wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-12-30| Geodezja, Mapy, Prawo

Noworoczne zmiany w prawie: opłaty, mapy, prowadzenie firmy

1 stycznia to tradycyjnie dzień, w którym wchodzi w życie wiele zmian w prawie. Nie inaczej jest w 2020 roku. Na co warto zwrócić uwagę z punktu widzenia geodezji?


Noworoczne zmiany w prawie: opłaty, mapy, prowadzenie firmy

Podwyżka opłat po raz trzeci

Wraz nowym rokiem wchodzi w życie kolejna nieznaczna podwyżka opłat za materiały z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Jest ona związana z coroczną waloryzacją wprowadzoną przez nowelizację Prawa geodezyjnego i kartograficznego z 2014 roku. Waloryzacja ogłoszona w 2017 r. podniosła opłaty o 1,9%, z 2018 r. – o 1,6%, a tegoroczna – o 1,8%. Wcześniej – z powodu deflacji – podwyżki nie były wprowadzane. Nowe stawki opublikowano w obwieszczeniu ministra inwestycji i rozwoju z 17 września 2019 r. ws. ogłoszenia obowiązujących od dnia 1 stycznia 2020 r. stawek opłat za udostępnianie materiałów PZGiK.

Nowy układ jeszcze nie teraz

Do 1 stycznia 2020 roku wszystkie powiaty miały wdrożyć nowy układ wysokościowy PL-EVRF2007-NH. Jak już jednak informowaliśmy, tydzień przed końcem roku weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z 19 grudnia zmieniające rozporządzenie w sprawie państwowego systemu odniesień przestrzennych, które odroczyło ten obowiązek do końca 2023 r. Przesunięcie terminu uzasadniono pracochłonnością tych prac. Według danych GUGiK na razie z obowiązkiem tym uporały się raptem 54 powiaty.

Nowe miasta, nazwy i granice

1 stycznia na mapie Polski pojawią się cztery nowe miasta – Czerwińsk nad Wisłą (powiat płoński, województwo mazowieckie), Piątek (pow. łęczycki, woj. łódzkie), Lututów (pow. wieruszowski, woj. łódzkie) oraz Klimontów (pow. sandomierski, woj. świętokrzyskie) – przewiduje rozporządzenie ws. ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta. Akt ten powiększa ponadto niektóre miasta. Najwięcej zyska Głogów Małopolski w powiecie rzeszowskim, do którego przyłączone zostaną 3 obręby ewidencyjne o łącznej powierzchni 716 ha.

Na mapie Polski zmieni się ponadto 219 nazw miejscowości oraz obiektów hydrograficznych – zakłada rozporządzenie ws. ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych. Najliczniejszą kategorią zmian jest likwidacja nazw obiektów fizjograficznych – lista ta składa się z aż 183 pozycji.

Zmiany ważne dla przedsiębiorców

1 stycznia w życie wejdzie też tzw. ustawa antyzatorowa, która ma ograniczyć problem nieterminowych płatności, oraz duża część Pakietu Przyjazne Prawo – w tym m.in. prawo do błędu dla początkujących przedsiębiorców. – Ustawa antyzatorowa zawiera cały pakiet rozwiązań zmierzających do ograniczenia zatorów płatniczych. Wśród najważniejszych są m.in. nowe kompetencje prezesa UOKiK, który zyska możliwość kontrolowania i karania firm generujących największe zatory. To również tzw. ulga na złe długi w podatku PIT i CIT, na wzór tej, która już dziś funkcjonuje w VAT-cie. Zobowiąże ona nielojalnego dłużnika, który przez ponad 90 dni nie uregulował swoich faktur, do korekty swojego zeznania podatkowego właśnie o tę nieuregulowaną kwotę – wyjaśnia agencji Newseria Biznes Marek Niedużak, wiceminister rozwoju.

Nowe przepisy wprowadzają też maksymalne terminy płatności dla faktur – 30 dni w relacjach administracji z biznesem i 60 dni w relacjach dużych firm z MŚP. Ustawa nakłada też nowy obowiązek na największe przedsiębiorstwa – te co roku będą musiały składać do Ministerstwa Rozwoju publiczny, ogólnodostępny raport o stosowanych przez siebie terminach zapłaty.

Geodezja a rejestr odpadów

Sporo wątpliwości wśród przedsiębiorców budzi obowiązek zarejestrowania się do końca 2019 r. w Bazie Danych Odpadowych (BDO). Czy dotyczy on również firm geodezyjnych, które przecież też pewne odpady wytwarzają? Z wypowiedzi Ministerstwa Klimatu wynika, że generalnie geodeci nie powinni się tymi regulacjami przejmować. Nowe przepisy de facto nie nakładają bowiem żadnego dodatkowego obowiązku, a jedynie wprowadzają cyfryzację w zakresie raportowania wymaganego przepisami jeszcze z 2001 r. Jeśli mimo tych wyjaśnień dalej mamy wątpliwości, warto wypełnić specjalną ankietę na stronie BDO.

Nowy rok, nowe prawo geodezyjne

W kolejnych miesiącach cała branża geodezyjna z pewnością będzie uważnie śledzić prace nad nowelizacją Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Pod koniec roku została ona przyjęta przez Radę Ministrów i trafiła do Sejmu. Propozycje zakładają m.in. przywrócenie opłat ryczałtowych za materiały PZGiK, wprowadzenie konkretnych terminów weryfikacji prac geodezyjnych oraz zmianę zasad ich zgłaszania, zmiany w prowadzeniu EGiB, uwolnienie danych z centralnego zasobu geodezyjnego i kartograficznego czy zabezpieczenie finansowania dla powiatowej geodezji.

Przepisy mają wejść w życie 3 miesiące po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw. Wyjątkiem jest zapis dotyczący finansowania powiatowej geodezji, który zacznie obowiązywać od początku 2021 r. Z kolei zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wejdą w życie po 6 miesiącach.

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
BDO W zasadzie powinniśmy się rejestrować w bazach danych BDO, bowiem wytwarzamy odpady (papierowe operaty pełne niepotrzebnych danych)
 7 
 22 
odpowiedz zgłoświadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS