wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-12-10| GIS, Mapy

Obliczanie objętości w Geoportalu

Geoportal wzbogacono właśnie o kolejną funkcję związaną z numerycznym modelem terenu – obliczanie objętości mas ziemnych.


Obliczanie objętości w Geoportalu

By z niej skorzystać, z menu w lewym górnym rogu należy wybrać numeryczny model terenu > rysuj. Następnie należy rozpocząć kreślenie poligonu, w obrębie którego będą odbywać się obliczenia. Rysowanie kończy się za pomocą dwukliku lewym przyciskiem myszy. W tym momencie narzędzie rozpoczyna obliczenia i zwraca wyniki w minimalnej i maksymalnej wysokości oraz objętości mas ziemnych poniżej i powyżej domyślnego poziomu. Domyślny poziom odniesienia jest wyznaczany jako średnia z minimalnej i maksymalnej wysokości w zaznaczonym obszarze. Gdy chcemy dokonać zmiany poziomu odniesienia, wystarczy wpisać nową wartość i kliknąć „Przelicz”.

Obliczenia bazują na numerycznym modelu terenu kraju o oczku siatki 1 x 1 metr, który pozyskano w technologii lotniczego skanowania laserowego. Korzystając z tych danych, w Geoportalu możemy także odczytać wysokość dla zadanych współrzędnych, a także wygenerować profil terenu.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
To że żona ciebie tak nazywa oczywiście oprócz mentalnego nie znaczy że możesz tak nazywać innych. Pozdrów Grażynkę i sąsiada. Tylko zanim wejdziesz do domu zapukaj. ;)

Oj, oj... Czyżby odezwały się nożyce? Co do reszty... Cóż, miłego "przeciwdziałania", mentalny imp*tencie. Pa! :-)

Przeciwdzialam takim typom jak ty, którzy propagują bełkot. Mam w nosie jaki masz do mnie stosunek ale nie pozwolę się chamie obrażać tylko dlatego ze prezentujesz jakąś nieuzasadnioną wyższość bo masz Passata, pewnie na gaz. Idź do Grażynki pochwalić się jaki z ciebie gieroj na forum. Tyle możesz.

Ach, te Freudowskie projekcje urzędniczej lumpeninteligencji... Zamiast żyć pełnią życia, do którego geodeci są absolutnie zbędni, rozlewasz swoje frustracje na forum geodezyjnym. A nie pomyślałeś przypadkiem, że twoja egzystencja jest komuś równie zbędna? :-)

Nie wiem czy zrozumiałeś to co napisałem ale nie, nie jesteś mi potrzebny do życia. I absolutnie mnie nie żywisz. Fakt posiadania passata z 1997 nie oznacza zaś ze jestes krezusem wiec slowa typu golo#$%!!iec skieruj do siebie.

@ok Chciałeś napisać - pozyskałBYM. Umknęła ci bowiem ta subtelna okoliczność, że za tak pozyskane trzeba by było ZAPŁACIĆ! A to - jak wiadomo - jest poza zasięgiem pospolitego urzędasa-goło#$%!!ca. Przestań więc kąsać rękę, która cię karmi, bo robi się to już naprawdę niesmaczne.

Żarty żartami, ale dobrze, że jednak ktoś coś robi z Geoportalem i rozbudowa w nowe funkcje faktycznie jest. Zachęcałbym jednak autorów, żeby wychodzili krok w przód i przewidzieli, że stały poziom odniesienia przy posiadaniu NMT 1x1 m to może być trochę za mało i wygląda tak bardzo bardzo podstawowo. Trzeba pomyśleć o tym, jak zdefiniować chociaż płaszczyznę skośną i ją traktować jako odcinającą zaznaczone masy ziemne. Inaczej wyniki pomiarów np. na południu kraju czy w dolinach rzecznych będą mocno zaburzone (znanym mi oprogramowaniu geodezyjnym dzieje się to przez porównanie dwóch NMT). Dobrze, że działacie, działajcie dalej i myślcie dalej jak to udoskonalić. Wiadomo, że pomiary w Geoportalu to tylko narzędzie informacyjne, w tym przypadku zgrubne, ale jednak, jednak aż się prosi...

