wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-12-18| Geodezja, GIS, Software

Konferencja Cubic Orb: przyszłość geodezji pod znakiem rozszerzonej rzeczywistości

W dniach 13-14 grudnia w Gliwicach odbyła się konferencja „Cubic Orb prezentuje: innowacje w geodezji i projektowaniu” organizowana przez firmę Cubic Orb i pracowników Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach.


Konferencja Cubic Orb: przyszłość geodezji pod znakiem rozszerzonej rzeczywistości
Konferencja Cubic Orb: przyszłość geodezji pod znakiem rozszerzonej rzeczywistości
Konferencja Cubic Orb: przyszłość geodezji pod znakiem rozszerzonej rzeczywistości

W trakcie wydarzenia pokazano, w jaki sposób funkcjonalności programów Cubic Orb mogą przyczynić się do wzrostu jakości oraz zmniejszenia czasu i kosztów pracy geodetów. Zaprezentowano też, jak działa w praktyce sprzęt geodezyjny Satlab. Najważniejszymi elementami konferencji była jednak prezentacja systemu wykorzystującego rozszerzoną rzeczywistość (AR) w pomiarach geodezyjnych oraz premiera QuickGNSS – najnowszej aplikacji Cubic Orb służącej do wykonywania pomiarów GNSS na urządzeniach z Androidem.

AR wkracza do geodezji

System wykorzystujący AR w pomiarach geodezyjnych to rezultat współfinansowanego ze środków UE (Program Operacyjny Inteligentny Rozwój) projektu Cubic Orb i Politechniki Śląskiej. Rozwiązanie umożliwia wizualizację obiektów z mapy wektorowej bezpośrednio na terenie za pośrednictwem specjalnych okularów AR (Microsoft Hololens). Zintegrowanie okularów z odbiornikiem RTK pozwala osiągnąć kilkucentymetrową dokładność pozycji wyświetlanych obiektów na terenie. System ma ułatwić pracę geodetom, upraszczając i częściowo automatyzując wykonywanie wywiadu terenowego (automatyczne wykrywanie różnic między mapą a terenem), wykonywanie bezinwazyjnych pomiarów (na wycelowany wzrokiem punkt) czy tyczenie bez użycia tyczki. Ogromną zaletą systemu ma być precyzyjny podgląd w terenie urządzeń podziemnych na podstawie danych z map geodezyjnych. Kolejna istotna funkcja, tj. wizualizacja elementów projektowych z danych wektorowych bezpośrednio na gruncie, może znaleźć szerokie zastosowanie również w branżach pokrewnych dla geodezji, np. w budownictwie czy projektowaniu.

Osiągnięcie komercyjnej funkcjonalności systemu szacowane jest na połowę 2020 r.

QuickGNSS dla Androida

Podczas konferencji miała także miejsce premiera QuickGNSS – aplikacji do wykonywania pomiarów geodezyjnych z wykorzystaniem odbiorników GNSS na dowolnym urządzeniu z systemem Android. W części warsztatowej uczestnicy mogli przekonać się, jak QuickGNSS współpracuje z odbiornikami geodezyjnymi. Szczególne uznanie zyskała intuicyjność, wydajność aplikacji (szybkie działanie nawet bardzo dużych plików DXF) oraz szybkość wykonywania pomiaru (dzięki częstotliwości pomiaru epok większej niż sekunda). Zainteresowanie wzbudził również zawansowany moduł obsługi serwisów WMS jako tła mapy oraz wygodnej wymiany danych z komputerem za pomocą chmury CubicCloud.

Patronat medialny nad konferencją objęła redakcja miesięcznika GEDOETA i portalu Geoforum.pl

