Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2019-10-16 | GIS, Mapy

Wejdź na bdl.lasy.gov.pl

W połowie lipca Lasy Państwowe zdecydowały o zainwestowaniu kolejnych 17,5 mln zł w rozwój Banku Danych o Lasach. Serwis internetowy BDL wraz z aplikacją mobilną to najważniejsze źródło informacji o leśnictwie i zasobach leśnych otwarte dla różnych użytkowników. O tym, jak Lasy Państwowe budują bazy otwartych danych piszemy w październikowym wydaniu GEODETY.


Ilustracja: Wejdź na bdl.lasy.gov.pl
Lasy w Polsce zajmują 9,3 mln ha, co stanowi blisko 30% powierzchni kraju. Zdecydowana większość (7,6 mln ha) to lasy państwowe. Od wielu lat są one regularnie mierzone i opisywane, a na podstawie tych danych powstają raporty i mapy. Dodatkowo Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP) dofinansowuje podobne prace na terenie pozostałych lasów. Dane te są gromadzone, przetwarzane i udostępniane przez Bank Danych o Lasach zrealizowany na zamówienie PGL LP przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leś­nej (BULiGL).

Znajdziemy w nim informacje o aktualnym stanie lasów wszystkich form włas­ności w Polsce (np. o składzie gatunkowym drzewostanów, wieku, rodzaju siedliska), zachodzących w nich zmianach i gospodarce leśnej w powiązaniu z ochroną przyrody i stanem środowis­ka przyrodniczego. Portal internetowy, przez który udostępniane są zasoby BDL, miesięcznie notuje ponad 30 tysięcy wizyt i 20 tys. unikalnych użytkowników. Bank dostępny jest również na urządzeniach przenośnych dzięki aplikacji mobilnej mBDL, która ma już 29,5 tys. aktywnych instalacji.

• Skąd pomysł na BDL i dlaczego zajmuje się tym BULiGL?

W 1997 r. Rada Ministrów przyjęła dokument pn. „Polityka leśna państwa”, w którym wprowadzono m.in. pojęcie „systemu planistyczno-prognostycznego w leśnictwie”. Wśród jego zadań wymieniono wspomaganie administracji w monitorowaniu zrównoważonej gos­podarki leś­nej i dostarczanie informacji. Jako główne filary systemu wskazano: wielko­obszarową inwentaryzację stanu lasów (WISL) i Bank Danych o Lasach (BDL).

W następstwie w roku 2005 wprowadzono nowelizację ustawy o lasach, która nakłada na PGL LP obowiązek prowadzenia banku danych o zasobach leśnych i stanie lasów wszystkich form własności, powierzając jednocześ­nie wykonywanie prac w tym zakresie BULiGL. – Lasy Państwowe są więc w pewnym sensie właścicielem BDL, bo mają ustawowy obowiązek zapewnienia realizacji takiego zadania, a BULiGL jest jego wykonawcą i operatorem. Prace te zlecane są w trybie z wolnej ręki, zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych, po przeprowadzeniu negocjacji z BULiGL jako wykonawcą – wyjaśnia główny informatyk Biura dr Andrzej Talarczyk, nadzorujący funkcjonowanie i rozwój BDL.

Warto wspomnieć, że BULiGL jest jednostką planistyczną i ekspercką o zasięgu krajowym z 12 oddziałami terenowymi. Posiada status przedsiębiorstwa państwowego o szczególnym znaczeniu dla gospodarki kraju. Jest głównym wykonawcą planów urządzenia lasu w Polsce (PUL), wykonuje też WISL, badania siedliskowe, plany ochrony parków narodowych i rezerwatów, oceny oddziaływania na środowisko, inwentaryzacje przyrodnicze oraz inne opracowania związane z ochroną przyrody i ochroną środowis­ka, dokumentacje geodezyjne, fitosocjologiczne i z zakresu inżynierii leśnej, a także zaawansowane rozwiązania informatyczne.

Po zmianach ustawowych najpierw do praktyki leśnej została wdrożona WISL (2005 r.), a w 2009 r. powołano zespół zadaniowy, który opracował...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Poprawki i pogorszki

O konieczności podniesienia dokładności geoidy hybrydowej w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA pisze dr inż. Ryszard...

Odejmować czy obliczać?

W październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA wracamy do tematu podziałów „przez potrącenie”. Zdaniem Jacka...

Doświadczenia produkcyjne z nowymi skanerami lotniczymi

Zaawansowane technologicznie skanery kosztują obecnie miliony dolarów, a opracowanie surowych...

Zderzenia precyzyjne

W październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA rozmawiamy z Kacprem Widuchem, pracownikiem ośrodka badawczego CERN pod Genewą w...

Tak żyjemy, jak definiujemy

Coraz częściej mówi się o tym, że potrzebujemy wypracowania nowej wizji zawodu. Doświadczony wykonawca Władysław Baka na...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
pierwszym Polakiem, który przeleciał przez Atlantyk, był Stanisław SkarżyŃski? Uczynił to w 1933 r., a jedynym urządzeniem nawigacyjnym, jakim się posługiwał, była busola.
następny
strzałka w dółGeoludzie
Marcin German (XVII wiek)
W 1620 r. żupnik Adam Górski sprowadził do Polski geometrę szwedzkiego pochodzenia w celu wykonania pomiarów i sporządzenia planów kopalni soli w Wieliczce. Efektem pracy Marcina Germana były plany trzech poziomów kopalni...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2007
ESA zawiera umowę z firmą Thales Alenia Space na budowę pierwszego satelity obserwacyjnego z konstelacji Sentinel.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2