@ok W Szwajcarii to akurat jest teraz kryzys. Wiem po widziałem na pierwszym kanale. Szwajcaria jest czerwona wyspa a my zielona. Tam to jest tylko 8 ministrów i więcej sztuk broni jak obywateli.Jak tam żyć? a poza tym to przyjęli imigrantów z krajów gdzie trwa wojna a w tv mówił pan że my musimy zachować jedność narodowa. A poza tym tam jest frank szwajcarski, a to jak podaje telewizor waluta spekulantów.Jak chcesz to tam jedź, ja zostaję w mojej zielonej wyspie.

Marzy mi się taki duży zakład fotogrametryczny jak w Szwajcarii. Poczytaj sobie.

@ Tylko duży narodowy zakład fotogrametryczny mierniczy centralnie sterowany jest w stanie zapewnić fotogrametryczne pokrycie całego kraju w stopni umożliwiającym pomiar mas ziemi na nmt przez obywateli towarzyszy.

To ci napiszę wprost jak nie dotarło. Z mojego punktu widzenia możecie bdot500 nie mierzyć. Pozyskam spójne dane na dużym obszarze z fotogrametrii. Dzisiaj widziałem kartkę w zakładzie szewskim zakład zamykany nowych zamówień nie przyjmuje się. Tak będzie za chwilę w większości firm geodezyjnych. Na wasze zresztą życzenie.

@ok @ok, pełna zgoda. Lidar może być pomocy w tym zadaniu. Nie możemy jednak zapomnieć o wykonaniu kontroli pikiet wysokościowych poprzez ich pomiar terenowy o czym wspomniałem 1 post niżej. Przecież taka kontrola terenowa ustawowo wymagana przy sporządzaniu mdcp nie niesie żadnych dodatkowych kosztów dla skarbu państwa. Komentarz o ustaleniu właściciela skarpy to raczej prowokacja. Taki nmt ogólnie dostępny byłby nieocenionym narzędziem dla społeczeństwa obywatelskiego.

Wszystko co opisałeś umożliwia przetworzona technologia Lidar z której mozna wytworzyć dtm i przeciąć baza wektorową działek. Istnieją również algorytmy do generowania linii szkieletowych i gotowe oprogramowanie które to robi w racjonalnych cenach. Także kpij dalej a wyjdzie że ktoś będzie wolał to zamówić niż mrowie geodetów z ich pretensjami do świata.

ZAWOJUJMY SWIAT!!! Należałoby stworzyć osobną bazę danych dla punktów wysokościowych z nadawaniem relacji obiektom - np. jeśli pomiar wysokościowy został wykonany na skarpie to punkt wysokościowy naturalny powinien być relacyjnie powiązany ze skarpą oraz działką, na której się znajduje. Oczywiście należałoby również ustalić kto jest władającym wymienionej skarpy lub określić przedstawiciela władającego. Natomiast RODO wykluczałoby podawanie nr pesel i numeru buta władającego, a szkoda!

g W końcu powiew zachodnich standardów. By portal pełnił swoją funkcję należy rozważyć i otworzyć dyskusje nad wprowadzeniem obowiązku geodezyjnego pomiaru wysokościowego mającego na celu poprawę i aktualizacje danych wysokościowych w Geoportalu. Pomiar ten mogliby wykonywać geodeci podczas aktualizacji mapy do celów projektowych w zakresie 30 m od planowanej inwestycji. Oczywiście do rozważenia jest kwestia gęstości pikiet. Środowisko geodezyjne tzn. geodeci powiatowi i wojewódzcy stoją raczej na stanowisku że powinny to być co najmniej 2 pikiety na 1m2 a w razie potrzeby organ mógłby decydować o konieczności przekazania do pzgik większego zagęszczanie pikiet. Takie rozwiązanie nie spowoduje zwiększenia środków że skarbu państwa a znaczącą poprawi model rzeźby terenu dla całego kraju. Ciekawym rozwiązaniem było by również wprowadzenie 4 układów wysokościowych tzn . lokalny, Kr 60, Kr 86, 2007. Geodeci powinni przekazywać pomiar w 4 układach oraz robić tabelaryczne zestawienie.

To tylko potrzeba, żeby NMT był często aktualizowane i geodeci będą niepotrzebni

16 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS