wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-12-06| GIS, Mapy

Usługa NMT GUGiK wyznaczy skrajne wysokości

Uruchomiona na początku października przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii usługa sieciowa NMT oferuje nową funkcję.


Usługa NMT GUGiK wyznaczy skrajne wysokości

Podstawowym narzędziem dostępnym w ramach tego serwisu jest wyznaczanie wysokości dla zadanych współrzędnych X, Y. Informacja ta jest generowana na podstawie numerycznego modelu terenu w rozdzielczości 1 metra opracowanego na podstawie danych z lotniczego skanowania laserowego kraju.

Jak pokazał niedawno rozstrzygnięty konkurs GUGiK, ta prosta funkcja pozwala budować ciekawe narzędzia zarówno dla serwisów internetowych, jak i aplikacji desktopowych (np. QGIS, C-Geo czy GeoView). Umożliwiają one nie tylko odczyt wysokości, ale np. generowanie profilu terenu (od tego tygodnia takie rozwiązanie dostępne jest na Geoportal.gov.pl).

Wkrótce możemy spodziewać się kolejnych ciekawych pomysłów wykorzystania usługi NMT GUGiK. Właśnie została ona bowiem wzbogacona o funkcję pozwalającą na wyznaczenie punktów o minimalnej i maksymalnej wysokości w podanym obszarze. By obliczyć te wartości, należy w zapytaniu podać współrzędne poligonu w formacie WKT. Wynikiem są współrzędne X, Y, Z najniższego i najwyższego punktu, powierzchnia zdefiniowanego przez nas poligonu oraz rozdzielczość siatki NMT.

Z możliwościami nowej funkcji można zapoznać się pod adresem services.gugik.gov.pl/nmt/

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Zabawne to jest podniecanie się że coś się robi niskim kosztem a w tle chodzą amerykańskie produkty na które się sadzi joby. Zabawne jest narzekanie na bezsensowność rozwiązań z zachodu kupując serwery Della z bazą danych Oracle. Cały ten GGK to jedna wielka chodząca sprzeczność. A skąd wnosisz że wiesz kim niby jestem ?
odpowiedz zgłoś
Zabawne jest to, że tego rodzaju podniety zabawnego vel pozdrawiama rozumie pewnie ze 3 osoby w Polsce, a zwyczajny geodeta, czytelnik tego forum drapie się po głowie o co tu chodzi.
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
Oho nowa funkcjonalnosć liczenia objętości i SubmitJob w tle. Struktura odpowiedzi całkowicie przypadkiem zgodna z RESTową odpowiedzią Arcgis Serwera tyle, że nie działa bo się jeszcze jej chyba uczą. No tak widać że technologia typowo polska :):)
odpowiedz zgłoś
Acha czyli ty wschodni ? :)
odpowiedz zgłoś
prawda biegnij z tymi rewelacjami do tefałenu, tam to łykną, bo zachodnie.
odpowiedz zgłoś
Cały geoportal jest na arcgis serwerze, powyzsza usługa działa na procesie Arcgis Serwera z capapu. Zwraca tez geojsona ale to pewnie będzie kolejny news zamaskowany jakimś wioskowym php.
 2 
odpowiedz zgłoś
?? Z tego co wynika z ogólnie dostępnych informacji w internecie, to żadne z nowych rozwiązań, jakie pojawiły się w GUGIK od półtora roku nie są ani na igeomap, ani na arcgis, ani na żadnym systemie komercyjnym. Więc chyba uwaga chybiona.
 1 
odpowiedz zgłoś
Prezes używa open source ? To gdzie kod źródłowy do igeomapu ?
odpowiedz zgłoś
użytkownik sądzę, że jakby nie było geoportalu, to prezes by go wdrożył pewnie na opensourcie, więc nie widzę tu zasług pod ordery. A to, że ktoś miał pomysł zrobić upiec pieczywo pod nazwą NMT to brawo, tylko zabrakło pomysłu jak te świeże wypieki maksymalnie wprowadzić do obrotu bo ustawa. Jedynym świetnym pomysłem była próba zrobienia sklepu do sprzedaży tego pieczywa vide system pzgik. Dobrze, że prezes w porę się spostrzegł, że jeszcze chwilę i pieczywo będzie czerstwe, więc podjął decyzje o włączaniu usług. Fajnie, ja się cieszę.
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
Dobrze się stało Dobrze, że ktoś kiedyś wymyślił i zbudował Geoportal, dobrze, że ktoś kiedyś wpadł na pomysł i zrealizował pozyskanie danych NMT, jest czym się zajmować - prawda Panie Prezesie ? Proszę to uczciwie przyznać, że to były bardzo ważne i bardzo potrzebne projekty. Zapomniałbym o BDOT10k, którego przed projektem z poprzedniej perspektywy było w kraju 20%. Jest co publikować, udostępniać, wdrażać usługi - fajnie, ja się cieszę.
 2 
odpowiedz zgłoś
serwer jest podobno w OVH.
odpowiedz zgłoś
Pewnie Świętego Mikołaja skoro na 6 GRUDNIA takie prezenty daje. ;)
odpowiedz zgłoś
Czyj ten serwer jest? Kto wie?
odpowiedz zgłoś
Ojej php na serwerze OVH (nie wiadomo czyim) prowadzący do geoprocessingu znienawidzonego ponoć Arcgis Servera działającego na modelu w ramach pewnie serwerów capap geoportalu. Brawo. :)
odpowiedz zgłoś
14 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS