Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-09-13| Geodezja, GIS, Firma, Software

APLIKOM aCADemia – cyfrowy prototyp 2008 w Wraszawie


Na kolejnym przystanku (Warszawa) objazdowego cyklu seminariów i warsztatów firmy Aplikom mówiono o zaawansowanych technologiach CAD zastosowanych w najnowszej wersji rodziny oprogramowania AutoCAD 2008.

Choć w portfolio Autodesku można znaleźć kilka rozwiązań przeznaczonych dla branży GIS i infrastruktury przestrzennej (AutoCAD Map 3D 2008, Autodesk MapGuide, Autodesk Topobase), to jednak na spotkaniu skupiono się na innej aplikacji – Autodesk Civil 3D 2008. Ta potężna platforma służy do wspomagania inżynierów w procesie przygotowania kompletnego projektu obiektu budowlanego (w szczególności dróg). Praca w programie opiera się na filozofii "dynamicznego obiektu" – jeżeli wprowadzimy zmiany np.: w szerokości drogi, przesunięciu jej osi, przebiegu niwelety, wartości przechyłek, to we wszystkich powiązanych obiektach nastąpią automatycznie korekty. Civil 3D przystosowany jest także do pracy sieciowej i współdzelenia plików między członkami zespołu projektowego. Posiada funkcje operacji na danych geodezyjnych – import/eksport, wyrównanie ciągów poligonowych metodą najmniejszych kwadratów, integracja danych przestrzennych z plikami projektowymi. Firma APLIKOM oferuje również dwa rozszerzenia dla tego programu: CGS Civil 3D Extensions (do obliczania trajektorii ruchu obiektów po zaprojektowanej drodze, automatycznego tworzenia geometrii skrzyżowań, projektowania linii trasowania, obliczeń hydraulicznych) oraz autorski zestaw narzędzi APLIKOM Toolbox (przesuwanie niwelety, kreator własnych obiektów, raport na temat objętości robót ziemnych z wielu działek itp.).

Drugim ciekawym tematem dla geodetów była prezentacja narzędzia do pracy z plikami rastrowymi – WiseImage X. Aplikacja ta zapewnia przeprowadzenie całego procesu przekształcenia zeskanowanej dokumentacji do wektorowego formatu CAD. Udostępnia narzędzia do edycji i poprawiania jakości materiału (automatyczne czyszczenie obrazu, ulepszanie jego geometrii, kalibracja połączonych obiektów), a także półautomatycznej precyzyjnej wektoryzacji. Wyselekcjonowane obiekty można umieszczać na warstwach, nadawać im styl wyświetlania i zapisywać w formatach wektorowych.
Spotkanie zakończyło się warsztatami z zakresu projektowania dróg, sieci kanalizacji deszczowej, parkingów oraz pracy z mapami rastrowymi. W najbliższych dniach impreza zagości w Poznaniu (20 września), Wrocławiu (27 września), Katowicach (4 października) i w Krakowie (11 października).

MP


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS