Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2007-11-16 | Geodezja, GIS, Mapy, Firma, Software, Imprezy

Forum Autodesk – Best Practices


Wczoraj (15 listopada) w warszawskim hotelu Sheraton odbyło się Forum Autodesk – Best Practices. Spotkanie, które zgromadziło ponad 200 użytkowników rozwiązań informatycznych tej firmy, otworzył dyrektor zarządzający Autodesk Polska Wojciech Jędrzejczak. Gościem specjalnym był podróżnik Marek Kamiński, który wspominał swoje wyprawy, m.in. na bieguny Ziemi, w prezentacji „Jak coś, co wydawało się niemożliwe, stało się możliwe. Wyprawy na krańce marzeń”.

Impreza, wpisująca się w obchody 25-lecia firmy, miała charakter forum wymiany opinii i doświadczeń pomiędzy użytkownikami oprogramowania Autodesk. Była też okazją do poznania trendów jego rozwoju. Istotny element stanowiła prezentacja osiągnięć projektowych polskich przedsiębiorstw działających w trzech sektorach(przemysł, architektura i budownictwo, inżynieria lądowa), które wykorzystują w codziennej pracy narzędzia Autodesk.

Wojciech Jędrzejczak, nawiązując do powstania firmy przed dwudziestu pięciu laty, stwierdził, że wówczas zajmowano się w zasadzie tworzeniem instrukcji obsługi. 10-15 lat temu zaczęto rozumieć geometrię, później technologie obiektowe, natomiast obecnie nastała era projektowania koncepcyjnego. Liczy się wygląd, ale też funkcje i użyteczność oprogramowania. Stąd hasło: „zobacz koncepcję, zanim stanie się rzeczywistością”.

Szef Autodesk Polska mówił też o tendencji do integracji CAD i GIS, w którą znakomicie wpisuje się rozwiązanie AutoCAD Map 3D 2008. Łączy bowiem projektowanie wspomagane komputerowo (CAD) z systemami informacji przestrzennej (GIS), oferując bezpośredni dostęp do danych, bez względu na sposób ich przechowywania. Technologia FDO (Feature Data Objects) pozwala na dostęp do danych przestrzennych zgromadzonych w relacyjnych bazach danych, plików oraz umożliwia obsługę przez przeglądarki internetowe i łatwe zarządzanie ogromnymi zestawami danych. AutoCAD Map 3D 2008 - dzięki integracji z Autodesk MapGuide Enterprise i MapGuide OS - jest sprawnym narzędziem do publikacji danych w internecie lub intranecie.
Jednak najwięcej uwagi poświęcono oprogramowaniu AutoCAD Civil 3D 2008, które służy do wspomagania inżynierów w procesie przygotowania kompletnego projektu obiektu budowlanego (w szczególności dróg). Szef firmy podkreślił, że w tej dziedzinie najważniejsza jest wszechstrona współpraca i aktualizacja danych.

W dalszej części spotkania przewidziano trzy równolegle odbywające się sesje dla: architektury i budownictwa, mechaniki/przemysłu oraz infrastruktury. Podczas tej ostatniej przedstawiciele trzech firm – katowickiego Traktu, warszawskiej Aksa Polska, a także krakowskiej Klotoidy – opowiadali o doświadczeniach z wykorzystania AutoCAD Civil 3D 2008 do projektowania obiektów infrastruktury drogowej. Zastosowanie tego rozwiązania pozwala na większą kreatywność. Wiele czynności jest zautomatyzowanych, odpada zatem mozolna praca rzemieślnika, co pozwala skupić się na projektowaniu koncepcyjnym. Podkreślano też przystosowanie programu do pracy sieciowej i współdzielenia plików między członkami zespołu projektowego. Ułatwia to współpracę z wszystkimi branżystami, począwszy od geodetów, którzy dostarczają dane dotyczące punktów pomiarowych (na ich podstawie program wykonuje numeryczny model terenu będący podstawą dalszych prac).
Jako zalety wymieniano też dynamiczne modelowanie (jeśli zmienimy jeden element, automatycznie zmieniane są pozostałe), powiązanie wszystkich elementów sytuacyjno-wysokościowych, szybkie weryfikowanie wielu wariantów rozwiązań. Duże znaczenie ma też możliwość wizualizacji 3D, która łatwiej pozwala przekonać inwestorów do jakiegoś rozwiązania. Zamiast suchych, fachowych rysunków inżynierskich dostają oni czytelny model przestrzenny.

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

APLIKOM aCADemia – cyfrowy prototyp 2008 w Wraszawie

Na kolejnym przystanku (Warszawa) objazdowego cyklu seminariów i warsztatów firmy Aplikom...

Cykl seminariów: APLIKOM aCADemia – cyfrowy prototyp 2008

6 września w Łodzi rozpoczyna się cykl bezpłatnych spotkań projektantów i inżynierów...

Ponad milion użytkowników oprogramowania 3D firmy Autodesk

Firma Autodesk poinformowała, że liczba użytkowników oprogramowania do projektowania...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
Łokieć nowopolski miał długość łokcia chełmińskiego i obowiązywał od 1819 r. do I wojny światowej?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Felicjan Kępiński (1885-1966)

Felicjan  Kępiński  (1885-1966)
Urodził się 29 kwietnia 1885 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Ukończył tam gimnazjum, a w 1903 roku rozpoczął studia na Wydziale Matematyczno-Fizycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Dwa lata później po strajku szkolnym wyjechał za granicę. Studiował...
więcej

strzałka w dółGeodaty
263
Chiński matematyk Liu Hui (ok. 220-80) określa wartość liczby pi (3,14159) korzystając w obliczeniach z regularnego wielokąta wpisanego w okrąg, podaje także metodę obliczenia wysokości i odległości do jakiegoś obiektu bez możliwości jego...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2