Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-12-30| Geodezja, Prawo

Rząd daje więcej czasu na wdrożenie nowego układu wysokościowego

Na tydzień przed końcem roku weszło w życie rozporządzenie zmieniające termin obowiązywania nowego układu wysokościowego PL-EVRF2007-NH.


Rząd daje więcej czasu na wdrożenie nowego układu wysokościowego <br />
Kolor ciemnoniebieski - układ wprowadzono na terenie całego powiatu, jasnoniebieski - w trakcie wprowadzania, biały - nie wprowadzono
Kolor ciemnoniebieski - układ wprowadzono na terenie całego powiatu, jasnoniebieski - w trakcie wprowadzania, biały - nie wprowadzono

Według dotychczas obowiązujących przepisów wdrożenie tego układu miało nastąpić nie później niż 31 grudnia br. Rozporządzenie Rady Ministrów z 19 grudnia zmieniające rozporządzenie w sprawie państwowego systemu odniesień przestrzennych (DzU 2494) przesunęło jednak ten termin na 31 grudnia 2023 r. Dodajmy, że do tego dnia samorządy mają również obowiązek dostosować mapę zasadniczą do obowiązujących przepisów.

Zmiana uzasadniania jest „dużą pracochłonnością czynności składających się na wdrożenie nowego układu wysokościowego PL-EVRF2007-NH (ponowne wyrównanie podstawowej, wysokościowej osnowy geodezyjnej, opracowania formuł przeliczeniowych między układami wysokościowymi oraz wprowadzenia danych do istniejących baz danych przestrzennych)”. Według informacji GUGiK na razie nowy układ udało się wprowadzić na terenie 54 powiatów lub miast na prawach powiatu (mapa powyżej). Kilkadziesiąt kolejnych starostw deklaruje, że układ ten jest w trakcie wprowadzania.

O nowym układzie

PL-EVRF2007-NH (European Vertical Reference Frame) to polska realizacja europejskiego układu odniesienia wysokości EVRF2007 bazującego na łącznym wyrównaniu sieci niwelacji precyzyjnych krajów europejskich wg danych na rok 2007, dla którego poziomem odniesienia jest poziom NAP odpowiadający średniej historycznego pływu Morza Północnego zaobserwowanego w Amsterdamie.

Średnia różnica wysokości pomiędzy poprzednim układem PL-KRON86-NH a PL-EVRF2007-NH na obszarze Polski wynosi 0,1649 m. Konkretne różnice wysokości między modelami PL-KRON86-NH i PL-EVRF2007-NH są opublikowane w Geoportalu na warstwie „Model różnic wysokości”.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS