wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-09-13| Geodezja, GIS, Firma, Software

APLIKOM aCADemia – cyfrowy prototyp 2008 w Wraszawie


Na kolejnym przystanku (Warszawa) objazdowego cyklu seminariów i warsztatów firmy Aplikom mówiono o zaawansowanych technologiach CAD zastosowanych w najnowszej wersji rodziny oprogramowania AutoCAD 2008.

Choć w portfolio Autodesku można znaleźć kilka rozwiązań przeznaczonych dla branży GIS i infrastruktury przestrzennej (AutoCAD Map 3D 2008, Autodesk MapGuide, Autodesk Topobase), to jednak na spotkaniu skupiono się na innej aplikacji – Autodesk Civil 3D 2008. Ta potężna platforma służy do wspomagania inżynierów w procesie przygotowania kompletnego projektu obiektu budowlanego (w szczególności dróg). Praca w programie opiera się na filozofii "dynamicznego obiektu" – jeżeli wprowadzimy zmiany np.: w szerokości drogi, przesunięciu jej osi, przebiegu niwelety, wartości przechyłek, to we wszystkich powiązanych obiektach nastąpią automatycznie korekty. Civil 3D przystosowany jest także do pracy sieciowej i współdzelenia plików między członkami zespołu projektowego. Posiada funkcje operacji na danych geodezyjnych – import/eksport, wyrównanie ciągów poligonowych metodą najmniejszych kwadratów, integracja danych przestrzennych z plikami projektowymi. Firma APLIKOM oferuje również dwa rozszerzenia dla tego programu: CGS Civil 3D Extensions (do obliczania trajektorii ruchu obiektów po zaprojektowanej drodze, automatycznego tworzenia geometrii skrzyżowań, projektowania linii trasowania, obliczeń hydraulicznych) oraz autorski zestaw narzędzi APLIKOM Toolbox (przesuwanie niwelety, kreator własnych obiektów, raport na temat objętości robót ziemnych z wielu działek itp.).

Drugim ciekawym tematem dla geodetów była prezentacja narzędzia do pracy z plikami rastrowymi – WiseImage X. Aplikacja ta zapewnia przeprowadzenie całego procesu przekształcenia zeskanowanej dokumentacji do wektorowego formatu CAD. Udostępnia narzędzia do edycji i poprawiania jakości materiału (automatyczne czyszczenie obrazu, ulepszanie jego geometrii, kalibracja połączonych obiektów), a także półautomatycznej precyzyjnej wektoryzacji. Wyselekcjonowane obiekty można umieszczać na warstwach, nadawać im styl wyświetlania i zapisywać w formatach wektorowych.
Spotkanie zakończyło się warsztatami z zakresu projektowania dróg, sieci kanalizacji deszczowej, parkingów oraz pracy z mapami rastrowymi. W najbliższych dniach impreza zagości w Poznaniu (20 września), Wrocławiu (27 września), Katowicach (4 października) i w Krakowie (11 października).

MP


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS