wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-03-16| Geodezja, Instytucje

Powiatowa geodezja w czasach koronawirusa. Jak załatwić sprawę w starostwie?

Od tego tygodnia niemal wszystkie urzędy obsługują interesantów w bardzo ograniczonym zakresie. Jak w takim razie załatwić sprawy związane z geodezją? Przegląd lokalnej prasy i urzędowych komunikatów pokazuje, że poszczególne starostwa wdrażają różne rozwiązania.


Powiatowa geodezja w czasach koronawirusa. Jak załatwić sprawę w starostwie?

Wszystkie urzędy wprowadzają ograniczenia w obsłudze interesantów – jedne całkowicie, inne przyjmą nas tylko w wyjątkowych i pilnych sprawach, a są i takie, gdzie możemy przyjść, ale dopiero po umówieniu konkretnego terminu drogą mailową lub telefoniczną. Wiele starostw wystawiło przy wejściu do urzędu specjalne skrzynki, gdzie można wrzucać dokumenty urzędowe, również w sprawach związanych z geodezją. A co z ich odbiorem przez petenta? Część urzędów deklaruje, że będzie indywidualnie informować o takiej możliwości telefonicznie lub przez internet.

Czytając komunikaty poszczególnych starostw, nie sposób nie odnieść wrażenia, że przez koronawirusa przejdziemy przyspieszony kurs z e-administracji – zarówno urzędnicy, jak i obywatele. Wiele urzędów zachęca, by w miarę możliwości wszystkie sprawy załatwiać elektroniczne – czy to przez e-mail czy przez ePUAP. Część z nich wprost wymienia listę spraw, które możemy bez problemu załatwić tą drogą.

Oczywiście, w przypadku obsługi prac geodezyjnych jest to bardziej skomplikowane. Jak wykazał nasz raport o cyfryzacji powiatowej geodezji z 2018 roku, zdecydowana większość starostw oferuje już jakąś formę internetowego zgłaszania pracy geodezyjnej, choćby przez e-mail. Schody zaczynają się w przypadku wydawania materiałów niezbędnych do wykonania pracy. Naturalnie w uprzywilejowanej pozycji są starostwa, które przeprowadziły cyfryzację PZGiK i udostępniają go drogą elektroniczną. Samorządy te w stosownych komunikatach związanych z koronawirusem wprost zachęcają do korzystania z geodezyjnych e-usług (są nawet i takie, które zaznaczają, że na razie materiały do prac geodezyjnych będą wydawać tylko przez internet). Nierzadko publikują też adresy do poszczególnych serwisów wraz z instrukcją ich wykorzystania. Dotyczy to nie tylko obsługi prac, ale także składania wniosków o wypisy, wyrysy czy kopie map bądź o zorganizowanie narady koordynacyjnej. Jeśli zaś chodzi o narady – niektóre starostwa już ogłosiły, że na razie nie będą ich prowadzić w formie tradycyjnej.

Oczywiście, w znaczne trudniejszej sytuacji są petenci w tych powiatach, w których cyfryzacja geodezji jest dopiero w powijakach. Część urzędów nie kryje, że z pewnością trzeba będzie się tu liczyć ze znacznie dłuższymi terminami załatwiania spraw.

Jak widać, sytuacja jest różna w poszczególnych powiatach i z pewnością będzie się szybko zmieniać. Przed wizytą w urzędzie warto zatem zadzwonić do miejscowego PODGiK-u lub wydziału geodezji i sprawdzić, jakie rozwiązania aktualnie obowiązują w naszym urzędzie. Na pewno trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość, a jeśli sprawa nie jest pilna, dobrze rozważyć załatwienie jej, gdy sytuacja wróci już do normy. Wypada mieć też nadzieję, że zgodnie z zasadą „nie ma tego złego…” epidemia koronawirusa znacząco przyspieszy cyfryzacje geodezji we wszystkich powiatach, bo chyba już żaden starosta nie powie, że to tylko zbędne wydatki.

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
- Proszę administratora o jednoznaczną ocenę postów i przy _ podanie liczby ocen. A dla kolegi z wojska "PRL"- pozostań w wojsku - najbardziej zakłamanej instytucji i trwaj w zasadzie "tobie ukradli, ukradnij innemu, nie ważne komu, nawet trepowi" ważne, że ty masz w garczku (lub na sobie). Jakby to powiedzieć "Igrzyska śmierci" rozpoczęte!!!

