wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-12-30| Geodezja, Prawo

Rząd daje więcej czasu na wdrożenie nowego układu wysokościowego

Na tydzień przed końcem roku weszło w życie rozporządzenie zmieniające termin obowiązywania nowego układu wysokościowego PL-EVRF2007-NH.


Rząd daje więcej czasu na wdrożenie nowego układu wysokościowego <br />
Kolor ciemnoniebieski - układ wprowadzono na terenie całego powiatu, jasnoniebieski - w trakcie wprowadzania, biały - nie wprowadzono
Kolor ciemnoniebieski - układ wprowadzono na terenie całego powiatu, jasnoniebieski - w trakcie wprowadzania, biały - nie wprowadzono

Według dotychczas obowiązujących przepisów wdrożenie tego układu miało nastąpić nie później niż 31 grudnia br. Rozporządzenie Rady Ministrów z 19 grudnia zmieniające rozporządzenie w sprawie państwowego systemu odniesień przestrzennych (DzU 2494) przesunęło jednak ten termin na 31 grudnia 2023 r. Dodajmy, że do tego dnia samorządy mają również obowiązek dostosować mapę zasadniczą do obowiązujących przepisów.

Zmiana uzasadniania jest „dużą pracochłonnością czynności składających się na wdrożenie nowego układu wysokościowego PL-EVRF2007-NH (ponowne wyrównanie podstawowej, wysokościowej osnowy geodezyjnej, opracowania formuł przeliczeniowych między układami wysokościowymi oraz wprowadzenia danych do istniejących baz danych przestrzennych)”. Według informacji GUGiK na razie nowy układ udało się wprowadzić na terenie 54 powiatów lub miast na prawach powiatu (mapa powyżej). Kilkadziesiąt kolejnych starostw deklaruje, że układ ten jest w trakcie wprowadzania.

O nowym układzie

PL-EVRF2007-NH (European Vertical Reference Frame) to polska realizacja europejskiego układu odniesienia wysokości EVRF2007 bazującego na łącznym wyrównaniu sieci niwelacji precyzyjnych krajów europejskich wg danych na rok 2007, dla którego poziomem odniesienia jest poziom NAP odpowiadający średniej historycznego pływu Morza Północnego zaobserwowanego w Amsterdamie.

Średnia różnica wysokości pomiędzy poprzednim układem PL-KRON86-NH a PL-EVRF2007-NH na obszarze Polski wynosi 0,1649 m. Konkretne różnice wysokości między modelami PL-KRON86-NH i PL-EVRF2007-NH są opublikowane w Geoportalu na warstwie „Model różnic wysokości”.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
ale robota będzie do końca świata!
odpowiedz zgłoś
@ Cytując klasyka już z przeszłości "To jest trudna sprawa, nie bardzo wiem, jak ją rozwiązać."
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
- spokojnie mamy jeszcze dużo czasu. Zawsze ośrodki mogą powrócić do k86,przecież to tylko sr17 cm. Bedzie nowelizacji, będą pieniążki. Wykonawcy do starostw a starostwa do....
odpowiedz zgłoś
To jest sprawa dla geo-stowarzyszeń, w d* dostaną geodeci - wyniki pomiaru będą zawsze błędne.
odpowiedz zgłoś
podsumowanie 1. źle wyrównano sieć w nowym układzie 2. algorytmy przeliczenia są błędne 3. powiaty które przeszły na nowy układ mają błędne dane, już nie K86 ale jeszcze nie Amsterdam2007 4. gugik o powyższym wiedział i nie zastopował starostów chcących być zgodnymi z prawem 5. punkty 1 i 2 były pewnie wykonane w ramach projektu: kto to odebrał bubla ? 6. ciamajdy jak zwykle wygrały - powiaty w których niewdrożono nowego systemu
 3 
odpowiedz zgłoś
Spece a takie przeliczenie to jest praca geodezyjna czy nie ? Wiesz Marcinto może w swej świetności rząd i Gugik udostepni takie formuły z Excela i weźmie za takie pseudopr,eliczenie odpowiedzialność ? A przy okazji wykonawcy nie będą protestować ze takie zlecenie nie trafiło na rynek ?
 3 
odpowiedz zgłoś
się nie dziwię No naszym urzędnikom się wcale nie dziwię bo kiedy tu się zajmować takimi przeliczeniami jak jest cała masa fuch do ogarnięcia na służbowym sprzęcie i godzinach pracy. Zwyczajnie nie starcza czasu
 7 
 3 
odpowiedz zgłoś
PODGiKi zatrudniają inżynierów i magistrów. Jak mniemam powinni poradzić sobie z przeliczeniami mając wytyczne, które udostępniono kilka lat temu. Wielu młodych inżynierów i magistrów nie radzi sobie z prostymi przeliczeniami. Często tłumaczą się, że nie mają programów. Wtedy mówię w porządku, zawsze może Pan/Pani skorzystać choćby z exela lub jakiegoś darmowego odpowiednika i napisać sobie odpowiednie formuły do wyliczeń.
 5 
 4 
odpowiedz zgłoś
Każdy powiat z pewnością takie przeliczenie przeprowadzi jeśli będzie to opłacone przez GUGiK. To jaki jest budżet z gugiku na to działanie ?
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
Wychodzi więc na to, że ktoś pomylił się o kilka lat skoro na początku przewidywał, że przejście na nowy układ zostanie wdrożone do 31.12.2019 r. Jeżeli część powiatów zmieściło się w czasie, a część ma z tym problem, to może należałoby zmienić coś w tych niedomagających powiatach? Może pracowników wymienić, a konkretnie ich kierowników, którzy powinni nadzorować prace swoich pracowników? Często widzę w ośrodkach, że ludzie raczej nie mają nawału pracy, a przynajmniej tego po nich nie widać. Pewnie nie dotyczy to wszystkich, ale sporo urzędników nie jest wydajnych i gdyby im bardziej na ręce spoglądać to pewnie mieliby większe przeroby.
 5 
 4 
odpowiedz zgłoś
~ Jak to jest, że GUGiK w 2015 (4.5 roku temu!) udostępnił model różnic wysokości między układami, ponad rok temu wydał instrukcję jak przeliczać wysokości pomiędzy układami, a teraz okazuje się, że trzeba przesunąć termin z powodów: "ponowne wyrównanie podstawowej, wysokościowej osnowy geodezyjnej, opracowania formuł przeliczeniowych między układami wysokościowymi"? To jakim cudem tym 54 powiatom się to udało?
 4 
odpowiedz zgłoś
ręce opadają Czytaj człowieku ze zrozumieniem. Następny co by się chciał popisać i nie potrafi.
 5 
odpowiedz zgłoś
Czyli jak? "1. Układ wysokościowy PL-KRON86-NH stosuje się do czasu wdrożenia układu wysokościowego PL-EVRF2007-NH na obszarze całego kraju, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2023 r." Zatem nadal stosujemy Kronsztadt86 dopóki w całym kraju nie będzie gotowy Amsterdam, a wtedy szef wszystkich szefów naciśnie czerwony guzik i nastąpi zmiana.
 5 
 1 
odpowiedz zgłoś
13 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS