|2020-03-24|
Geodezja, Prawo
Na ile nowe ograniczenia w związku z pandemią wpływają na prace geodezyjne?
Rząd poinformował dziś (24 marca) o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa – generalnie wychodzenie z domu zostało ograniczone do absolutnego minimum. Na ile może to utrudnić lub uniemożliwić wykonywanie prac geodezyjnych?
fot. Pixabay
|
|
|
|
|
|
Do pracy droga wolna
Z informacji opublikowanych na portalu Gov.pl wynika, że wciąż dozwolone jest poruszanie się z domu do pracy i z powrotem, niezależnie od formy zatrudnienia. Co istotne, jeśli natrafimy na policyjną kontrolę, nie musimy przedstawiać żadnych dokumentów poświadczających, gdzie pracujemy. Z rządowych wyjaśnień nie wynika też, by możliwość poruszania się dotyczyła wyłącznie podróży do biura/urzędu. Możliwie powinny być zatem również dojazdy np. na teren budowy, na której geodeta świadczy swoje usługi.
Wciąż mamy również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością. Płynie stąd wniosek, że wprowadzone właśnie ograniczenia nie dotyczą np. przejazdu do ośrodka dokumentacji geodezyjnej (o ile ten przyjmuje interesantów, z czym różnie bywa).
Trzymaj odstęp
Nowe obostrzenia dotyczą także wszelkiego rodzaju zgromadzeń powyżej 2 osób (z pewnymi wyjątkami, np. mszy czy poruszania się komunikacją miejską). Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą natomiast zakładów pracy. Rząd podkreśla jednak, że należy stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników i środków dezynfekcji. Przypomnijmy, że we współpracy z głównym geodetą kraju takie zalecenia powstały również dla branży geodezyjnej.
Rodzi się jednak pytanie, czy obostrzenia te dotyczą spotkań niezbędnych w celu realizacji pracy geodezyjnych, choćby w małych grupach. Może to dotyczyć chociażby okazywania granic czy czynności związanych z modernizacją ewidencji gruntów i budynków. Rządowe wytyczne aż tak szczegółowo nie precyzują tego typu zagadnień. Jeśli nie z powodu przepisów prawa, to przynajmniej z punktu widzenia bezpieczeństwa warto jednak do minimum ograniczyć wszelkie tego typu spotkania. Już dziś niektóre powiaty informują np., że w porozumieniu z wykonawcami geodezyjnymi do odwołania zawieszają czynności związane z modernizacją EGiB – za przykład niech posłuży komunikat Starostwa w Myślenicach.
Wprowadzone dziś obostrzenia mają obowiązywać przynajmniej do 11 kwietnia. Za ich złamanie może grozić kara w wysokości nawet 5 tys. zł.
Jerzy Królikowski
|