- takie czasy, jęczą Wykonawcy, gdzie urzędnicy dorabiają i oburzają się Urzędnicy gdzie Wykonawcy mają w miarę dobrze. IDĄC DALEJ znów brak sprawiedliwości, bo Urzędnicy pozamykali się w swoich twierdzach, a Wykonawcy muszą narażać własne zdrowie, bo nie stać ich na bycie w domu. Prośba do władzy troszkę wyrozumiałości....

armael piszcząc dalej jedynie się pogrążasz, więc może oszczędź sobie i nam zażenowania.

czerwono-zielono-polubienia Nie wiem jak to się rozkłada, ale przepraszam naczelników wgkkin, że nie wspomniałem o nich. Wybaczcie.

@KORONA Do kogo pijesz?

TO JUŻ JEST HEJT! PRZYKRE, ŻAŁOSNE. ŻYCZĘ ZDRÓWKA.

cd.. Uwaga! Walka z koronawirusem rozgorzała na dobre. Ale większa walka jest z myślami. Bo jak tu teraz wytłumaczyć klientowi,że nie będzie miał mapy za trzy dni - duma, zatrwożony w swoich myślach kierownik podgik lub inspektor, ale ten daje 5 dni,nie może przecież wyjść przed kierownika więc ma lepszy komfort psychiczny. Zamknęli was urzędasy w urzędzie i nie macie kontaktu z klientem! Jakie to przykre i jakie straty!? Oj, bidulki! Na rany bożka korupcjoszka jakie to bolesne, nie można nic dorobić! Człowiek umrze ze zgryzoty, nie od wirusa!

Powiaty w których zgłaszam prace wysłały komunikat, że operaty mam wysyłać do nich za pośrednictwem Poczty Polskiej. To, że poczta pracuje na pół gwizdka i jest tam stado ludzi, to szczegół. Myślę, że wyślę te wszystkie operaty na adres GUGiKu, zawsze to mniejsze koszty bo to tylko jedna przesyłka,a GUGiK na podstawie art 65 kpa niech sobie rozsyła je po kraju.

@Paweł wiem, kiedyś coś tam w Mińsku robiłem, już lata temu. Co prawda nie było jeszcze cyfrowych operatów, ale nie mogłem się nadziwić, dlaczego w jednym powiecie można tyle spraw zrobić zdalnie, a w innych, tak samo przecież finansowanych, z takim samym prawem, niczego się nie da. A były to ten sam czas, gdy musiałem trzymać w firmie jeden stary komputer stacjonarny, bo pewien ośrodek chciał pliki txt tylko na dyskietkach lub na płytach CD i dla pewności wydruki. Zwrotnie doproszenie się o dane cyfrowe z zasobu zamiast wydruków współrzędnych było dla zwykłego wykonawcy niemożliwe bez koneksji rodzinnych lub biznesowych. Mogłem zagłosować, ale jak pisałem: nie zagłosowałem na żaden, bo nie znam wszystkich kandydatów. Może gdzieś obsługiwano geodetów zdalnie tuż po utworzeniu skrzynek e-mail. Bo np. jeden z moich byłych pracodawców dostawał SMS-a, że już ma mapy wydrukowane na urzędowym ploterze do podpisu. Ja już na swoim ploter musiałem sobie kupić, w tym samym powiecie. To jest względne.

uwaga Zagrożenie koronawirusem jest bardzo realne. Szczególnie narażone są osoby starsze i mające dodatkowe dolegliwości.Bardzo proszę starszych kolegów, tych na emeryturach, aby ci którzy są podpisywaczami, przekazali pieczątki imienne kolegom wykonawcom ,ich beneficjentom (tym którym podpisują). Każdy kontakt z młodym wykonawcą, który skaka po terenie i urzędach jest bardzo niebezpieczne. Bierzcie przykład z innych, którzy już dawno oddali swoje pieczątki imienne młodym którzy je klepią i podpisują. To naprawdę dobrze działa. Znam kilku takich kolegów i młodszych i starszych. Ciekaw jestem co siedzi teraz w ich sumieniach, a co będą czuli gdy młody zarazi starszego, schorowanego i ten zemrze?

rozmarzony powiat miński od prawie 5 lat pozwala na składanie operatu elektronicznego. Jest tak jak piszesz, nie trzeba jakichś gimnastyk, wszystko działa, operaty składam, potem są dostępne przez internet. Nikt nie zagląda w jakieś podpisy elektroniczne, bo to już przeszło przez całą machinę urzędniczą i jest od stóp do głów zweryfikowane i podpisane. Dlatego mimo negatywnej nagonki tu na forum oddałem swój głos na Mińsk.

po co podpis elektroniczny skoro GML-a nie musimy podpisywać? Ani plików txt, kcd, giv itd? Dlaczego akurat plik pdf musi być podpisany elektronicznie, choć w odróżnieniu od tych "GML-i" ma wbudowaną możliwość podpisu pliku i blokady edycji, znaku wodnego? Operaty i tak są skanowane i podpisywane elektrycznie przez podgik, skoro przesyłam pdf jako zalogowany użytkownik lub z adresu email, to w czym jest problem oprócz mentalności? I to można wprowadzić od dziś, bo wszystko, co drukuje, mogę wydrukować do pdf a dokumenty A4 każdy może skanowac do pdf na urządzeniu za 300zł. I tak szkice "polowe" na czysto powstają w biurze, nie w terenie. A mapa wywiadu? Wystarczy właściwa interpretacja standardów: że nie wchodzi w skład operatu, bo zamiast niej są zestawienia współrzędnych dla obiektów EGB i mapa rozmieszczenia obiektów objętych pomiarem dla pozostałych. I jeszcze przyjmijmy, że zamiast żółtych zwrotek możemy dołączać wydruki potwierdzeń doręczeń na e-mail od Poczty. Nie trzeba kolejnych milionów na to ani lat!

ePolska to jest właśnie Polska powiatowa - jakieś umowy na założenie konta umożliwiającego zgłoszenie pracy!!! GGK - powinien prowadzić bazę wykonawców w całej Polsce i na podstawie identyfikatora następuje logowanie i zgłaszanie prac w każdym podgiku - tak to powinno działać i nie było by problemów a i raportowanie było by lepsze dla ggk :D pełna kontrola

niechęć urzędnika W niektórych ODGiK nie dało składać się operatów w wersji numerycznej z podpisem elektronicznym bo przepisy nie pozwalają. Teraz można !!! Głupota urzędnika i niechęć bo było by inaczej już dużo wcześniej.

inne fajna ta wizualizacja wirusa jak na drutach :)

eUsługi W mojej ocenie dużą barierą w części powiatów jest to że tylko geodezja jest jako tako informatyzowana. Tak naprawdę dla większości urzędników najlepiej pracuje się na papierze. Bardzo trudno jest wtedy ocenić co urzędnik tak naprawdę robi na swoim stanowisku. Cóż z tego że geodezja chce więcej informatyzacji jeśli pozostałym urzędnikom to tak naprawdę przeszkadza i nie są zainteresowani zmianami w celu usprawnienia obsługi. Jakaś nadzieja jest w tym że aktualna sytuacja jest szansą dla informatyzacji urzędów i rozwoju usług elektronicznych. Z raportu brytyjskiego wynika że dopiero latem 2021 roku uda się pokonać wirusa. Ciekawe jak będzie się rozwijać się gospodarka przez ten czas kiedy urzędy zakochane w papierze spowolnią wszelkie procesy administracyjne.

@zglaszam i dziala To nie podmie***ki tylko codziennosc.Oczywiscie nie mam możliwości zgłoszenia przez epodgik gdyż naczelnik geodezji wymaga podpisania umowy z nim na zgłaszanie pracy geodezyjnej. Oczywiście urząd nie ma terminu na podpisanie umowy (niezbędne jest przeanalizowanie jej przez radcę prawnego choć szablon jest że starostwa, następnie starosta i jego zastępca muszą w tym samym dniu ja podpisać). Jak Pan się domyślać inwestor nie chciał czekać i pracę zrealizowala firma z urzędu.Dziekuje

@czarnuch oczywiście! Długość tyczki...

A co z geodetami na gruncie? Czy może mógłby ktoś napisać albo wypowiedzieć co z geodetami na gruncie? Administracja chroni się jak może, ale co z ludźmi zobowiązanymi umowami do prac terenowych? Czy coś ich chroni?

MS przez epuap to możesz wysłać sobie papierek elektroniczny. Zgłoś jak wszyscy przez portal. Wydaje mi się, że podśmie**ujki idą za daleko, bo co jak co, ale akurat ePODGiK jest najprzyjaźniejszym systemem do zgłaszania prac. Ma do porównania dwa sąsiednie powiaty w innych portalach i samą Warszawę. Korzystam codziennie i jestem naprawdę zadowolony.

@ Wysłąłem zgłoszenie pracy geoezyjnej w 2018 r przez epuap do dziś nie otrzymałem odpowiedzi. PODGFiK niestety działa w technlogi eMAPA GEO-SYSTEMU. Czy zgłosić sprawę do GGK?

Epuap Założenie konta w ePUAP zajęło mi 9 min. Korzystam z niego np wysyłając zawiadomienia o wznowienie itp. operaty z syt - wys można podpisać podpisem elektronicznym i przesłać przez no przez Portal Geodety.

operat A ja chciałem kiedys złozyc operta elektroniczny to mi Pani kierownik powiedziała: Składaj, składaj to sobie poczekasz.

Epuap można założyć przez swój bank przez bankowość internetowa.

cyfryzacja przy zakładaniu e-PUAP musisz poczekać 14 dni na rejestarcję

Żeby założyć epuap trzeba iść osobiście do urzędu.

26 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS