|2019-12-30|
Geodezja, Mapy, Prawo
Noworoczne zmiany w prawie: opłaty, mapy, prowadzenie firmy
1 stycznia to tradycyjnie dzień, w którym wchodzi w życie wiele zmian w prawie. Nie inaczej jest w 2020 roku. Na co warto zwrócić uwagę z punktu widzenia geodezji?
Podwyżka opłat po raz trzeci
Wraz nowym rokiem wchodzi w życie kolejna nieznaczna podwyżka opłat za materiały z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Jest ona związana z coroczną waloryzacją wprowadzoną przez nowelizację Prawa geodezyjnego i kartograficznego z 2014 roku. Waloryzacja ogłoszona w 2017 r. podniosła opłaty o 1,9%, z 2018 r. – o 1,6%, a tegoroczna – o 1,8%. Wcześniej – z powodu deflacji – podwyżki nie były wprowadzane. Nowe stawki opublikowano w obwieszczeniu ministra inwestycji i rozwoju z 17 września 2019 r. ws. ogłoszenia obowiązujących od dnia 1 stycznia 2020 r. stawek opłat za udostępnianie materiałów PZGiK.
Nowy układ jeszcze nie teraz
Do 1 stycznia 2020 roku wszystkie powiaty miały wdrożyć nowy układ wysokościowy PL-EVRF2007-NH. Jak już jednak informowaliśmy, tydzień przed końcem roku weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z 19 grudnia zmieniające rozporządzenie w sprawie państwowego systemu odniesień przestrzennych, które odroczyło ten obowiązek do końca 2023 r. Przesunięcie terminu uzasadniono pracochłonnością tych prac. Według danych GUGiK na razie z obowiązkiem tym uporały się raptem 54 powiaty.
Nowe miasta, nazwy i granice
1 stycznia na mapie Polski pojawią się cztery nowe miasta – Czerwińsk nad Wisłą (powiat płoński, województwo mazowieckie), Piątek (pow. łęczycki, woj. łódzkie), Lututów (pow. wieruszowski, woj. łódzkie) oraz Klimontów (pow. sandomierski, woj. świętokrzyskie) – przewiduje rozporządzenie ws. ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta. Akt ten powiększa ponadto niektóre miasta. Najwięcej zyska Głogów Małopolski w powiecie rzeszowskim, do którego przyłączone zostaną 3 obręby ewidencyjne o łącznej powierzchni 716 ha.
Na mapie Polski zmieni się ponadto 219 nazw miejscowości oraz obiektów hydrograficznych – zakłada rozporządzenie ws. ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych. Najliczniejszą kategorią zmian jest likwidacja nazw obiektów fizjograficznych – lista ta składa się z aż 183 pozycji.
Zmiany ważne dla przedsiębiorców
1 stycznia w życie wejdzie też tzw. ustawa antyzatorowa, która ma ograniczyć problem nieterminowych płatności, oraz duża część Pakietu Przyjazne Prawo – w tym m.in. prawo do błędu dla początkujących przedsiębiorców. – Ustawa antyzatorowa zawiera cały pakiet rozwiązań zmierzających do ograniczenia zatorów płatniczych. Wśród najważniejszych są m.in. nowe kompetencje prezesa UOKiK, który zyska możliwość kontrolowania i karania firm generujących największe zatory. To również tzw. ulga na złe długi w podatku PIT i CIT, na wzór tej, która już dziś funkcjonuje w VAT-cie. Zobowiąże ona nielojalnego dłużnika, który przez ponad 90 dni nie uregulował swoich faktur, do korekty swojego zeznania podatkowego właśnie o tę nieuregulowaną kwotę – wyjaśnia agencji Newseria Biznes Marek Niedużak, wiceminister rozwoju.
Nowe przepisy wprowadzają też maksymalne terminy płatności dla faktur – 30 dni w relacjach administracji z biznesem i 60 dni w relacjach dużych firm z MŚP. Ustawa nakłada też nowy obowiązek na największe przedsiębiorstwa – te co roku będą musiały składać do Ministerstwa Rozwoju publiczny, ogólnodostępny raport o stosowanych przez siebie terminach zapłaty.
Geodezja a rejestr odpadów
Sporo wątpliwości wśród przedsiębiorców budzi obowiązek zarejestrowania się do końca 2019 r. w Bazie Danych Odpadowych (BDO). Czy dotyczy on również firm geodezyjnych, które przecież też pewne odpady wytwarzają? Z wypowiedzi Ministerstwa Klimatu wynika, że generalnie geodeci nie powinni się tymi regulacjami przejmować. Nowe przepisy de facto nie nakładają bowiem żadnego dodatkowego obowiązku, a jedynie wprowadzają cyfryzację w zakresie raportowania wymaganego przepisami jeszcze z 2001 r. Jeśli mimo tych wyjaśnień dalej mamy wątpliwości, warto wypełnić specjalną ankietę na stronie BDO.
Nowy rok, nowe prawo geodezyjne
W kolejnych miesiącach cała branża geodezyjna z pewnością będzie uważnie śledzić prace nad nowelizacją Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Pod koniec roku została ona przyjęta przez Radę Ministrów i trafiła do Sejmu. Propozycje zakładają m.in. przywrócenie opłat ryczałtowych za materiały PZGiK, wprowadzenie konkretnych terminów weryfikacji prac geodezyjnych oraz zmianę zasad ich zgłaszania, zmiany w prowadzeniu EGiB, uwolnienie danych z centralnego zasobu geodezyjnego i kartograficznego czy zabezpieczenie finansowania dla powiatowej geodezji.
Przepisy mają wejść w życie 3 miesiące po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw. Wyjątkiem jest zapis dotyczący finansowania powiatowej geodezji, który zacznie obowiązywać od początku 2021 r. Z kolei zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wejdą w życie po 6 miesiącach.
Jerzy Królikowski
|