wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-08-16| Geodezja, GIS

Komplet powiatów w KIUT

Już wszystkie 380 powiatów zasila rozwijaną przez GUGiK usługę Krajowa Integracja Uzbrojenia Terenu.


Komplet powiatów w KIUT

KIUT został utworzony przez stołeczną firmę Geo-System w lipcu 2017 roku, a obecnie rozwijany jest przez GUGiK. Początkowo serwis integrował w jednym miejscu dane z 41 powiatów. Jego rozbudowa mocno przyspieszyła w czerwcu br., gdy GUGiK zaoferował starostwom wsparcie w podłączaniu się do krajowej integracji. W połowie lipca pierwszym województwem z kompletem powiatów zasilających KIUT stało się podlaskie, a jako ostatnie do usługi tej włączono dwa powiaty z województwa wielkopolskiego.

Jak zapowiada GUGiK, teraz nacisk zostanie położony na monitorowanie poszczególnych powiatowych WMS-ów zasilających Krajową Integrację Uzbrojenia Terenu, a także na udoskonalanie tego serwisu.

Dane z KIUT można przeglądać zarówno w aplikacjach obsługujących standard WMS (adres usługi to http://integracja.gugik.gov.pl/cgi-bin/KrajowaIntegracjaUzbrojeniaTerenu), jak i w Geoportalu (warstwa „Uzbrojenie terenu”).

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
w powiecie choszczeńskim nie działa. http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/Imgp_2.html?gpma p=gp0 nie widać żadnego uzbrojenia terenu :(

Akurat mosty i linie to teoretycznie są obiekty o znaczeniu strategicznym. Tyle ze strategiczne informacje raczej nie sa dostępne powszechnie. Przynajmniej mam taką nadzieję. Jeśli zaś zajrzalbys na test capapu który do niedawna jeszcze był dostępny to dopiero zobaczyłbys pewne dane strategiczne. I o ile z poprzednikiem się nie zgodzę co do obaw o gesut to akurat tam to było przegięcie.

A takie mosty i linie kolejowe to dopiero ważne obiekty strategiczne! Kto dopuścił do tego, by były publikowane na mapach w internecie?! Zielone ludziki przecież patrzą. Czy JBond już wezwał w tej sprawie ABW? A przy okazji niech najpierw doczyta, że "dane wrażliwe" o które tak się troszczy to podzbiór danych osobowych, więc wychodzi trochę na ignoranta, co to rzuca słowami bez sensu byle tylko "mądrze" brzmiały. (no chyba, że jesteś tak zdolny, że po zawartości rury kanalizacyjnej jesteś w stanie zidentyfikować daną osobę - ale już nie wnikam w czym lubisz grzebać)

Masz manię prześladowczą ? Taką malutką ?

Spamerzy na usługach wschodnich sąsiadów całkiem fajnie pokazują, że najlepsze dla bezpieczeństwa państwa jest publikowanie danych wrażliwych w postaci cyfrowych, internetowo dostępnych, baz danych. Mnie przekonali. GGK i GUGiK już się dali przekonać wcześniej. Jak rozumiem ABW również ma takie przekonania. Rzeczywiście, Polska nigdy nie była w lepszych rękach niż teraz. Tu nie trzeba żadnych militarnych podbojów, wystarczy wpuścić głupotę na usługach chciwości i kraj jest opanowany.

:D:D:D Boskie! James jesteś prawdziwym pisarzem sciencefiction:D Na pewno jak zielone ludziki będą robić najazd to wejdą na geoportal i zrysują sobie przyłącza kanalizacyjne:D Zwłaszcza nasi wschodni sąsiedzi, którzy będą myśleli, że pokazujemy położenie sieci skażone o 100m bo oni by tak zrobili:D

Zielone ludziki nie niszczą infrastruktury tylko ją blokują. Po to by ją później wykorzystywać. Wystarczy dobrze napisany wirus żeby ci np. ograniczyć pobór mocy licznika blisko zera i nawet żarówki nie zapalisz w domu.

Zbieranie danych o sieciach uzbrojenia terenu w jednym miejscu i udostępnianie to totalna głupota z punktu widzenia wymogów bezpieczeństwa. Oczywiście nawet gdyby tego nie robiono to da się tego dowiedzieć innymi drogami, ale to już będzie szpiegostwo i będzie wymagało większego zachodu. A wykorzystanie? A kto pomyślał przez 11 września że samoloty pasażerskie mogą służyć jako skuteczne bomby do niszczenia ludzi i budynków? W internecie można znaleźć przypadek miasta w którym do kanalizacji dostało się paliwo ze zbiorników stacji benzywnowej i zapaliło się. Można coś takiego zrobić świadomie i wykorzystując dane o spadkach "przewieźć" parę cystern benzyny pod plac na którym odbywa się duże zgromadzenie ludzi. Można? A "zielone ludziki"? Jak zechcą sparaliżować duże miasto to każdy pójdzie z jednym ładunkiem wybuchowym w kierunku odpowiednio zidentyfikowanej stacji transformatorowej. A zatrucie sieci wodociągowej.. a... przykłady można by mnożyć. Z całą pewnością KIUT czy KGESUT to bazdy dedykowane takim działaniom.

@sasza a ile razy słyszałeś, żeby terroryści zaatakowali przyłącze kanalizacyjne, zamiast hotelu pełnego dziennikarzy, stadionu, imprezy masowej? Czy uważasz, że zamiast malować na żółto szafki gazowe i hyndranty na czerwono, żeby były widoczne z daleka, należy je maskować i naklejać jeszcze absurdalne tabliczki "zakaz fotografowania", jakie kiedyś były na naszych dworcach? Sądzisz, że nikt nie zdoła się bez tego dowiedzieć, którędy przebiega rurociąg "Przyjaźń", szczególnie nasi sąsiedzi ze wschodu? A zakup kolorowej mapy zasadniczej stolicy to koszt dla terrorystów tak ogromny, że tylko on ich powstrzymuje przed tymi zamachami? Nikt nie widzi ogromnych masztów linii wysokiego napięcia albo myśli, że to suszarki na pranie? Przecież ta atmosfera ogromnego znaczenia strategicznego rejestrów BDOT i GESUT jest pompowana tylko po to, żeby uzasadnić istnienie pewnych instytucji i dokonywanych przez nie zakupów na oprogramowania, utrzymywania weryfikacji itd - moim skromnym zdaniem.

Będzie taki szaleniec szedł zobaczy rurę pomalowaną na żółto i więcej może zrobić niż patrząc na taką mapę.

Pytanie - Czy takie dane o uzbrojeniu mogą się przydać terrorystom i innym szaleńcom?

Dane Dane z KIUT można przeglądać zarówno w aplikacjach obsługujących standard WMS (adres usługi to http://integracja.gugik.gov.pl/cgi-bin/KrajowaInte gracjaUzbrojeniaTerenu), jak i w Geoportalu (warstwa ?Uzbrojenie terenu?). Dlaczego GUGiK publikuje w dwóch różnych miejscach (notabene wtórne) te same dane? Czy ktoś może mi to wyjaśnić, jaki jest cel takiego działania? Jeśli chodzi o dane, to są jakie są, lepszych nie ma ale kiedyś może będą.

pozdrawiam bo Warszawa Gdańska jest słynna z tego, że wszystko tam znika, portfele, samochody itd. Na Wschodniej też pewnie nic nie znajdziesz.

Nie ważne go czego jest usługa. Ważne, że w usłudze jest 380 powiatów.

@osm To dziwne bo koło Warszawy Gdańskiej jakoś sieci żadnej nie widzę. Tak jak i tile z osm się sypią.

. Ja mam Internet w sieci Idea i program geomapa i mi działa.

zgodność? ja bym dalej drążył temat samej aplikacji ewmapa, bo w portalu geobid, np. monki.geoportal2.pl bez problemu można dodać wms http://integracja.gugik.gov.pl/cgi-bin/KrajowaInte gracjaUzbrojeniaTerenu

jeśli geoportal nie jest wyznacznikiem to może skromnie wspomnę, że na http://osmapa.pl działa świetnie?

Nie wiem, sprawdzę jutro, ale to nie jest żaden wyznacznik. Na pewno nie waliduje się ze schematem 1.3.0 do którego się odwołuje wiec mogą w różnych programach dziac sie cuda. A chyba żaden polski program nie ma potwierdzonej zgodności z wms jako klient wiec po tej stronie również może być różnie.

pozdrawiam A co jak GEOBID ma internet Netii? Trzeba zapytać GEOBID, dlaczego nie wyświetla WMS w EWMAPA. W geoportalu usługa działa? He?

A co jak firma nie ma kontaktu z GUGiK cokolwiek to enigmatyczne zwroty znaczą ? Najpierw usługa podobno nie obsługuje Netii teraz Geobidu. To czy usługa jest nie do końca zrobiona czy może Geobid nie do końca obsługuje WMS ? He ?

dociekliwy najprostsza droga to zgłosić do GEOBID, że nie działa, a firma na pewno ma kontakt z GUGIK i jedni lub drudzy poprawiają błąd.

Nie lubię propagandy Po co pisać że jest , jak w wielu miejscach jest brak wyświetlanego uzbrojenia. A tak na marginesie w przeciwieństwie do usługi KIEG ,adres usługi http://integracja.gugik.gov.pl/cgi-bin/KrajowaInte gracjaUzbrojeniaTerenu nie chodzi w ewmapie.

I znów czerwonka. To jak już GUGiK zrobi w miarę stabilną usługę to proszę się wtedy reklamować i pisać jak to jest fajnie. Bo na razie to coś nie działa.

No zobacz zielone, wiedziałem że pisanie na geoforum o takich problemach działa o wiele szybciej niż zgłaszanie błędów. Ciekawe dlaczego ?

W sumie pewnie internet w Netii daje 504 na serwerze. A to jakiś specjalny dostęp trzeba mieć swoją drog,ą żeby mieć dostęp do tej usługi ? Może np. tylko z Exatela można tam wejść ;)

pozdrawiam może masz jakiś internet w netii albo upc, u mnie działa bez problemu. No, może mogłoby szybciej.

A właśnie tak to jest jak mamy jedną usługę integrującą. Jak coś siądzie to cała Polska naraz. Dlatego podejście mashupowe z usług powiatów ma swoje zalety. Powiat wyleci, ale reszta działa.Tylko po co ja to piszę skoro i tak niektóry wiedzą lepiej.

Nie ma o czym gadać bo umarło. Czerwona kropa na geoportalu i po usłudze.

Jak to po co jest KIUT? No przecież po to, żeby każdy Janusz od Świnoujścia po Bieszczady wiedział, że mam studzienkę na ogrodzie. Otrzywiście wie o tym także Warszawa. Bez tej wiedzy społeczeństwo nie mogłoby prawidłowo fukcjownować, gospodarka by padła, a rząd nie mógł opracować budżetu na przyszły rok.

No to uświadom nas Janie Mario :-D ... jeden konkret za KIUTem warty poniesionych nakładów... dobra, wiem... twoja merytoryczna niemoc wkurza pewnie ciebie samego co widać po emocjonalności wypowiedzi. Jeśli nie potrafisz napisać nic mądrego to próbujesz chociaż obrazić. Klowny i pajace nie obrażają... służą do tego żeby śmiać się z ich wypowiedzi.

oj sypnął się komentarz JKM są tego najlepszym przykładem, bo nie on bladego pojęcia jak funkcjonuje geodezja poza-palikowo-gumiakowa.

KIUT to tylko narzędzie, problem w tym do czego faktycznie ma służyć, do czego służy i czy realizuje to prawidłowo. Jak na razie to nie można się nawet dowiedzieć do czego ma służyć bo ogólnik, że do lepszej dostępności danych to jakaś bzdura. Najpierw trzeba by było wykazać, że ta "lepsza" dostępność jest do czegoś potrzeba bo obecna nie spełnia potrzeb. Komentarze nie oceniają narzędzia a tego który je tworzy. GUGIK i GGK to one są przedmiotem krytyki. Informacja geodezyjne w pierwszym rzędzie ma być wiarygodna, aktualna i zgodna z potrzebami odbiorcy a kwestia techniki udostępniania jest drugorzędna. I w tym kontekście lepiej żeby KIUT nie było a żeby informacja spełniała potrzeby odbiorców. Ale do tego trzeba mieć pojęcie wykraczające poza umiejętności w zakresie technologii udostępniania danych. I tu tkwi problem. GGK chwali się obrazkami gdy w państwie sypnął się cały system geodezji, nie tylko w obszarze danych przestrzennych.

Rybak Czyli lepiej żeby jej nie było? Aby nie było niczego?

Janek Baranek że jest. Pamiętaj, że w mętnej wodzie ...

Pytanie Co jest złego w usłudze KIUT?

GUGiK na niewygodne pytania ustalił obecnie standard czasowy odpowiedzi na pół roku co widać po reakcjach na wystąpienia PTG. Oczywiście po pół roku, te odpowiedzi nie zawierają odpowiedzi i na dodatek rodzą nowe pytania ale to też chyba wszyscy wiedzą. Dobra zmiana w przypadku tej instytucji polega, w co pewnie wcześniej trudno byłoby uwierzyć, na jeszcze większym olewaniu obywateli.

Możliwe że GUGiK będzie miał więcej pracy jak nie odpowie w terminie albo nie odmówi decyzją. Ba, to nawet nie możliwe, to prawie pewne.

@Brianek Możliwe, że taką informację otrzymasz, o ile zadasz odpowiednie pytanie i GUGiK nie zinterpretuje go jako zbyt skomplikowanego i wymagającego angażu pracy. Pamietaj też, że skoro coś jest opublikowane w internecie, tak jak rejest EZiUDP, to mozesz poprostu otrzymać w odpowiedzi link. Kwestia zadanego pytania w drodze dostępu do informacji publicznej.

Wytłumacz mi bo nie rozumiem, skoro GGK zna adres wms i prowadzi rejestr zbiorów i usług to czemu niby mam pisać do powiatu. Żeby zbierac cos co zebrał podobno GUGiK ? To wolę napisać do gugiku. W końcu podobno to urząd a nie prywatny folwark GGK więc pewnie mi taką listę da. Jak sądzisz ?

@Brianek Zawsze możesz sprawdzić w EZiUDP czy dla każdej zgłoszonej przez Starostę bazy danych GESUT jest podana usługa przeglądania. Jeśli nie będzie możesz napisać do owego Starosty czemu nie zaktualizował tej informacji w podanej ewidencji i będziesz wiedział co i jak.

To rozumiem GGK przez niektórych zwanych ministrem niezwłocznie uzupełni ewidencje zbiorów i usług o wskazane powyżej 380 WMS. No chyba ze nie istnieją i ściema jest to konkretna.

Panie Ministrze jakim prawem przypisuje Pan sobie nieswoje zasługi należne Brajankowi? Tytuł też Pan niesłusznie sobie przypisuje i zmusza Pan Ministrów żeby tak Pana tytułowali!?

Jasne to samo a nawet więcej można powiedzieć o osobach tytułujących się bezpodstawne mianem ministra. Tak samo jak jest ministrem tak i prawdę mówi odnośnie swoich sukcesów.

zazwyczaj fake-nick osoby, która go sobie nadaje, oddaje w 100 procentach oddaje jej stan ducha i umysłu. :-)

To zostało do sprawdzenia jeszcze 379 powiatów. Powodzenia.

@Brianek A ja dziś sprawdziłem dane wydawane przez system teleinformatyczny Starosty w zakresie EGiB-u jest aktualny na dzień dzisiejszy, co do GESUTu, to nie są zwracane żadne dane opisowe, ponieważ Starosta udostępnia dane sieci i urządzeń bazy GESUT jako raster, tak więc nie ma możliwości przekazania metadanych o konkretnych obiektach. Jeśli chcesz wiedzieć więcej to polecam zapytać się oficjalną drogą do odpowiednich organów. Odpowiedź powinieneś otrzymać w przeciągu kilku dni roboczych od odebrania Twojego pisma.

Zacznij od aplikacji geosystemu na dane.gov.pl Ściemnia to wasz GGK opowieściami o aktualnych danych w usługach WMS. Ani usług w powiatach nie ma w znaczącej części, ani dane nie są aktualne w niektórych.

Brianek chyba coś ściemniasz, wszystkie usługi, które mają działać to działają

Jasne nacisk to z prezesem Malinowski m trzeba położyć na monitoring uslug geosystemu. Tak się sklada ze czesc nie działa.

Jeszcze Tylko wyeliminować sprawdzanie poza kolejnością i uznaniowe sprawdzanie wybranych osób i konkurencja będzie uczciwa

Są momenty że niektóre powiaty nie działają czasami kilka dni ale ogólnie usługa jest rewelacyjna. Dzięki temu że mam dość aktualną wiedzę o działkach i uzbrojeniu pomaga to lepiej wycenić prace przy pierwszym kontakcie z klientem. Mało mnie obchodzą "powiązania", bo do tej pory nie było takiego postępu w publicznym dostępie do informacji z podgików. a urzędnik zza biurka mógł wiele rzeczy wcześniej sobie posprawdzać zanim przyjmie klienta.

GUGiK Serdecznie gratuluję, a że każdy sukces boli przeciwników to życzę dystansu do icj zrzędzenia.

znamienne zdanie,,, "KIUT został utworzony przez stołeczną firmę Geo-System w lipcu 2017 roku, a obecnie rozwijany jest przez GUGiK"...czy nikogo już nie interesują zasady takiej współpracy, prawa autorskie i majątkowe. Jeśli Prezes byłby z Microsoftu to by instalował wszystkim pracownikom Windowsy na komputerach?

Drodzy Nie pytajcie jak, gdzie i po co. Cieszmy się sukcesem na miarę dwudziestego pierwszego wieku. Wcześniej tego nie było.

. chyba tyle powinieneś wiedzieć, że dane są w powiatch

~ No to jaka jest tego wartość formalno-prawna ? Kto jest autorem WMS'ów ? Gdzie są zdeponowane publikowane dane/obrazki/metafile ?

obserwatorze proszę czytać ze zrozumieniem w EZiUDP są usługi GESUT, a to co jest publikowane w KIUT to "uzbrojenie terenu"

Skoro jest 380 powiatowych wms udostępniających uzbrojenie to xzemu nie widzę ich w ewidencji zbiorów i usług. Gugik się o#$%!!ziela nie uzupelniajac tego rejestru czy ta informacja to bujda na resorach ?

59 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt