|2019-12-18|
Geodezja, GIS, Software
Konferencja Cubic Orb: przyszłość geodezji pod znakiem rozszerzonej rzeczywistości
W dniach 13-14 grudnia w Gliwicach odbyła się konferencja „Cubic Orb prezentuje: innowacje w geodezji i projektowaniu” organizowana przez firmę Cubic Orb i pracowników Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
W trakcie wydarzenia pokazano, w jaki sposób funkcjonalności programów Cubic Orb mogą przyczynić się do wzrostu jakości oraz zmniejszenia czasu i kosztów pracy geodetów. Zaprezentowano też, jak działa w praktyce sprzęt geodezyjny Satlab. Najważniejszymi elementami konferencji była jednak prezentacja systemu wykorzystującego rozszerzoną rzeczywistość (AR) w pomiarach geodezyjnych oraz premiera QuickGNSS – najnowszej aplikacji Cubic Orb służącej do wykonywania pomiarów GNSS na urządzeniach z Androidem.
AR wkracza do geodezji
System wykorzystujący AR w pomiarach geodezyjnych to rezultat współfinansowanego ze środków UE (Program Operacyjny Inteligentny Rozwój) projektu Cubic Orb i Politechniki Śląskiej. Rozwiązanie umożliwia wizualizację obiektów z mapy wektorowej bezpośrednio na terenie za pośrednictwem specjalnych okularów AR (Microsoft Hololens). Zintegrowanie okularów z odbiornikiem RTK pozwala osiągnąć kilkucentymetrową dokładność pozycji wyświetlanych obiektów na terenie. System ma ułatwić pracę geodetom, upraszczając i częściowo automatyzując wykonywanie wywiadu terenowego (automatyczne wykrywanie różnic między mapą a terenem), wykonywanie bezinwazyjnych pomiarów (na wycelowany wzrokiem punkt) czy tyczenie bez użycia tyczki. Ogromną zaletą systemu ma być precyzyjny podgląd w terenie urządzeń podziemnych na podstawie danych z map geodezyjnych. Kolejna istotna funkcja, tj. wizualizacja elementów projektowych z danych wektorowych bezpośrednio na gruncie, może znaleźć szerokie zastosowanie również w branżach pokrewnych dla geodezji, np. w budownictwie czy projektowaniu.
Osiągnięcie komercyjnej funkcjonalności systemu szacowane jest na połowę 2020 r.
QuickGNSS dla Androida
Podczas konferencji miała także miejsce premiera QuickGNSS – aplikacji do wykonywania pomiarów geodezyjnych z wykorzystaniem odbiorników GNSS na dowolnym urządzeniu z systemem Android. W części warsztatowej uczestnicy mogli przekonać się, jak QuickGNSS współpracuje z odbiornikami geodezyjnymi. Szczególne uznanie zyskała intuicyjność, wydajność aplikacji (szybkie działanie nawet bardzo dużych plików DXF) oraz szybkość wykonywania pomiaru (dzięki częstotliwości pomiaru epok większej niż sekunda). Zainteresowanie wzbudził również zawansowany moduł obsługi serwisów WMS jako tła mapy oraz wygodnej wymiany danych z komputerem za pomocą chmury CubicCloud.
Patronat medialny nad konferencją objęła redakcja miesięcznika GEDOETA i portalu Geoforum.pl
Źródło: Cubic Orb
|