Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2019-12-18 | Geodezja, GIS, Software

Konferencja Cubic Orb: przyszłość geodezji pod znakiem rozszerzonej rzeczywistości

W dniach 13-14 grudnia w Gliwicach odbyła się konferencja „Cubic Orb prezentuje: innowacje w geodezji i projektowaniu” organizowana przez firmę Cubic Orb i pracowników Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach.


Ilustracja: Konferencja Cubic Orb: przyszłość geodezji pod znakiem rozszerzonej rzeczywistości
Ilustracja: Konferencja Cubic Orb: przyszłość geodezji pod znakiem rozszerzonej rzeczywistości
Ilustracja: Konferencja Cubic Orb: przyszłość geodezji pod znakiem rozszerzonej rzeczywistości

W trakcie wydarzenia pokazano, w jaki sposób funkcjonalności programów Cubic Orb mogą przyczynić się do wzrostu jakości oraz zmniejszenia czasu i kosztów pracy geodetów. Zaprezentowano też, jak działa w praktyce sprzęt geodezyjny Satlab. Najważniejszymi elementami konferencji była jednak prezentacja systemu wykorzystującego rozszerzoną rzeczywistość (AR) w pomiarach geodezyjnych oraz premiera QuickGNSS – najnowszej aplikacji Cubic Orb służącej do wykonywania pomiarów GNSS na urządzeniach z Androidem.

AR wkracza do geodezji

System wykorzystujący AR w pomiarach geodezyjnych to rezultat współfinansowanego ze środków UE (Program Operacyjny Inteligentny Rozwój) projektu Cubic Orb i Politechniki Śląskiej. Rozwiązanie umożliwia wizualizację obiektów z mapy wektorowej bezpośrednio na terenie za pośrednictwem specjalnych okularów AR (Microsoft Hololens). Zintegrowanie okularów z odbiornikiem RTK pozwala osiągnąć kilkucentymetrową dokładność pozycji wyświetlanych obiektów na terenie. System ma ułatwić pracę geodetom, upraszczając i częściowo automatyzując wykonywanie wywiadu terenowego (automatyczne wykrywanie różnic między mapą a terenem), wykonywanie bezinwazyjnych pomiarów (na wycelowany wzrokiem punkt) czy tyczenie bez użycia tyczki. Ogromną zaletą systemu ma być precyzyjny podgląd w terenie urządzeń podziemnych na podstawie danych z map geodezyjnych. Kolejna istotna funkcja, tj. wizualizacja elementów projektowych z danych wektorowych bezpośrednio na gruncie, może znaleźć szerokie zastosowanie również w branżach pokrewnych dla geodezji, np. w budownictwie czy projektowaniu.

Osiągnięcie komercyjnej funkcjonalności systemu szacowane jest na połowę 2020 r.

QuickGNSS dla Androida

Podczas konferencji miała także miejsce premiera QuickGNSS – aplikacji do wykonywania pomiarów geodezyjnych z wykorzystaniem odbiorników GNSS na dowolnym urządzeniu z systemem Android. W części warsztatowej uczestnicy mogli przekonać się, jak QuickGNSS współpracuje z odbiornikami geodezyjnymi. Szczególne uznanie zyskała intuicyjność, wydajność aplikacji (szybkie działanie nawet bardzo dużych plików DXF) oraz szybkość wykonywania pomiaru (dzięki częstotliwości pomiaru epok większej niż sekunda). Zainteresowanie wzbudził również zawansowany moduł obsługi serwisów WMS jako tła mapy oraz wygodnej wymiany danych z komputerem za pomocą chmury CubicCloud.

Patronat medialny nad konferencją objęła redakcja miesięcznika GEDOETA i portalu Geoforum.pl

Źródło: Cubic Orb


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

@ Jak "zobaczyć" w rzeczywistości rozszerzonej uzbrojenie podziemne? Np projektowanie uzbrojenie podziemne?
  
jaki rozwój? toż to kopia geomaxa xpada - przecież tam to jest od paru lat tyle że nasze mapy z podgiku są 2D a dopiero nasz pomiar w 3d , wtedy widać tak samo i nie trzeba żadnych okularów, wystarczy tablet za 1000zł z kamerą...ciekawe czy ktoś pomyślał o tym. Nim ośrodki będą kompletować polilinie w 3d miną wieki i miliony na kolejne pseudomodernizacje zasobu do 3d... a nasze operaty i tak nie są wprowadzane do pzgik jak trzeba pomimo przepisów. Mimo wszystko chwale inicjatywe, moze ktoś zwróci uwagę że Polska geodezja jest dalej w PRLu.
  
 1 
QuickGNSS Cieszymy się, że konferencja i QuickGNSS spotkały się z tak dużym zainteresowaniem :-) Nasza aplikacja była testowana przez wielu geodetów i przedstawicieli innych branż (np. budownictwa), sami również używamy QuickGNSS w wykonawstwie geodezyjnym. Dotychczasowe opinie bardzo pozytywne, jesteśmy jednak otwarci na wszelkie komentarze i sugestie dotyczące naszej aplikacji. Każda opinia jest nas bardzo cenna, gdyż pozwala nam rozwijać program. QuickGNSS można pobrać z naszej strony https://www.cubicorb.com/pl/programy/quickgnss i bezpłatnie przetestować. Zapraszamy do zapoznania się z programem!
  
 2 
quickgnss Niech każdy sobie pobierze i sprawdzi, czy mu odpowiada. Takie rozmowy są jak dyskusje nad wyższością psów nad kotami i odwrotnie.
  
 2 
Zawsze bawią mnie dyskusje na temat subiektywnych ocen :)
  
do Geodeta13 Przejrzałem jeszcze raz galerię na stronie QuickGNSS: poszczególne zakładki pamiętają czasy Holo theme (czyli Androida 3.0), przyciski powiększania/oddalania raportu z Android 2.1 (albo i 1.3), jakże czytelny przycisk centrowania mapy, który po prostu idealnie wyróżnia się z tła, parametry jakości określenia pozycji i współrzędne wyrzucone na ekran, bo raczej ciężko to nazwać jakimś przemyślanym umieszczeniem na ekranie ... Można by tak długo. Chyba, że masz dostęp do jakieś nowej wersji, której producent nie pokazuje na stronie.
  
Znalazłem wersję próbną na stronie cubicorb..
    1 
 3 
wersję próbną ktoś wie gdzie można dostać?
    1 
 2 
ten pan pewnikiem zamawia właśnie podwójną szkocką.
  
a czemu te rury leżą na asfalcie?
  
ciekawe Po ostatnich przebojach z PowerGPS chętnie sprawdzę jakieś inne rozwiązanie na androida.. o ile jest tego jakaś wersja próbna (?)
  
@geodeta , Twój znajomy robił to z Tobą po raz pierwszy? to był na pewno piękny quick.
    3 
 2 
Interfejsy Czytając komentarz Użytkownika UIowca odnoszę wrażenie, że albo Użytkownik nie korzystał z programu albo mówimy o innym QuickGNSS. Dzięki uprzejmości Cubic Orb korzystam z QuickGNSS już od jakiegoś czasu i za jedną z podstawowych zalet uznaję właśnie intuicyjność oraz estetykę jego GUI. Co więcej, podczas jednego wypadu w teren wziąłem ze sobą do pomocy znajomego, który nie ma nic wspólnego z geodezją i, robiąc to po raz pierwszy, nie miał problemu ani z tyczeniem, ani z pomiarem osnów za pomocą Quicka.
    2 
 6 
Interfejsy Dlaczego interfejsy wszystkich polskich aplikacji dla geodetów wyglądają tak dramatycznie źle? Czy ten QuickGNSS czy PowerGPS serio muszą tak wyglądać? Interfejs wygląda jak przegląd komponentów UI wprowadzonych w ostatnich 10 latach w Androidzie zmiksowany z "twórczością" dziecka, które właśnie wygrzebało w piwnicy komputer z 20-letnią licencją na Corela. Nie prościej użyć komponentów wbudowanych w system zamiast tworzyć takie potworki? Ani to ładne, ani intuicyjne, zwłaszcza dla nowych użytkowników (jak człowiek musi to i do siedzenia na kaktusie albo EWMapy się przyzwyczai, ale po co?). Material design - mówi to komuś coś?
    4 
 5 



zobacz też:

Leica i Autodesk wprowadzają kolejne ułatwienia w tyczeniu z modelu BIM

Dalsza współpraca firm Leica Geosystems oraz Autodesk pozwoliła rozszerzyć...

Leica zadba o precyzję niezależnie od dostępności korekt

Szwajcarska firma Leica Geosystems wypuściła nową wersję aplikacji polowej Leica Zeno...

CHC prezentuje tablet RTK

Oferta chińskiej firmy CHC Navigation rozszerzyła się właśnie o LT700H – poręczny i wytrzymały tablet z Androidem...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
nazwa wypraw naukowych studentów WGG AGH – „BARI” pochodzi od miasta we Włoszech, mimo iż żadna z nich tam nie dotarła?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Edmund Wilczkiewicz (1891-1946)

Edmund  Wilczkiewicz  (1891-1946)
Urodził się 14 listopada w Krakowie. Tam ukończył szkołę realną, po czym rozpoczął studia na Wydziale Inżynierii Politechniki Wiedeńskiej. W czasie I wojny światowej przebywał na froncie włoskim. Po powrocie do kraju w 1918 roku wstąpił w szeregi...
więcej

strzałka w dółGeodaty
100 p.n.e.
Matematycy chińscy posługują się liczbami ujemnymi.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2