Źródło: Cubic Orb


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
@ Jak "zobaczyć" w rzeczywistości rozszerzonej uzbrojenie podziemne? Np projektowanie uzbrojenie podziemne?
odpowiedz zgłoś
jaki rozwój? toż to kopia geomaxa xpada - przecież tam to jest od paru lat tyle że nasze mapy z podgiku są 2D a dopiero nasz pomiar w 3d , wtedy widać tak samo i nie trzeba żadnych okularów, wystarczy tablet za 1000zł z kamerą...ciekawe czy ktoś pomyślał o tym. Nim ośrodki będą kompletować polilinie w 3d miną wieki i miliony na kolejne pseudomodernizacje zasobu do 3d... a nasze operaty i tak nie są wprowadzane do pzgik jak trzeba pomimo przepisów. Mimo wszystko chwale inicjatywe, moze ktoś zwróci uwagę że Polska geodezja jest dalej w PRLu.
 1 
odpowiedz zgłoś
QuickGNSS Cieszymy się, że konferencja i QuickGNSS spotkały się z tak dużym zainteresowaniem :-) Nasza aplikacja była testowana przez wielu geodetów i przedstawicieli innych branż (np. budownictwa), sami również używamy QuickGNSS w wykonawstwie geodezyjnym. Dotychczasowe opinie bardzo pozytywne, jesteśmy jednak otwarci na wszelkie komentarze i sugestie dotyczące naszej aplikacji. Każda opinia jest nas bardzo cenna, gdyż pozwala nam rozwijać program. QuickGNSS można pobrać z naszej strony https://www.cubicorb.com/pl/programy/quickgnss i bezpłatnie przetestować. Zapraszamy do zapoznania się z programem!
 2 
odpowiedz zgłoś
quickgnss Niech każdy sobie pobierze i sprawdzi, czy mu odpowiada. Takie rozmowy są jak dyskusje nad wyższością psów nad kotami i odwrotnie.
 2 
odpowiedz zgłoś
Zawsze bawią mnie dyskusje na temat subiektywnych ocen :)
odpowiedz zgłoś
do Geodeta13 Przejrzałem jeszcze raz galerię na stronie QuickGNSS: poszczególne zakładki pamiętają czasy Holo theme (czyli Androida 3.0), przyciski powiększania/oddalania raportu z Android 2.1 (albo i 1.3), jakże czytelny przycisk centrowania mapy, który po prostu idealnie wyróżnia się z tła, parametry jakości określenia pozycji i współrzędne wyrzucone na ekran, bo raczej ciężko to nazwać jakimś przemyślanym umieszczeniem na ekranie ... Można by tak długo. Chyba, że masz dostęp do jakieś nowej wersji, której producent nie pokazuje na stronie.
odpowiedz zgłoś
Znalazłem wersję próbną na stronie cubicorb..
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
wersję próbną ktoś wie gdzie można dostać?
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
ten pan pewnikiem zamawia właśnie podwójną szkocką.
odpowiedz zgłoś
a czemu te rury leżą na asfalcie?
odpowiedz zgłoś
ciekawe Po ostatnich przebojach z PowerGPS chętnie sprawdzę jakieś inne rozwiązanie na androida.. o ile jest tego jakaś wersja próbna (?)
odpowiedz zgłoś
@geodeta , Twój znajomy robił to z Tobą po raz pierwszy? to był na pewno piękny quick.
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
Interfejsy Czytając komentarz Użytkownika UIowca odnoszę wrażenie, że albo Użytkownik nie korzystał z programu albo mówimy o innym QuickGNSS. Dzięki uprzejmości Cubic Orb korzystam z QuickGNSS już od jakiegoś czasu i za jedną z podstawowych zalet uznaję właśnie intuicyjność oraz estetykę jego GUI. Co więcej, podczas jednego wypadu w teren wziąłem ze sobą do pomocy znajomego, który nie ma nic wspólnego z geodezją i, robiąc to po raz pierwszy, nie miał problemu ani z tyczeniem, ani z pomiarem osnów za pomocą Quicka.
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
Interfejsy Dlaczego interfejsy wszystkich polskich aplikacji dla geodetów wyglądają tak dramatycznie źle? Czy ten QuickGNSS czy PowerGPS serio muszą tak wyglądać? Interfejs wygląda jak przegląd komponentów UI wprowadzonych w ostatnich 10 latach w Androidzie zmiksowany z "twórczością" dziecka, które właśnie wygrzebało w piwnicy komputer z 20-letnią licencją na Corela. Nie prościej użyć komponentów wbudowanych w system zamiast tworzyć takie potworki? Ani to ładne, ani intuicyjne, zwłaszcza dla nowych użytkowników (jak człowiek musi to i do siedzenia na kaktusie albo EWMapy się przyzwyczai, ale po co?). Material design - mówi to komuś coś?
 4 
 5 
odpowiedz zgłoś
14 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS