wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-09-20| Geodezja, Firma, Software

W Jachrance o automatyzacji i informatyzacji powiatowej geodezji

VI Konferencja Techniczna „Nowoczesne technologie w prowadzeniu PODGiK” organizowana przez firmę Geo-System (Jachranka, 18-20 września) zgromadziła liczne grono uczestników zainteresowanych usprawnieniem pracy ośrodków dokumentacji.


W Jachrance o automatyzacji i informatyzacji powiatowej geodezji
W Jachrance o automatyzacji i informatyzacji powiatowej geodezji
W Jachrance o automatyzacji i informatyzacji powiatowej geodezji <br />
Przedstawiciele ośrodków w Mińsku Mazowieckim i Wejherowie z prezesem Geo-Systemu
Przedstawiciele ośrodków w Mińsku Mazowieckim i Wejherowie z prezesem Geo-Systemu

Podczas spotkania dużo mówiło się o automatyzacji zadań realizowanych przez ODGiK-i, w tym m.in. o systemie e-property do prowadzenia ewidencji gruntów i budynków wdrożonym w tym roku w Starostwie Powiatowym w Mińsku Mazowieckim. Rozwiązanie to jest powiązane z Elektroniczną Księgą Wieczystą, co pozwala na podejrzenie treści księgi dla wskazanych obiektów, a także na uzupełnienie numerów KW. Duży nacisk położono w nim także na integrację z dokumentacją będąca podstawą zmian, m.in. na automatyczną obsługę zawiadomień o nadaniu numeracji adresowej, która dzięki integracji z systemami iMPA w gminach jest obsługiwana automatycznie.
Ponadto prezentowane były znane już rozwiązania Geo-Systemu do zgłaszania i przetwarzania prac geodezyjnych, prowadzenia narad koordynacyjnych (uczestnicy konferencji mogli „na żywo” obejrzeć, jak przebiega ten proces) czy udostępnianiu transakcji z RCiWN. Wielokrotnie podkreślano też znaczenie płatności elektronicznych, które umożliwiają pełną automatyzację tych zadań.

Konferencja nie była jednak poświecona tylko produktom firmy Geo-System. Obecny na spotkaniu główny geodeta kraju Waldemar Izdebski mówił m.in. o zadaniach realizowanych przez GUGiK, nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego (GGK liczy na to, że uda się ją uchwalić po wyborach parlamentarnych) czy informatyzacji geodezji. Przedmiotem wystąpienia dyrektora Departamentu Informacji o Nieruchomościach GUGiK Rafała Władzińskiego był z kolei zintegrowany system informacji o nieruchomościach. Podkreślał on zalety komunikacji między rejestrami lokalnymi a centralnymi za pomocą szyny usług ZSIN. Wspomniał też, że zainteresowanie ZSIN-em, a szczególnie ładowaniem danych do centralnego repozytorium, wzrosło… w związku kontrolą NIK.
Przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji – Anna Weber i Daniel Mitura – przybliżyli, czym jest Krajowy Węzeł Identyfikacji Elektronicznej. Rozwiązanie to – dostępne pod adresem login.gov.pl – pozwala w prosty i bezpieczny sposób logować się do usług w różnych serwisach publicznych i potwierdzać tożsamość on-line. Obecnie logowanie jest możliwe za pomocą Profilu Zaufanego oraz dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. Listę platform i stron internetowych korzystających login.gov.pl można znaleźć tutaj.
Michał Drożdż z firmy GIS Support przedstawił przykłady wykorzystania danych zgromadzonych w PZGiK. Pokazywał, jak np. dane z EGiB mogą wspomóc realizację zadań służb odpowiedzialnych za wodociągi, kanalizacje czy specjalne strefy ekonomiczne.

Ważnym punktem konferencji, tradycyjnie już, było wręczenie nagród. Specjalne wyróżnienia od firmy Geo-System trafiły do:
powiatu wołomińskiego za przekroczenie pułapu 100 tys. prac geodezyjnych zgłoszonych i przetworzonych automatycznie za pomocą technologii iGeoMap/ePODGiK,
miasta Chełm za wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w obszarze geodezji i informacji przestrzennej,
Jerzego Wiktorko, byłego geodety powiatu poznańskiego, za otwartość na innowacje.
Nagrodę za największą liczbę prac geodezyjnych zgłoszonych w technologii iGeoMap/ ePODGiK otrzymał Cezary Urbanowicz, a za największą liczbę złożonych operatów elektronicznych – Biuro Usług Geodezyjnych Grażyna i Czesław Waldemar Żółkowscy.
W plebiscycie na najlepszy ośrodek dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej działający w technologii iGeoMap/ePODGiK I miejsce ex aequo zajęły ośrodki w Mińsku Mazowieckim i Wejherowie (na fot.), a III – ośrodek w Pruszkowie.

W konferencji wzięło udział około 120 osób, głównie przedstawicieli powiatowej administracji publicznej. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.

Damian Czekaj


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
jo jo Jak Ewid da to i nagrody będą. Rzeczywiście tych ludzi tam będzie dużo, skoro na stronę firmy weszło ponad milion ludzi, a tylko w tym miesiącu ponad 11 tyś.

e-operat cyt. "a za największą liczbę złożonych operatów elektronicznych" - 1.)są gdzieś wytyczne jak powinien taki operat w wersji elektronicznej wyglądać? 2.) czy to się da zamknąć w jednym pliku gml? 3.) czy każda strona to osobny e-dokument? 4.) czy w pdf czy podpisany e-podpisem? 5.) co w przypadku protokołów granicznych też w wersji e?

mizeryja jak każda firma robi sobie PR, za dwa tygodnie będzie zlot od EWID2007 tam będzie 3x tyle ludzi - ciekawe czy dadzą jakieś nagrody :D - pewnie wszyscy powinni dostać po kalendarzu za "za otwartość na innowacje"

To nie da się czytać. Z nagrodami to chyba ktoś oszalał.

nagrody Na pierwszy rzut oka odniosłem wrażenie że nagrody są tylko dla użytkowników tylko jednej firmy, tak jakby nie było innych systemów. A tak na marginesie ,nie ma to jak dobra promocja "własnej firmy"

Projekt GUGiK zakończony i jak widać zaorany. Czy to nie jest w okresie utrzymywania ?

ZAWOJUJMY SWIAT!!! Proszę o link do "ELFa", bo ja znalazłem takie cóś: http://www.elfproject.eu/ ahahha:D :D

Nagrody Pucharów na pewno nie zobaczą długo Ośrodki z Gliwic, Bytomia, pow. kolobrzeskiego i wielickiego...

Raczej zlikwidowałbym prowadzenie adresów przez gminy. Miejscowości i ulice do wojewody do wprowadzenia do centralnej bazy w sposób uporządkowany z uchwał, a zgłoszenia nowych adresów przez formularz internetowy prowadzący do centralnej bazy bez pośrednictwa gmin. Oszczędności jakieś 700 etatów licząc po 1/4 etatu na gminę i kilkanaście milionów rocznie ze względu na utrzymanie różnych gminnych systemów do prowadzenia danych adresowych (opłaty roczne, serwisowanie), w zamian GUGiK usprawni swój system który już ma i będzie działało. Co pan na to panie GGK ?

A nie można by w tej Jachrance pogadać o likwidacji powiatowej geodezji...? Na automatyzacje i cyfryzację to raczej szkoda czasu.

Juz jest zrobione naxywa sie to projekt Elf tworzony min. przez GUGiK

ZAWOJUJMY SWIAT! Czy ktoś wie kiedy bEdziemy w końcu implementować te "nowoczesne" technologie na całym świecie? Proponuje jak najszybciej stworzyć bazy - BDOT-SWIAT, EGiB-SWIAT i GESUT-SWIAT oraz dołożyć kilka nowych znaków kartograficznych np: weranda drewniana z krużgankami albo winkiel lewy zawietrzny. Ma ktoś jeszcze jakieś propozycje?

Czyli jednak działa. Ta szyna ZSIN działa. Pięknie. To jest sukces. Brawo.

Hehe "Wspomniał też, że zainteresowanie ZSIN-em, a szczególnie ładowaniem danych do centralnego repozytorium, wzrosło? w związku kontrolą NIK". Skoro NIK zadaje pytania ustalając stan faktyczny to chyba oczywiste że rośnie zainteresowanie. A czy wzrosła liczba powiatów, które załadowały aktualne dane do ZSIN ? Z 10% jest ? Szyna hula ? :):)

14 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt