Podstawowym narzędziem dostępnym w ramach tego serwisu jest wyznaczanie wysokości dla zadanych współrzędnych X, Y. Informacja ta jest generowana na podstawie numerycznego modelu terenu w rozdzielczości 1 metra opracowanego na podstawie danych z lotniczego skanowania laserowego kraju.
Jak pokazał niedawno rozstrzygnięty konkurs GUGiK, ta prosta funkcja pozwala budować ciekawe narzędzia zarówno dla serwisów internetowych, jak i aplikacji desktopowych (np. QGIS, C-Geo czy GeoView). Umożliwiają one nie tylko odczyt wysokości, ale np. generowanie profilu terenu (od tego tygodnia takie rozwiązanie dostępne jest na Geoportal.gov.pl).
Wkrótce możemy spodziewać się kolejnych ciekawych pomysłów wykorzystania usługi NMT GUGiK. Właśnie została ona bowiem wzbogacona o funkcję pozwalającą na wyznaczenie punktów o minimalnej i maksymalnej wysokości w podanym obszarze. By obliczyć te wartości, należy w zapytaniu podać współrzędne poligonu w formacie WKT. Wynikiem są współrzędne X, Y, Z najniższego i najwyższego punktu, powierzchnia zdefiniowanego przez nas poligonu oraz rozdzielczość siatki NMT.
Z możliwościami nowej funkcji można zapoznać się pod adresem services.gugik.gov.pl/nmt/