostrzenia.
JK
|