wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-03-31| Geodezja, Prawo

Rząd wprowadza kolejne ograniczenia w związku z epidemią. Co z geodezją? [aktualizacja]

Od 1 kwietnia zaczną obowiązywać kolejne ograniczenia w poruszaniu się związane z epidemią koronawirusa. Kilka z nich wydaje się szczególnie istotnych dla funkcjonowania branży geodezyjnej.


Rząd wprowadza kolejne ograniczenia w związku z epidemią. Co z geodezją? [aktualizacja]

W mocy pozostają dotychczasowe ograniczenia wprowadzone 25 marca. Wciąż możemy się zatem przemieszczać w związku z naszą działalnością zawodową. Z wyjaśnień na rządowej witrynie informacyjnej wynika jednak, że nowe obostrzenia mogą ograniczyć wykonywanie prac geodezyjnych w przestrzeni publicznej. Od 1 kwietnia wprowadzona zostanie konieczność utrzymania przynajmniej 2-metrowego odstępu między innymi pieszymi, co dotyczy również rodzin i bliskich. Wprowadzany jest także zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych pełniących funkcje publiczne, tj. w: parkach, zieleńcach, na promenadach, bulwarach, w ogrodach botanicznych i zoologicznych czy w ogródkach jordanowskich.

Od 1 kwietnia instytucje publiczne swoje obowiązki mają wykonywać zdalnie. Wyjątek mogą stanowić jedynie czynności, „w których praca zdalna nie gwarantuje możliwości realizacji ich kluczowych obowiązków”. Czy wyjątek ten dotyczy ODGiK-ów, szczególnie tych, które nie oferują e-usług? Wydaje się, że tak, choć już po wprowadzeniu poprzednich obostrzeń część ośrodków przestała przyjmować petentów.

Jeśli w jakiejś firmie prace wciąż wykonywane są w biurze, pracodawcy będą musieli zapewnić swoim pracownikom dodatkowe środki bezpieczeństwa. Od 2 kwietnia stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra, z kolei pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

Na razie powyższe ograniczenia wynikają wyłącznie z informacji przedstawionych przez rząd w internecie oraz na konferencji prasowej. Należy się jednak spodziewać, że lada moment wydane zostanie stosowne rozporządzenie.

Wspomniane zakazy mają funkcjonować do odwołania. Za ich złamanie grozi grzywna w wysokości od 5 tys. do 30 tysięcy złotych.

Aktualizacja z 1 kwietnia: W Dzienniku Ustaw (poz. 566) ukazało się rozporządzenie określające nowe obostrzenia.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS