Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-03-31| Geodezja, Prawo

Rząd wprowadza kolejne ograniczenia w związku z epidemią. Co z geodezją? [aktualizacja]

Od 1 kwietnia zaczną obowiązywać kolejne ograniczenia w poruszaniu się związane z epidemią koronawirusa. Kilka z nich wydaje się szczególnie istotnych dla funkcjonowania branży geodezyjnej.


Rząd wprowadza kolejne ograniczenia w związku z epidemią. Co z geodezją? [aktualizacja]

W mocy pozostają dotychczasowe ograniczenia wprowadzone 25 marca. Wciąż możemy się zatem przemieszczać w związku z naszą działalnością zawodową. Z wyjaśnień na rządowej witrynie informacyjnej wynika jednak, że nowe obostrzenia mogą ograniczyć wykonywanie prac geodezyjnych w przestrzeni publicznej. Od 1 kwietnia wprowadzona zostanie konieczność utrzymania przynajmniej 2-metrowego odstępu między innymi pieszymi, co dotyczy również rodzin i bliskich. Wprowadzany jest także zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych pełniących funkcje publiczne, tj. w: parkach, zieleńcach, na promenadach, bulwarach, w ogrodach botanicznych i zoologicznych czy w ogródkach jordanowskich.

Od 1 kwietnia instytucje publiczne swoje obowiązki mają wykonywać zdalnie. Wyjątek mogą stanowić jedynie czynności, „w których praca zdalna nie gwarantuje możliwości realizacji ich kluczowych obowiązków”. Czy wyjątek ten dotyczy ODGiK-ów, szczególnie tych, które nie oferują e-usług? Wydaje się, że tak, choć już po wprowadzeniu poprzednich obostrzeń część ośrodków przestała przyjmować petentów.

Jeśli w jakiejś firmie prace wciąż wykonywane są w biurze, pracodawcy będą musieli zapewnić swoim pracownikom dodatkowe środki bezpieczeństwa. Od 2 kwietnia stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra, z kolei pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

Na razie powyższe ograniczenia wynikają wyłącznie z informacji przedstawionych przez rząd w internecie oraz na konferencji prasowej. Należy się jednak spodziewać, że lada moment wydane zostanie stosowne rozporządzenie.

Wspomniane zakazy mają funkcjonować do odwołania. Za ich złamanie grozi grzywna w wysokości od 5 tys. do 30 tysięcy złotych.

Aktualizacja z 1 kwietnia: W Dzienniku Ustaw (poz. 566) ukazało się rozporządzenie określające nowe obostrzenia.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS